Англійці у Новосілках вітаються «Христос Воскрес», а прощаються – «Слава Україні»

SambirWZ
204

Англійці у Новосілках вітаються «Христос Воскрес», а прощаються – «Слава Україні»

На наших полях виростає так багато пшениці від інвестора, що їй уже знадобився сучасний елеватор

Приїзд на Самбірщину губернатора Олега Синютки – завжди свято. Одне свято – новосілля  Народного дому у Вільшанику, він пропустив з поважних причин, а от на відкриття нового елеватора фірми «Агро ЛВ Лімітед» у Новосілках прибув і додав події особливого, обласного звучання.

НЕ ПАСУВАЛО приїжджати після голови ЛОДА, а тому гості мали нагоду оглянути сучасний комплекс. Найперше, скажу вам, то не колгосп, до якого звикли люди старші. Тут нам заборонили курити на території, а тільки у навмисне зведеній альтанці з надписом про шкоду від куріння. Там механізатори не ходять засмальцьовані, не матюкаються і не копають техніку, якщо вона не заводиться. На території є сучасний туалет викладений плиткою – з нерозбитими унітазами, милом, сушкою для рук – і все це пахне дорогим «одеколоном»… Більше того, на «бригаді» дехто спілкується англійською мовою – у Новосілках так говорить хіба вчителька англійської… Це уже точно не колгосп, це трішки Європи. Зрештою, нема чого дивуватися, бо господар фірми Андреа Б’янко – з Англії.

Серед поважних гостей помітили колишнього голову РДА Самбірщини  Івана Білака. Трохи дивно, бо з часу, як відійшов від влади, став непублічним, поринув у господарку своєї «Фазенди» і, схоже, отримує від цього більше задоволення, ніж від влади. На наше здивовано-німе запитання, що він робить у Новосілках – направду, соромно було уголос питати, Іван Іванович розповів таке: коли перший раз керував районом, то треба було шукати фермерів, щоб ті брали людські паї, які почали обростати лісами та бур’янами. Місцевих ґаздів майже не було. Сам знайшов «Агро Лімітед», який працював у інших районах, а згодом запропонував комерсантам будувати елеватор якраз у цьому селі. Тому на освяченні нових виробничих потужностей був поруч з нинішніми керівниками району Миколою Фреєм та Віталієм Кімаком і самим Олегом Синюткою.

Як і годиться, першим слово надали священикам. Вони пораділи, що на території є потужне підприємство – отець навіть сказав «Сенк’ю вері мач», але засмутився тим, що на поля йде багато міндобрив чи хімії, а від того люди паскудять собі здоров’я, мовляв, не все треба вимірювати високими врожаями та грішми. Цей запит святого отця зостався без відповіді, а на обійсті англійського комерсанта справді багато добрив у білих величезних мішках. Уже потім один поважний аграрник нам тлумачив: якщо у землю нич, крім зерна, не дати, то «нич» і виросте. Добрива мусять бути, але у поміркованих дозах…

Олег Синютка, як ми не раз писали, часто буває у районі, а тому його виступи, хоч цікаві, але не відрізняються. Як представник влади нагадує, що за останній час кожного тижня в області щось відкривають і уже створили 8 тисяч нових робочих місць. І для людей – то не просто робота, а непоганий заробок, життя в сім’ї. І дороги (найактуальніша тема) почали ремонтувати. Спочатку великі, потім меншенькі, а згодом дійде до хідничків біля будинків. І так крок за кроком, цеглина до цеглини і збудуємо нове життя – тільки сліпий не бачить змін, а глухий про них не чує. Такі виступи у виконанні Олега Михайловича зводяться до того, що не все так погано… І наостанок подякував інвесторам за аграрне диво – два елеватори, які у цих господарів чомусь називаються силосними ємкостями. Силос у нашому розумінні – то трохи інакше: кукурудзяне, гниле і смердюче.

А ще Олег Синютка згадав, що з англійським господарем уперше спілкувався років два тому через тлумача, а зараз пан Андреа уже вільно говорить українською – це до відома москалів, які не можуть вивчити державної мови України… Іноземець розпочав свій виступ словами «Христос Воскрес» і закінчив нашим – «Слава Україні». Схоже, він уже більше галичанин, ніж мешканець Об’єднаного Королівства… Треба визнати, фірма доволі вдало вписалася в аграрну карту Львівщини – має 45 тисяч гектарів ґрунту у багатьох районах Львівщини, у тому числі Самбірському та Старосамбірському. Вклала у  виробництво більше мільярда гривень, створила 600 робочих місць з зарплатою від 10 тисяч гривень, має купу сучасної іноземної техніки. А елеватор, який спорудила у Новосілках, на 6 тисяч тонн зерна і для 12 працівників. Сіє зернові, цукрові буряки, ріпак, а найбільше садить картоплі – 67 відсотків площ. Торік сплатили до бюджетів майже 80 мільйонів гривень, а людям за паї віддали більше 73 мільйонів. Ідеальна господарка, хоча не все і від аграрників залежить, інколи – від погоди. Скажімо, перед освяченням елеватора журналісти виїжджали на лани між Бабиною і Самбором. Там у кагатах прогнило трохи цукрових буряків – не встигли вивезти, бо польові дороги взимку недостатньо замерзли. Людям дошкуляє не стільки чужий збиток, скільки сморід… Господарі обіцяли виправити ситуацію… Керівники Самбірщини Микола Фрей таВіталій Кімак, які були присутні на урочистостях, слова не брали. Мабуть, тому, що виступати після Синютки не пасувало. Навіть керівник департаменту агропромислового розвитку ОДА Наталія Хмизне наважилася, але дехто пригадав у кулуарах, що колись у одному зі сіл ми мали 24 майже такі ж «бочки» для зберігання сортового насіння, але все порізали на метал. То був час, коли метал коштував більше, ніж бажання відновлювати, або вберегти аграрне виробництво. Тепер інші часи – відкриття приватного елеватора на дві «бочки» стає подією обласного штибу. Приблизно такою: капіталіст збудував собі дорогу «забавку», а ми, у тому числі і журналісти, їдемо поплескати в долоні. І добре робимо, бо багатий інвестор теж хоче владної ласки – адже на нашій землі пускає коріння, платить податки у нашу казну і дає нашим чоловікам достойну зарплату.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар