Віче вимагало у депутатів відмовитися від львівського сміття

SambirWZ
159

Віче вимагало у депутатів відмовитися від львівського сміття

Минулого тижня біля самбірської ратуші відбулося віче з приводу рішення депутатів міської ради про ввезення у Самбір сміття. Анонси були у соціальних мережах, на стовпах вивішували оголошення і нам було дуже цікаво, чи відгукнуться містяни і скільки їх прийде. Тобто, хотіли пересвідчитися, чи ця тема є байдужою для пересічних людей?

ЗА НАШИМИ підрахунками, було зо три сотні люду і це, треба сказати, показник непоганий. Щоправда, дехто твердив, що серед глядачів були і прихильники ввезення сміття, так би мовити, контролювали ситуацію, але як одних відрізнити від інших, не знаємо. Риторика віче була зрозумілою, а у підсумку – люди вимагали термінового скликання сесії, яка б відмінила дозвіл на ввезення іногороднього сміття на самбірський полігон. Народ чекав, що до них вийде хтось із ратушних, але не вийшов ніхто, тому і слово «Ганьба» на адресу чиновників було оправданим. Взагалі, як на таку ситуацію, то хтось мав би вийти до народу, щоб пояснити ситуацію, адже якісь аргументи у влади все ж були… Взагалі, якби ратуша влаштувала перед тим громадські слухання, то напруги було б менше… З тих, хто голосував за ввезення непотребу, на віче ми побачили лише Ярослава Кузьмяка – не побоявся.

Повірте, писати про сміття стає уже нудно, ми уже самі себе ловимо на тому, що все це уже писали. Так ось, скажемо ще раз: така активність громади мала бути того дня, коли це рішення приймали. Упевнені, що під крики людей у сесійній залі деякі «за» перемалювалися б у «проти» або «утримався». Як депутатам тепер відміняти своє рішення, чесно сказати, не знаємо. Люди ґонорові і так легко перейти від «за» до «проти» їм буде складно. Але подивимося… Цікава деталь – акурат у той самий час, коли Самбір бунтував проти львівського сміття, у самому Львові відбувалося віче проти будівництва сміттєпереробного заводу. Повторимося знову: львів’янам, очевидно, вигідно засмічувати чужі полігоні і за стільки років після сміттєвого колапсу в обласному центрі і палець об палець не вдарили. І це ображає, адже на початках відчувалося, що є потреба підставити плече мешканцям обласного центру, але і це плече усього не витримає.

Після того віче у школи надійшов лист з відділу освіти про те, що школи знаходяться поза політикою і не можна втягувати освітян чи дітей у різні акції. Хоча педагоги нас переконували в іншому – вони не організовували ніяких мітингів і сміттєва тема – не політика, а радше побутове питання, яке хвилює усіх. І додають, що проблему ратуші хочуть припіднести до рівня політики, мовляв, колишні не дають спокійно жити нинішнім… Хоча той факт, що вчителі ходять по хатах і збирають підписи за Порошенка нікого не переймає.

Щоб бути об’єктивним, ми «пірнули» в Інтернет і знайшли те, що влада називає аргументами на користь ввезення у Самбір львівського чи іншого сміття. Далі – цитати: «Коли виникла складна ситуація у Львові, потрібно було реагувати і допомагати, бо зрештою, це не Російській Федерації йдемо на зустріч, а нашому обласному центру. До того ж, умови, які пропонували, були прийнятні і для нас. У Самборі ситуація з полігоном теж була непроста. Коштів на проведення якісних заходів, згідно з екологічними нормами по захороненню, бракувало. Як наслідок, іноді виникали загоряння», – каже мер Юрій Гамар.

Пояснює, що вивіз на міський полігон сміття зі Львова тимчасовий і обмежений. Натомість, місто отримує додаткове фінансування з області на рекультивацію власного полігону і на соціально-економічний розвиток. «Якби ми не почали проводити заходи на власному звалищі, то за кілька років у нас були б схожі проблеми, як і на львівському полігоні. Бо на рекультивацію і захоронення відходів необхідні немалі гроші. Самбір зі своїм скромним бюджетом не погасив би цих витрат. Потрібно було б піднімати плату за вивіз ТПВ для населення, щоб власними коштами робити необхідні заходи на полігоні. Але це надзвичайно дорого», – додає мер.

В ЛОДА, де контролюють вивіз непотребу зі Львова в районні центри, теж заспокоюють. Самбірське звалище – одне із найкращих за рівнем утримання.

«Мешканці не мають підстав для занепокоєння. Самбірський полігон – однин із безпечних у Львівській області. Там іде постійна пересипка сміття землею, чого не робилося раніше. У майбутньому будуть також залучені кошти Міністерства екології, щоб обгородити його, зробити доїзд та упорядкувати ситуацію з фільтратами. Екологічна інспекція слідкує за всіма полігонами в області, і якщо б виник хоч малий натяк на якусь надзвичайну ситуацію, ми б реагували.На сьогодні Самбірський полігон є абсолютно безпечний для експлуатації», – каже директор Департаменту ЖКГ Львівської ОДА Назар Романчук.

А ще наближені до влади говорять про те, що придбали більше десяти одиниць техніки для комунального підприємства, частину грошей будуть скеровувати на ремонти вулиць.

Ось такі аргументи офіційного Самбора, а людям самим вирішувати, де правда?.. Влади мають властивість приходити і відходити, але важко сказати, чого залишиться більше: відремонтованих доріг і багато техніки, чи, не виключено, терикони смердючого непотребу.

У понеділок після обіду ситуація стала нагадувати закінчення анекдоту про щоденник партизана: “А в середу прийшов лісник та вигнав і нас і німців…” Депутат міської ради Андрій Бубнюк оприлюднив відповідь з держекоінспекції Львівщини. Виявляється, 11 січня провели позапланову перевірку щодо виконання попередніх приписів. Як ми збагнули, рекомендації екологів не виконані, а тому “не здійснювати захоронення перероблених відходів… в м. Самборі” . Ще одна цитата: “За результатами проведеної перевірки посадову особу СКП “Об’єднане” притягнуто до адміністративної відповідальності… за невиконання припису”. Виходить, в облдержадміністрації не знають (або не хочуть знати) про вимоги екологів, які твердять, що не такий вже й захищений Самбір перед сміттям. І головна дилема: то що, у зв’язку з позицією екологів, навіть Самбору не можна туди своє сміття возити?!

На вівторок скликали до ратуші віче, але про це – наступного разу.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар