Сортувальна лінія в Самборі зменшить кількість сміття на 30 відсотків

SambirWZ
282

Сортувальна лінія в Самборі зменшить кількість сміття на 30 відсотків

Незважаючи на навалу непотребу у місто, з полігону зникли терикони та нестерпний запах

На цю довгоочікувану подію у Самборі – презентацію сортувальної лінії, мав приїхати сам губернатор Олег Синютка. І все на це показувало, бо на підступах до полігону поливальна машина збивала придорожню пилюку… Така “розкіш” у нас тільки перед посадовцями високого рівня. Але шеф області не приїхав. Може й добре вчинив, бо, скажімо, Президент одного разу відкривав чи то шмат відремонтованої дороги, чи то дорожній знак, а соціальні мережі не могли натішитися, що така банальна подія, але стільки шику на державному рівні… 

АБИ не ходити з роззявленим ротом по самбірському полігону та оглядати нове сміттєве диво, перед поїздкою заліз у всесвітню мережу, щоб подивитися, як це все виглядає. Тому сказати, що був здивований, побачивши лінію, не можу. А от те, що насправді приємно вразило, то порядок на полігоні. У силу певних обставин я був на цій території щонайменше раз у квартал і завжди відразу при в’їзді були терикони непотребу. Цього разу гори спресовані і уже покриті землею. Захоронення пройшло успішно. Мушу визнати і той факт, що специфічного для сміттєзбірника запаху не було. Смерділо тільки тоді, коли розвантажили свіжу машину з непотребом – «духман» кишки вивертав. Але що вдієш – така специфіка… З’їхалося зо два десятки літописців з блокнотами та кінокамерами і стали розпитувати у начальника управління ЖКГ Львівської ОДА Назарія Романчукапро новинку. Львівським було дуже цікаво побачити все це, бо якраз їхнє сміття і будуть сортувати у Самборі. Нас все це уже не дуже збуджувало, бо з часу львівської сміттєвої кризи і наїздилися, і нанюхалися, і написалися.

Самбір, маючи такий полігон, одним із перших підставив плече обласному центру. Це викликало хвилю обурень з боку небайдужих містях та величезну порцію критики на адресу ратуші. Але мер Юрій Гамар як тоді, так і тепер каже, що Самбір – невід’ємна частина Львівщини і так чи інакше, треба допомагати… Скажу чесно, і мені не подобалося те, що рідне місто завалюють чужим непотребом і невідомо, скільки його буде, і важко спрогнозувати, куди ці тонни подінуться. Особливо дратувала відсутність чіткого обліку, про що ми не раз писали. Але, як казав вище, полігон «не переливається» через краї, все чисто так, як ніколи не було… Може це комусь не сподобається, але тонни львівського непотребу не зовсім помітні… У цьому місці мусимо вдатися до похвали, бо такий порядок навів керівник СКП «Об’єднане» Роман Затварський. Має чоловік господарську жилку і вміє організувати роботу, до слова, не тільки на полігоні. Місто, як ви помітили, чисте…

На запитання «Високого Замку» міському голові Юрію Гамару, скільки нам винен Львів чи інші території за те, що ми приймаємо їхнє сміття, почули, що обласний центр не боргує нічого, проте незначні суми ще «висять» за об’єднаними громадами Самбірщини. А ще кілька місяців тому, як з’ясували депутати міськради, Львів та інші населені пункти були винні нам грубі тисячі…

У ратуші втішаються і нас пробують втішити тим, що придбали за сміттєві гроші 7 одиниць різної техніки. За інших обставин СКП «Об’єднане» цього достатку не мало б. Знову ж таки, це не зароблені містом гроші, це можна сказати, оплата за нашу ласку. Але є те, що є… Крім техніки, область нам, як обіцяла, так і вчинила – дала сортувальну лінію. Її потужність – 15 тонн сміття на годину при восьми робочих. Новий комплекс допомагає зменшити кількість сміття на третину – трохи замало, але так є. Сортуватимуть окремо скло, пластик, папір і залізо. До слова, залізо сортує сама машина, бо має потужний магніт. Все інше цінне відбиратимуть люди. Нам показали, як лінія діє, щоправда, якщо ми правильно збагнули, люди, які демонстрували працю просто для картинки – це ще не ті, які там працюватимуть у принципі. Доскіпувався я до різних начальників з питанням: скільки тут будуть заробляти. Чіткої відповіді не отримав, бо радше всього, до цього руки ще не дійшли. Хоча, треба визнати, труд там буде непростий і за копійки мало хто захоче стояти і перебирати все те, що ми з домівок виносимо. Тепер про вартість лінії, яку, до слова, виготовили на Львівщині. Журналістам назвали ціну – 5 мільйонів 400 тисяч. Потім скептики скажуть, що то забагато. Ну, не розуміюся у цьому, тому коментувати нічого не буду. Але заґуґлив вартість таких ліній і був вражений тим, що Франківськ, наприклад, придбав сортувальну лінію за 11 мільйонів… І будь мудрим. Коли окупляться усі ті “лями”, нам важко сказати, але те, що пластик, папір, залізо, скло підуть на продаж – факт. У перспективі все сміття з області мають звозити лише туди, до буде сміттєпереробний завод…

Те, що ми бачили, була лише перша черга сортувальної лінії – у недалекому майбутньому тут встановлять вагу, а відтак зведуть адмінприміщення з душовими, туалетами і всім іншим, що має бути на такому об’єкті. Не будемо втаємничувати, що раніше дорогоцінну сортувальну лінію заміняли роми, які на тій же території жили та ходили потім по Самбору. Зараз їх там майже не залишилося – поліція перепросила гостей і випросила з території…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар