В Губичах обікрали Пастушкову церкву

SambirWZ
169

В Губичах обікрали Пастушкову церкву

Всього у наш час можна очікувати, але щоб таке… У всякому випадку, новина про зникнення старовинної ікони у церкві села Губичі кинула в шок.

Це – кольоровий барельєф розміром 2 х 1,5 метра, який фахівці оцінювали другою половиною ХVIII ст. Ікона із цокольної частини іконостасу. Вона має яскраво виражений латинський характер, адже барельєфи – це латинський вплив на нашу іконографічну традицію. Перші ікони, де лики і руки мальовані, а шати зроблені рельєфно, з’являються у XVIII ст. Це було традиційно для майстрів школи Пінзеля. Однак, у цьому випадку, очевидно, маємо справу з роботою місцевого майстра. Центральний сюжет ікони – алегорія церкви», – розповів «Львівській газеті» мистецтвознавець та директор музею УКУ Андрій Цибко. Наприкінці вересня ікона ще була на місці, запевняють фахівці ПП «Центр пам’яткоохоронних досліджень», які у той час проводили паспортизацію пам’ятки.

Крадіжку, що цікаво, не одразу помітили, адже церква розташована за кілька кілометрів від села, у лісі. До того ж, це прикордонна територія – до польсько-української лінії від святині лише два кілометри. Нині у ній правлять двічі на рік – на Зелені Свята та у другу неділю серпня, коли відбувається проща до Кальварії Пацлавської (Польща).

За словами відомого дослідника української сакральної архітектури Василя Слободяна, церква у селі Губичі датується першою половиною XVII ст. Це була одна з найвіддаленіших каплиць на шляхах прощі до Кальварії Пацлавської – одного з найвідоміших відпустових місць Перемиської єпархії. Церква датується  1630 роком. За легендою, її називали пастушковою через те, що збудована вона на місці, де пастухові приснилася Пресвята Богородиця. В радянський час каплиця стояла зачиненою і була пограбована. Тож, після її відновлення на початку 1990-х її вистрій збирали зі всієї Львівської області. Стіни всередині церкви оббиті картоном, іконостас збірний… Авторові цих рядків одного разу поталанило там побувати у час прощі. Треба сказати, це особливе місце, тут якийсь незбагненний приплив доброї енергії і краси витвору людських рук. Дуже шкода, що чиясь рука піднялася на те, що належить Богові…

Старосамбірські правоохоронці відкрили кримінальне провадження і хочеться вірити у те, що негідника чи негідників знайдуть.

Ікону знайшли в Бучачі!

Як тільки ми підготували до друку цю прикру новину, з кіл, близьких до правоохоронних, стало відомо, що унікальну ікону з Губич знайшли поліцейські неподалік міста Бучач Тернопільської області. Як вона там опинилася, як вийшли на слід іконокрадіїв і затримали, поліціянти наразі не коментують, але, гадаємо, наступного номера повернемося до теми.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар