600 бджолосімей наказали довго жити, бо «латифундисти» хімію «сіють»

SambirWZ
178

Минулого разу ми розповіли вам про те, як влада бореться з землевласниками, які отруюють бджіл, коли вносять хімію. Це було в Берестянах. Виявляється, трагедія не лише там – наші читачі продовжують тему

600 бджолосімей наказали довго жити, бо «латифундисти» хімію «сіють»

Безконтрольне використання пестицидів в сільському господарстві набуває все більшого розмаху. Різні куточки України скаржаться на загострення хвороб та масовий мор бджіл.

З ПОЧАТКОМ сільськогосподарських робіт проблема не оминула і Самбірщину. В деяких селах – Луці, Майничах, Залужанах, на хуторі Велика Хвороща зафіксували масову загибель бджіл. І це почалося 19 квітня. Власники пасік телефонували на гарячу лінію «112» з проханням терміново вжити заходів. Місцева держспоживслужба створила комісію, яка виїхала на місце події. Втрати вражали – постраждало близь 600 бджолосімей. Біля кожного вулика – тисячі мертвих комах. Після відбору бджіл для проведення аналізу комісія виїхала на поля, де серед білого дня працювала техніка (оприскувач та бочки з отрутохімікатами). Ніяких переджувальних табличок про те, що ведуться саме такі роботи, не було. В повітрі стояв різкий запах невідомої хімічної речовини. На зауваження комісії до працівників про те, що вдень проводити обробку полів заборонено, ті відповіли, що мають усі дозволи і у них все законно. Ми розуміємо, що чіплятися до роботяг, яким дали наряд на роботу – безглуздо, але ж їхні господарі знають, яка це небезпека. В селі Лука комісію зустріли місцеві мешканці, які попри загибель бджіл, скаржилися на погане самопочуття, головні болі, першіння в горлі, кашель. Ці симптоми з’явилися тоді, коли на лани виїхала техніка агрофірми «МХП -Захід». Селяни написали колективну скаргу голові Дублянської ОТГ. Ніякого попередження про початок робіт з обробки полів ні староста села, ні селяни не отримували. Треба додати, що землі довкола Луки розорані впритул до осель – місцями до десяти метрів і це створює реальну небезпеку.

Всі порушення були зафіксовані. Проте, навіть державна екологічна інспекція України та держспоживслужба офіційно визнають, що механізмів контролю за використанням пестицидів в Україні нема. Нема і спеціальних лабораторій, відсутні зразки пестицидів та методологія їхнього аналізу. Грубо порушуються норми законів України про пестициди та агрохімікати. Питання використання хімії та безпеки людей неодноразово піднімали екологи та юристи. Останні дослідження показали, що в Україні дозволили використання кількох десятків пестицидів, які заборонені в Євросоюзі, зокрема, атразин, ацетохлор, імізакпоприд, клотіамізин і тіаметоксин. Це привід задуматися власникам великих агрофірм і селянам, які віддають свої землі в оренду великим землевласникам, які переслідують виключно фінансові інтереси, причому свої. Вони отруюють не лише бджіл, а й людей. І швидко зароблені гроші нині доведеться витрачати на лікування онкологічних захворювань у майбутньому.

Ігор ГОРОДИСЬКИЙ.

Лікар-хірург Самбірської ЦРЛ.

Вас це може зацікавити