Випив вина і трощив могили

SambirWZ
197

Випив вина і трощив могили

Лютовиська, де вандал понищив до півтори сотні пам’ятників, твердять, що негідникові більше ніколи не дозволять тут жити

В останню хвилю перед відправкою попереднього номера “Високозамківської Самбірщини” у друк ми вмістили замітку з приводу нічної витівки вандала на кладовищі у Лютовиськах. Ще тоді керівник старосамбірських поліцейських Роман Чекас допустив, що до цього вчинку може бути причетний місцевий, 23-річний мешканець, який і раніше був помічений у таких історіях, – нищив капличку…

На той час, коли ми спілкувалися з поліцейським, чоловіка ще не затримали. Роман Чекас додав, що він начебто хворіє психічними розладами, хоча одного разу експертиза підтверджувала його осудність, а потім сама ж сумнівалася. Як би там не було (ми не медики), але людина, яка підняла руку чи ногу на цвинтарне – уже і без фахівців, а народним поголосом може бути психічно хворою. Якщо є відхилення, то справедливо вважають мешканці села, нині він потовк надгробні пам’ятники, а завтра комусь проламає череп. До слова, ми колись досліджували тему під умовним заголовком “психічно хворий поміж здоровими”. Брати таких на лікування можна за його згодою, чи за рішенням суду. Навіть якщо психічно хвора людина і потрапляє у спецзаклад, то згодом її відпускають (не вік же тримати) і вона й надалі поміж людьми віддана своїй некерованості. І як тут бути?

За різними даними, молодик понищив від 130 до 150 пам’ятників, з 15 поховань витягнув та потрощив хрести (може не сам був?). Такого масштабу на наших теренах не було ніколи. Були випадки, зокрема, на нашій пам’яті, у Самборі, але одні твердили, що то просто хулігани, інші казали – сатаністи, ще хтось твердив, буцім шукачі золота, позаяк були відкриті труни у гробівцях. Але що б таке, як у Лютовиськах – це перебір. Підозри правоохоронців саме на того чоловіка мали під собою ґрунт, адже відразу після скоєного він утік. Один з місцевих родаків бачив, як той ішов дорогою. Хотів затримати, але поки зупинив свою автівку, то негідник у ліс чкурнув. За словами переслідувача, після того, як  молодик одного разу уже нищив щось цвинтарне, то шукали його по усіх усюдах, а він спав у коморі за кілька хат від своєї.

За словами зловмисника, якого затримали, бо куди втече, він випив вина, після чого пошкодив могили. Надгробки і хрести руйнував руками та ногами. Зрештою, справа не у тому, чим нищив, але виконати стільки “роботи” – треба мати кінську силу. Нас здивувало, що при такому гуркоті у вологому повітрі ночі хтось обов’язково мав би щось чути, але ніхто не почув і не вдарив на сполох. Кажуть, тому, що цвинтар трохи далеко від села, геть біля лісу… Мешканці, які нам стурбовано і масово телефонували, бо кожному хотілося поділитися своїм горем, розповідали, ніби сім’я не зовсім благонадійна. Батька кілька разів судили, матір зловживає спиртним, а хтось із родичів, які мешкають у одному з містечок Львівщини, взагалі (прости, Господи) сатаніст. Хоча це може бути плодом лютовиської фантазії. Але от у чому уже не плід фантазії, то у твердженнях, що в майбутньому село не дозволить цьому чоловікові повернутися на рідні терени. Чи його засудять, чи відправлять на лікування – не важливо, але сюди не пустять… Такі емоції селян можна зрозуміти. Практично кожна родина тепер, у такий складний фінансово час, мусить нести немалі витрати на відновлення могил, бо все одно ніхто не компенсує збитків. Ми пробували з’ясовувати у майстрів, у які суми обійдеться відновлення потрощених надмогильних пам’ятників? Однозначної відповіді не дасть ніхто, бо різні пошкодження, але називають суми від 3 тисяч гривень і вгору. Такої наруги над пам’яттю похованих предків і над своїми гаманцями, твердять жителі села, вони не простять.

Нам залишається додати, що поліція відкрила кримінальне провадження за статтею “наруга над могилою”, що карається штрафом або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар