Василь Курій пропонує, аби кожна ОТГ опікувалася своїми лісами сама

SambirWZ
223

Василь Курій пропонує, аби кожна ОТГ опікувалася своїми лісами сама

Розпочата дискусія варта уваги, бо рано чи пізно постане питання, що робити з «Галсільлісом»?

Ліси, які сьогодні є в користуванні Львівської облради та її КП «Галсільліс», потрібно повернути громадам. Це забезпечить стабільні надходження в бюджет ОТГ та сприятиме зменшенню незаконних рубок. Про це під час брифінгу розповів активіст Василь Курій. 

ПАН Курій нажив собі слави тим, що тривалий час бореться з незаконним вирубуванням лісів. Щось вдалося, щось – ні, але, хто б що не казав, але якби не було активності громад, то хто-зна, скільки дерев незаслужено упало б… Ситуація буде мінятися, бо після місцевих виборів піде укрупнення районів, а відтак – підприємство «Галсільліс» буде змушене міняти господарів. Скажімо, Старосамбірської районної ради, яка є співзасновником підприємства, може не стати…

«Функціонування комунального підприємства Львівської обради «Галсільліс» стає недоцільним. Адже усі його 18 дочірніх підприємств мають прив’язку до теперішніх районів, – каже пан Курій. – Не секрет, що за останні роки «Галсільліс» перетворився у злісного порушника законодавства України, що завдає збитків довкіллю та економіці країни. У його мафіозній системі задіяні правоохоронці, чиновники, екологи, інші служби. Настав час покласти цьому край. Ліси, що належать українському народу, мають приносити зиск громадам, а не збагачувати чиїсь кишені». Від себе додамо, що й економічний стан нашого «Галсільлісу» не найкращий…

«8 лютого 2000 року депутати прийняли рішення «Про створення КП «Галсільліс», а наприкінці 2000-го передали його дочірнім підприємствам земельні ділянки в постійне лісокористування. Облрада тоді опиралася на рішення сільських рад про передачу в користування лісів «Галсільлісу». Але як ці рішення виникали? Знаю випадки, коли керівники з області та району просто змушували сільських голів їх протягувати на сесіях. Когось здурили, когось налякали, інших купували. Були такі, що не дали рішення, але про це змовчали, – розповів пан Курій. – Так був створений ручний комунальний лісгосп обласної ради, покликаний обслуговувати місцеві політичні еліти».

Василь Курій запропонував нову стратегію роботи комунальних лісгоспів в умовах децентралізації: «У кожній ОТГ буде створено комунальне підприємство, працівники якого будуть вести документацію, займатися відведенням ділянок для проведення рубок, вестимуть нагляд за діяльністю, що здійснюється в комунальному лісі. Усіма роботами в лісі будуть займатися підприємства з дозволами на проведення лісозаготівельних робіт. Вони ж будуть насаджувати та очищати ліс. Контракти з такими підприємствами підписуватимуть через сервер публічних закупівель Prozzoro. Охоронятиме ліс окремо створена охоронна фірма,  бухгалтерією та юридичними питаннями зможуть займатися відповідні відділи  ОТГ. Провівши цю реформу, ми дамо ОТГ можливість господарювати на своїй  території  та отримувати ресурси для сталого розвитку».

Загалом, це ідеально, це прекрасна теорія, але, знаючи ситуацію, яка є у гірському районі, дещо сумніваємося, що така ідилія настане. За логікою, громада, отримавши ліси, буде їх пильнувати і це прекрасно. Але хто дасть гарантії, що ніхто не буде красти, якщо крали усі і завжди: щось через халатність лісівників, хтось – собі персонально, аби завести на пилорами. А до пропозицій пана Курія ми б додали і таке: нехай кожна ОТГ, яка мусить пильнувати свої надходження у бюджет, взяла під пильний контроль усі тартаки у районі. Поруч з тим… Якщо у всіх конторах ОТГ сидітимуть чиновники і від лісу – бухгалтери, юристи, а в додаток і охоронці в лісах, то скільки треба буде заробити на деревині, аби їх утримати? Якщо кожна ОТГ, образно кажучи, матиме свій «лісгосп», то не так просто буде набрати добрих фахівців. Колектив «Галсільлісу», зважаючи на різні не конче приємні ситуації, назвати добре вишколеним складно. Якщо дійде до того, що кожна громада буде створювати своє комунальне підприємство, то виробити усю необхідну документацію доволі складно і коштовно. Нарешті треба сказати, що Старосамбірщина створює свій Національний Парк «Королівські бескиди» на площі у більше, ніж 9 тисяч гектарів, а це також внесе свої корективи. Але так чи інакше, якщо не буде району, то треба буде щось робити з лісовим господарством і дискусії, які започаткував Василь Курій, варті продовжень… У крайньому випадку, розповіли нам консультанти, з якими ми радилися на цю тему, передати ліси «Галсільлісу» державному підприємству, якщо громади не зможуть утримувати і захищати власні угіддя. Але й державники не братимуть чужі ліси без ревізій…

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити