Що насправді чекає ФОПів після 1 січня?

SambirWZ
281

Що насправді чекає ФОПів після 1 січня?

Малий та середній бізнес, з якого живе половина населення та ще й платить податки, просто вклякне – думка експертів

Сторони зустрілися і… розійшлися

МИНУЛОГО тижня в Самборі відбулася ще одна акція підприємців, які захищають свої права на спокійну працю, на місце праці і на власний статок. Попередня була більш грандіозною – ФОПи дружно прийшли на «зебру» біля колишньої сільгосптехніки – там таке цікаве місце, що «хіднички» намальовані за метрів пятдесят один від одного і ця обставина дозволяла пікетувальникам ходити по периметру такого собі прямокутника. Кажуть, зручнішого місця годі придумати. Та й міжнародна траса «Львів-Самбір-Ужгород», яку, проте, легко можна об’їхати сусідніми вуличками.

Цього разу уже менш чисельно місцеві бізнесмени прийшли під ратушу. Виступала хіба одна молода пані, довго виступала, емоційно і розповіла абсолютно про все, що турбує її побратимів. Після неї уже нічого було додати… Якщо ми правильно збагнули, люди таким чином просто підтримували самбірян-підприємців, які поїхали до Києва під стіни парламенту, аби народні обранці не прийняли закони, що поставлять на коліна місцевий бізнес, який залишається у нас чи не єдиним донором для місцевого бюджету. Що чекає ФОПів після нового року, ми розповімо трішки пізніше. Наразі хотілося б сказати, що люд зрідка плескав у долоні, коли були якісь претензії до міської влади, або коли йшлося про щось надто болюче для них. Хоча всі ми розуміємо, що Закони пишуть не в Самборі, а легалізувати свій товар в країні, яку поглинула контрабанда, неможливо.

До речі, прозвучали такі слова: зараз самбірські підприємці, як і всі інші з усієї України, стоять голіруч проти стіни екіпірованих правоохоронців і невідомо, чим усе закінчиться. Уже ввечері ми побачили кадри, коли поліція витісняла з парламентського подвіря тисячі людей. Чомусь це кіно нагадало сучасний білоруський терор. Видно, така у копів робота – захищати владу від народу. Страшнувато стало… Український парламент вкотре не почув зболеного голосу українського народу.

Головними слухачами доповідачки біля ратуші були не стільки підприємці, які все це знають, скільки секретар ради Юрій Дмитришин та заступник міського голови Святослав Ухач. Слухали доволі чемно, навіть незважаючи на ту обставину, що Юрій Любомирович, станом на сьогодні, є представником у міськраді партії «Слуги народу», а якраз на провладну силу бізнесмени найбільше нарікали… А потім і їм надали слово. Очільники висловили своє розуміння проблеми, а потім запропонували створити комісію, яка б напрацювала спільне звернення до столичних зверхників. На тому і розійшлися…

Після цієї події підприємці, аби підсилити власні вимоги, загострили увагу на темі стосунків влади і бізнесу та надіслали нам Інтернетівське повідомлення. Процитуємо зі скороченнями: «На позачерговій сесії Ужгородської міськради 17 листопада депутати прийняли рішення звільнити на грудень підприємців І та ІІ груп платників, яким постановою уряду заборонено працювати, від сплати єдиного податку. Продовжуємо системну підтримку підприємців Ужгорода, яким украй складно вести діяльність у зв’язку з карантинними обмеженнями через поширення коронавірусу, інформує пресслужба відомства. За її словами, на останній місяць цього року звільнили малий та середній бізнес, діяльність якого зупинена постановою Кабміну, і від сплати земельного податку та за оренду комунального майна. Також до кінця карантину відновили дію рішення міськради – про звільнення від сплати за комунальне майно для літніх терас кафе та ресторанів. Це питання, які у компетенції міської ради. Крім того, в Ужгородській міськраді прийняли звернення до Кабінету Міністрів України, щоб розглянули можливість звільнити цю категорію підприємців від сплати єдиного соціального внеску – як за себе, так і за найманих працівників, а також продовжити дію постанови Кабміну щодо призначення та виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям І та ІІ групи платників єдиного податку».

Нас попросили опублікувати ці рядки для того, щоб їх прочитали у Самбірській ратуші і вчинили так само. Прохання виконали, а навздогін порадили б підприємцям з такими ж проханнями звернутися і до своїх щойно обраних депутатів. Вони ще не зіпсовані, вони ще готові грудьми захистити інтереси своїх виборців-підприємців так щиро, як «захищали» їх у часі передвиборчої агітації… Водночас у міській раді нам розповіли, що небайдужі до проблем підприємців і коментують свою небайдужість таким аргументом: «Внаслідок встановлених міської радою для другої групи платників єдиного податку, які здійснюють один вид діяльності, ставок на 2020 рік у розмірі 10 відсотків, на 2021 рік – в розмірі 15 відсотків, втрати міського бюджету за 2020 рік склали 2 мільйони 760 тисяч гривень, на 2021 рік – орієнтовно 2 мільйони гривень. Згідно з Податковим кодексом, максимальна ставка 20 відсотків розміру мінімальної зарплати в місяць». Ми зрозуміли це так: ставка менша від рекомендованих Податковим кодексом, а відтак місто не взяло податками по максимуму. Якщо неправильно збагнули, то вибачайте…

До касового апарата найміть собі ще й бухгалтера

ЩО Ж НАСПРАВДІ чекає малий бізнес? Ми знайшли більш-менш зрозумілі для людей пояснення аналітиків. Але перед тим, що одна «знахідка». Соціологи у часі відомих ФОПівських подій провели дослідження: скільки відсотків населення України підтримує підприємців, а скільки – введення жорсткого фіскального контролю. З’ясувалося, 51 відсоток України за те, щоб підприємців притиснули. Це означає, що половина Україна сидить разом з сім’ями на гарантованих ставках, а інша половина – борсається у власних заробітках в бізнесі….

Так ось, як житиметься ФОПам з 1 січня, якщо парламент не відстрочить на пізніше введення касових апаратів. Ми знайшли такі пояснення і теж цитуємо: «Мабуть, 95 відсотків ФОПів не розуміють, що таке насправді РРО. РРО – це повний перехід на бухгалтерський облік. Ви повинні будете вводити товар, на який у вас є документи. Первинна документація для всіх груп ФОПів (1-4гр). Коли почнуться перевірки ринкового нагляду, а у вас не буде сертифікатів і накладних на продукцію (первинної документації), то штраф складатиме 51 тисячу гривень за одну позицію.

Кожного дня всі повинні будуть відправляти звіт до податкової про рух коштів. Знімати виручку з торгової точки, вносити прибутковим касовим ордером в касу вашого ФОПа (каса підприємства), потім видатковим касовим ордером виносити ці кошти на розрахунковий ФОП у банку. З цього рахунку можете витрачати ці кошти лише на те, що стосується вашої діяльності, тобто купити собі їжу чи одяг ви не зможете. Також є дуже суворі вимоги до ведення каси підприємства та банківського рахунку…

Потім обов’язкова звітність по РРО щомісяця. А якщо ви проводили розрахунки з єдинщиками, то будете здавати ще і 1ДФ. Висновок: якщо ви не знаєте бухгалтерського обліку, то без бухгалтера ви більше не зможете працювати. Це не рахуючи витрат на сам фіскальний апарат, програмне забезпечення та витрати на його обслуговування. Це все стосується не лише тих, хто працює з товарами, а й тих, хто надає послуги! Ті, хто працюють через Інтернет, відчують всю красу РРО вже з 01.01.2021. І до речі, якщо ви гадаєте, що скажете, що в мене нема чим платити штрафи і від вас відчепляться, то помиляєтеся. Виконавча служба має право накладати арешт і продавати все ваше майно: і житло, і авто, і техніку. Може і білизна їм ваша сподобається?

Окремо треба підкреслити, що при роздрібній торгівлі в неспеціалізованих магазинах є виключення по додатковому переліку торгівлі групами товарів (ризикові групи товарів): технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, текстилю, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, вживаних товарів, деталей та приладдя для автотранспортних засобів. Для торгівлі цими групами товарів – РРО обов‘язковий завжди! Враховуючи те, що група текстилю розширена невиправдано, то ця група включає практично всі основні товари, якими торгує мікробізнес.

Коротко про достовірність тверджень заслуженого «розвінчувача міфів». Заспокоюють ФОПів, які торгують на ринках, що їм не будуть «впарювати» фіскальні РРО, що цей «міф» поширюють «погані» ФОПи. І от тут трапилася «засада» – ДПС (податкова служба) роз‘яснила, що «все так, але трохи не так». І нагадали, що зможуть працювати без РРО тільки ті ФОПи, що знаходяться на ринкових робочих місцях (рядах, столах), але не в магазинчиках чи контейнерах на території ринків».

Як вам такі перспективи після того, як в Україні діяли доволі зрозумілі правила гри: заплатив єдиний податок і живеш собі… Тепер так не буде, буде так, як прогнозують приземлені аналітики: люди просто не витримають навантаження, плюнуть на все це і закриють бізнес. Тоді на біржу, чи на заробітки за кордон. Важко не погодитися з мітингарями: хтось планово провадить знищення малого та середнього бізнесу в чиїхось інтересах. І називають це дійство геноцидом нації.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити