Андрій Парубій уже почув, чого горяни хочуть. Треба, щоб почули і нардепи…

SambirWZ
240

Андрій Парубій уже почув, чого горяни хочуть. Треба, щоб почули і нардепи…

Усі інтернети уже облетіло повідомлення про те, що в горах на Львівщині був спікер парламенту Андрій Парубій і разом з деякими народними депутатами, місцевими владоможцями говорили про розвиток. Ініціатива згуртуватися належить самому Парубію і голові облради Олександру Ганущину. Про найцікавіше нам розповів учасник імпрези голова Самбірської райради Віталій Кімак. Адже маємо повне право і себе назвати горянами, позаяк деякі наші села розляглися на горбах.

На рівнинній території розвивається сільське господарство, люди здають в оренду земельні паї, є перспективи створення робочих місць, значно меншими є витрати у жителів громад на енергоносії, ніж у гірській місцевості. Натомість горяни сьогодні відчувають себе обділеними справедливою державною підтримкою. У горах  не розвивається бізнес, бракує місць праці. Ми навіть не змогли на Самбірщині добитися статусу гірських і соціальних гарантій для жителів Волі Блажівської, Блажева, Звора та Лопушно  через відмову, що надійшла від попереднього уряду. Причина – невідповідність Закону тамтешніх середньотемпературних показників. Закон писався близько 20 років тому, наголосив пан Кімак, тому критерії, за якими визначався статус “гірських”, застаріли. Інша тема: якщо, приміром,  нам вдасться добитися у держбюджеті окремої Програми з підтримки і розвитку Карпатського реґіону України, то варто визначити дистриб’ютором коштів, скажімо, Асоціацію органів місцевого самоврядування “Єврореґіон Карпати-Україна”, яка б визначала пріоритети, наближені до реальних потреб громад. Така практика існує у польських, словацьких та румунських Карпатах. На місцях завжди видніше, куди ліпше скерувати гроші. Нехай Київ нам не диктує… Ще один важливий аспект, який підняв пан Кімак на користь громад і який має невідкладно розглянути парламент, – частина рентної плати за видобування з надр районів має бути скерована з державного на місцеві бюджети. Поруч з Карпатами ми маємо чисельні свердловини нафти і газу. Жодної копійки з прибутків від видобутку фірм досі не надходить в місцеві бюджети.

Учасниками дискусій були і інші місцеві керівники органів самоврядування гірських реґіонів. В результаті, було прийнято Звернення до Кабінету Міністрів з приводу необхідності розробки та затвердження державної програми підтримки розвитку Українських Карпат.

Домовилися про те, що ті чи інші ідеї робоча група напрацює і попросить парламент їх прийняти. Важливо, що Андрій Парубій усе це уже почув… Пріоритетами назвали розвиток інфраструктури, екологію та збереження природної спадщини Карпат і розвиток туризму. І звичайно, продовження різнобічного діалогу з країнами-сусідами, яких об’єднують Карпати.

 

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар