Віталій КІМАК: «Від 17 липня 2020 року ми вже усі офіційно живемо у Самбірському районі»

SambirWZ
270

Віталій КІМАК: «Від 17 липня 2020 року ми вже усі офіційно живемо у Самбірському районі»

Не встигли депутати Самбірської районної ради (територія від Вишні Городоцького району – до Ужоцького перевалу) обрати голову Віталія Кімака, як йому відразу почали виписувати «наряди», мовляв, що думає з цього чи іншого приводу? Це природне бажання людей знати більше, орієнтуватися у планах нового очільника. Хоча Віталія Володимировича з трудом можна назвати новим, бо практично усе життя при владі. Єдина різниця – змінилася територія, додалося немало «чужих» проблем. Але й часу «розгойдуватися» та прицінюватися мало. Ми запросили пана Кімака, який тепер в іншій іпостасі, ніж був раніше, на редакційну філіжанку кави…

«Програвати також треба уміти»

-Ви по суті справи усе життя у виборах. Які уроки чи відкриття припіднесло вам цьогорічне 25 жовтня?

-Для усіх учасників виборчого процесу відкриттям став новий виборчий Кодекс, який суттєво змінив правила політичної конкуренції і самої процедури голосування.  Однак, в черговий раз ми переконалися, що добрий результат на виборах меншою мірою залежав від рейтингу політичної партії, а більше від наявності у партійних списках авторитетних та впливових кандидатів. Цього разу кандидатам в округах довелося конкурувати не лише з представниками інших партій, а й між своїми однопартійцями. Менше стало місця популізму та популістам. Виборці чудово розібралися з новими бюлетенями. Виборчі комісії успішно виконали важку працю. А на загал, це були найважчі вибори у моїй двадцятирічній практиці, хоча мої політичні прогнози майже 100 відсотків справдилися.

-Не можу не запитати… Місцевим політикам для того, щоб демонструвати свою значущість, потрібен ворог і тема для боротьби. У ці дні розкручується проблема: ой, Боже, «Європейська Солідарність», представником якої, до речі, ви є, працює в унісон зі «Слугами народу»… Судячи з усього, в Самбірській районній раді ця тенденція також є. Що можете сказати?

-У такий спосіб дають про себе знати ті, що програли вибори. Це ті, кому виборці не повірили. А програвати треба також вміти. І причину поразки слід шукати не у «Європейській Солідарності», а насамперед у своєму середовищі. 5 років тому, коли мене вперше обрали головою Самбірської районної ради сьомого скликання, я закликав усіх політичних опонентів забути про партійність і сформувати єдиний список обіцянок перед виборцями. Тоді нам вдалося об’єднатися і реалізувати свої обіцянки за перші три роки каденції. А коли цього року ми провели останню сесію, то вже мало хто пам‘ятав, від якої партії обирався. За кожним депутатським мандатом стоїть особистість. І у кожного з обраних є певний досвід та знання. І кожному слід дати можливість реалізувати свої вміння на користь виборців. Тому боротися з ворогами потрібно не тут,  на Львівщині, а там, де існує реальна загроза реваншу п’ятої колони Кремля. А тим політиканам, які називають себе патріотами і сіють ворожнечу в районі чи ОТГ, я б порадив поїхали на Схід чи Південь України і долучитися до створення своїх партійних осередків там. Що стосується «Європейської Солідарності», то наша політична команда сьогодні представлена у кожному регіоні України та гідно відстоює проукраїнські інтереси і цінності у більшості райрад та ОТГ.

-Віталію Володимировичу, якщо не хочете, не відповідайте, але цікаво було б дізнатися про політичні перипетії, які передували вашому обранню. Ходили різні чутки…

-Я радію з того, що мав можливість протягом місяця до мого обрання познайомитися особисто з кожним обраним депутатом районної ради з 11 ОТГ від Рудок до Борині. В силу тих обставин, що раніше працював лише на Самбірщині, я краще дізнався про професійну і громадську діяльність раніше невідомих мені людей. І скажу вам відверто: приємно вражений особистісними професійними якостями більшості з них. Ми маємо у новому скликанні авторитетних медиків, педагогів, підприємців, фінансистів, управлінців, заслужених працівників різних галузей, волонтерів. Під час спілкування я ознайомився з досягненнями і проблемами громад Старосамбірщини та Турківщини. Маємо сильну команду, з якою подолаємо нові виклики децентралізації і проблеми великого району.

А що стосується політичних перипетій перед моїм обранням, то вони мали виключно зовнішній вплив. Декілька осіб, які не мають прямого стосунку до районної ради, активно намагалися розхитати ситуацію в середині корпусу і в середині нашої команди. Але все чого вони досягли, то ще більше нас згуртували.

-Не знаю, сподівано, чи несподівано, але чому, пропонуючи колегам свого заступника, ви зупинили свій вибір на рухівцю Андрію Гичці? Це було прохання його стрийка, авторитетного депутата обласної ради, доктора Михайла Гички? В політичних кулуарах називали прізвища й інших претендентів…

-Насправді Андрія Гичку заступником голови ради запропонували мені наші політичні партнери з фракції Народного Руху України. Це відповідало моїй концепції про те, що заступником має бути обранець зі Старосамбірщини або Турківщини. До цього Андрій Гичка був учасником АТО у 2014 році та працював у Самбірському військовому комісаріаті.

Райони ліквідовані, район створений – купа бюрократичного клопоту!

-Я розумію, що повноваження голів таких рад, як ваша, ще не до кінця визначені, але що ви найперше плануєте робити? Знайомитися з головами ОТГ, збирати проблеми усіх сіл, чи просто чекати, з чим до вас будуть приходити представники громад?

-Не чекаємо. Одразу після сесії познайомилися і навели комунікацію з усіма головами ОТГ. Вивчаємо отриману «спадщину» та здійснюємо інвентаризацію від Турківської та Старосамбірської районних рад. Якщо на Самбірщині з передачею установ до ОТГ ми впоралися вчасно, то тепер здебільшого будемо приймати відповідні рішення по решті територій району. Разом з цим, аналізуємо районні бюджети Старосамбірського та Турківського районів, які до кінця поточного року нам доведеться адмініструвати. Адже з 4 грудня, з набранням чинності Закону України 3651-Д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій», районній раді доведеться вирішувати нагальні питання. 1. Реорганізації районних рад ліквідованих Старосамбірського та Турківського районів шляхом приєднання до Самбірської районної ради. 2. Припинення Старосамбірської та Турківської районних рад як юридичних осіб у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України. 3. Правонаступництво щодо всього, у т. ч. нерухомого майна, прав та обов’язків Старосамбірської та Турківської районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів. 4. Управління справами Старосамбірської та Турківської районних рад. 5. Перегляд та виконання виданих районними радами ліквідованих районів нормативно-правових актів, невиконаних актів індивідуальної дії. 6. Діяльність юридичних осіб, заснованих районними радами ліквідованих районів. 7. Продовження до закінчення бюджетного періоду виконання бюджетів ліквідованих районів. 8. Передання до комунальної власності територіальних громад, розташованих на території ліквідованих районів, окремих об’єктів спільної власності до 1 червня 2021 року.

Що стосується нових повноважень районних рад, то вони будуть невдовзі визначені у новій редакції законопроєкту «Про місцеве самоврядування України», який проходить останні публічні обговорення у Києві. Я активно слідкую за цими процесами і намагаюся пропонувати теоретикам багато корективів з власного досвіду. Упродовж року, що минає, неодноразово брав участь у нарадах за участю керівництва парламентського Комітету з питань місцевого самоврядування та Мінрегіону. Скерував на адресу Комітету та Мінрегіону свої пропозиції щодо майбутніх повноважень з урахуванням досвіду Самбірського району в умовах діяльності 10 ОТГ. Вже зараз відомо, що у проєкті матимемо делеговані державою повноваження і власні. Однією з пропонованих інновацій у делегованих повноваженнях районним радам є те, що кожне Міністерство матиме право наділяти районам окремі завдання, а не закони, як це було раніше. Залишиться у компетенції райрад управління майном спільної власності територіальних громад. Прийняття і реалізація програм соціально-економічного розвитку території. Райрада ухвалюватиме районні програми, які стосуватимуться консолідованого вирішення спільних проблем у громадах. Залишається підзвітність раді місцевих районних державних адміністрацій.

Я переконаний, що таких повноважень у районних рад з кожним роком ставатиме більше. А після змін у Конституцію, які на порядку денному реформи, окремі підрозділи районних державних адміністрацій стануть виконавчими комітетами районних рад. Переконаний, що і повноваження з обласного рівня доцільно передавати на районний рівень, оскільки в будь-якому випадку це дасть можливість справедливішого розподілу коштів, приміром як на ремонт доріг, так і з будь-яких інших державних галузевих програмах.

При цьому слід зазначити, що з 1 січня 2021 року майже усі послуги для жителів, які раніше надавалися на рівні району, тепер переходять до повноважень ОТГ. До Самбора потрібно буде їздити тільки чиновникам.

Перепрошую за таку розлогу відповідь, але треба знати, чим насправді будемо займатися найближчим часом. І за усіма цими казенними проблемами стоять людські долі та різні ситуації…

Хто значущіший?

-Чи є у ваших планах поїздки на усі сесії ОТГ? Але я не зовсім про це… Чи будете ви таким собі надрайонним начальником над головами громад нашого краю, чи партнером, приятелем? Ваш статус голови усієї ради все ж вищий, я правильно міркую?

-Вважаю, що районна рада має стати майданчиком для спілкування усіх 11 голів ОТГ. Таким собі аналогом місцевої асоціації місцевого самоврядування. Разом буде легше відстоювати інтереси району перед областю чи державою і «тягнути ковдру на район». Ми плануємо започаткувати такий діалог традиційним, щомісячним з участю депутатів обласної та Верховної Рад. Разом напрацьовуватимемо спільні проєкти і вирішуватимемо спільні проблеми. А їх буде чимало. У районній раді планую створити підрозділ підготовки проєктів інфраструктурного розвитку. А кожна ОТГ зможе отримати допомогу і консультації. Тому маємо намір стати партнерами для громад і, сподіваюся, приятелями для їхніх очільників.

-Віталію Володимировичу, як відомо, на географічних картах уже нема Старосамбірщини та Турківщини, але навіть мені на клавіатурі «не хоче вибиватися», наприклад, «місто Старий Самбір Самбірського району». Зорієнтуйте людей, де вони насправді живуть?

-17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про утворення та ліквідацію районів». Згідно з документом, тепер в Україні 136 районів. Старі 490 районів, про які йшлося вище, парламент ліквідував.

Тому від 17 липня ми вже живемо усі офіційно у Самбірському районі. До нього увійшли 286 населених пунктів колишніх Самбірського, Старосамбірського та Турківського районів. До району приєднана і одна Вишнянська сільська рада Городоцького району. У районі проживає 227,7 тисяч жителів. Площа району – 3,25 тисяч квадратних кілометрів.

-Розтлумачте ще одне: районів начебто нема, а райдержадміністрації є. Якими мають бути стосунки вашої ради та голів РДА? Хто, скажемо так, значущіший?

-Районні державні адміністрації чекає така ж доля, як і районні ради. Вони мають бути реорганізовані шляхом приєднання до Самбірської. І цей процес вже розпочався із набранням чинності Закону 3651 -Д, про який я згадував раніше. З наступного року РДА набудуть нових повноважень і матимуть три основні функції: контроль за дотриманням законності на всій території, координація органів державної виконавчої влади та виконання програм районної ради. Зараз, як ніколи, важливою є співпраця між радою та РДА. На Самбірщині так є і я сподіваюся, це додасть нам додаткові переваги, щоб гідно пройти цей етап змін.

-У колективах районних рад Старосамбірщини і Турківщини є добре вишколені фахівці. Куди їм діватися? Чи буде мати Самбірська районна рада своїх платних намісників у цих районах?

-Все залежатиме від нових повноважень і від фінансування на утримання ради. Знаю, що фахівці потрібні сьогодні і в ОТГ, які були створені, і будуть потрібні у новій структурі РДА. Тому кожен має шанс працевлаштуватися там, де його фаховий рівень буде доречним.

-Сам не до кінця розуміюся… Рішення районної ради обов’язкове для виконання на території усіх ОТГ?

-Нове законодавство має чітко розділити компетенцію районних рад, рад ОТГ та обласних рад. І кожна рада має діяти виключно в своєму правовому полі. Окремі рішення районних рад будуть поширюватися і на ОТГ.

Кому дістанеться «Галсільліс?»

-Давайте поговоримо про майно. Яка доля комунальних будівель? Наприклад, відомо, що Старосамбірська ЦРЛ з усією своєю господаркою та боргами переходить у Самбірську районну раду, чи у підпорядкування Самбірської ЦРЛ. Боюся, щось наплутати, аби не виникло паніки… Розставте крапки над «І».

-У вересні Верховна Рада України внесла зміни до Бюджетного Кодексу, якими передбачено нове розмежування видатків між місцевими бюджетами. Іншими словами – законотворці вирішили, що, приміром, медицина другого рівня переходить на утримання ОТГ. І фінансовий ресурс з державного бюджету у вигляді додаткової дотації також тепер оминає районні бюджети, а прямо падає у скарбницю ОТГ. Це, на мою думку, помилка теоретиків-реформаторів, однак нам нічого не залишиться, як передати усі лікарні на утримання ОТГ. На щастя, на Самбірщині у нас таких проблем нема. Завдяки своєчасним рішенням районної ради усі медичні установи вдалося своєчасно реорганізувати та зберегти.

Що стосується іншого майна, ми маємо час до літа 2021 року, щоб його передати разом з установами до ОТГ. Але це стосується в основному закладів культури, освіти, соціального захисту, дошкілля, позашкілля… Однак, частина майна залишиться у спільній власності громад, тобто у власності районної ради. Це стосується комунальних підприємств та тих установ, які стануть необхідними для виконання наших нових делегованих повноважень або ж надаватимуть послуги для жителів кількох ОТГ одночасно.

-Яка доля майна «білого дому» у Старому Самборі, зрештою, як і в Самборі. Ваші прогнози.

-Долю майна і адмінбудинку районної ради у Старому Самборі вирішуватиме депутатських корпус новоствореної Самбірської районної ради. І я вважаю, що під час підготовки рішень потрібно почути думку Старосамбірської ОТГ та районної державної адміністрації.

-Тепер запитання від наших читачів. Якою буде ситуація зі Старосамбірським «Галсільлісом»? Раніше Старосамбірська райрада була співзасновником підприємства, чи стане співзасновником Самбірська районна рада, успадкувавши усі проблеми колективу?

-Не маю бажання успадковувати проблеми. Тому рішення за депутатами.

-І наступне запитання з розряду «від народу». Чи буде Самбірська районна рада займатися ремонтом комунальних доріг?

-Ремонт комунальних доріг, як і благоустрій є виключною компетенцією ОТГ. На це передбачені ресурси у вигляді податків і зборів, які тепер залишатимуться виключно у бюджетах ОТГ. Однак, у нас є досвід реалізації таких проєктів. І ми  допомагатимемо ОТГ у підготовці майбутніх проєктів.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити