Держава хоче передати усі лічниці, крім опорних, на фінансування ОТГ

SambirWZ
33

Держава хоче передати усі лічниці, крім опорних, на фінансування ОТГ

Чи не повернеться це крахом місцевої медицини і чи думають майбутні голови громад, куди і навіщо  йдуть?

Якщо у Мінрегіоні уже привселюдно щось таке кажуть, значить так воно і буде. Те, що сказали цього разу, відверто засмутило – хочуть передати усі медичні заклади місцевим громадам як тільки вони сформуються після жовтня. На хлопський розум це буде так: опорні лікарні фінансуватиме Національна служба охорони здоров’я. На наших землях опорною названа лише одна – Самбірська ЦРЛ, яка реально має шанс вижити у таких жорстоких умовах. Всі інші шпиталі, наприклад, Старосамбірський чи Турківський, потрапляють на фінансування ОТГ. Іншими словами, держава скидує місцевим бюджетам дуже непросту галузь. 

ЦЕ ПРИБЛИЗНО те саме, що є нині на Старосамбірщині з малокомплектними ФАПами – це ті, які обслуговують менше 700 селян. Хочете їх мати – фінансуйте з місцевої казни. Тепер у «схему» потрапляють і інші заклади. За таких умов чи втримається, наприклад Старосамбірська ЦРЛ, у такому вигляді, як є нині, не знаю.

Доволі емоційно прокоментував ситуацію наш радник з питань децентралізації, голова районної ради Самбірщини Віталій Кімак: «Висловлюю щирі співчуття майбутнім головам і депутатам ОТГ, на території яких сьогодні розташовані лікарні другого рівня. Районні лікарні з наступного року мають бути у комунальній власності громад! Районні ради мають їх передати в ОТГ. Такого висновку дійшли представники Міністерства розвитку громад і територій, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства фінансів. Нагадаю, на Львівщині визначено  9 опорних лікарень, які фінансуватимуться за кошти НСЗУ. Решта – за рахунок місцевих бюджетів. З чим і вітаю! За що боролися…»

За таких умов цілком реальними будуть закриття медзакладів з тієї простої причини, що їх непросто буде утримати. А де гарантія, що за таких умов не доведеться закривати і малокомплектні школи? Якщо держава віддає місцевим бюджетам медицину, то завтра (всього можна очікувати за нинішньої влади) віддасть і школи.

Ми перепитали у пана Кімака про інші медичні заклади на Самбірщині. Дубляни врятуються, бо Самбірщина, ще не знаючи нинішніх новин від Мінрегіонбуду, встигла перетворити цю лічницю у філію однієї з львівських лікарень і таким чином цей шпиталь врятується, бо Дубляни є третім рівнем надання медпослуг. Рудки районна рада теж давно передала тамтешній громаді, тобто пішла на випередження, і за цей час медики уже навчилися виживати самотужки, заробляти гроші і, як би це парадоксально не звучало, але лікарня «присіла» на COVID-пакети і має відповідний контракт з НСЗУ. Хоспіс у Сідому буде належати Ралівці і майбутня ОТГ мусить шукати у себе кошти на збереження колективу, або колектив сам буде випрошувати гроші у тих громад, представників яких буде утримувати. Така перспектива не є приємною… Крім того, говорить Віталій Кімак, Ралівській ОТГ доведеться вишукувати орієнтовно 15 мільйонів на садочки. Приблизно такі ж ситуації виникатимуть і в інших ОТГ… До речі, Віталій Володимирович мав зустрічі зі столичними чиновниками і листування протягом тижнів, пробував переконувати їх, що віддавати інфраструктуру, зокрема лічниці, на фінансове утримання щойно створених ОТГ – це неправильно, нелогічно і навіть загрозливо. Видно, не почули…

Тепер для роздумів тих, хто дуже хоче стати головами ОТГ. Подумайте, які випробування на вас чекають, а головне – чи дасте собі раду у цих лещатах. Бо одна справа – виграти вибори і випити вночі шампанського, а потім – протягом п’яти років волочити дуже складну господарку. Дивіться, щоб за вами потім каміння не літало… Кожен голова, який прийде, захоче і мусить мати відповідний штат людей з немалими зарплатами, які треба буде заробити. А тут ще утримувати садочки, медзаклади чи школи, чи ще щось… Люди вірять, що зі створенням ОТГ їм стане легше жити і, якщо так не станеться, то винними будуть… голови. Хочу повернутися трохи в історію створення ОТГ. Було немало дискусій на ці теми і окремі громади всупереч волі Львова, таки відстояли своє право жити окремо – не буду казати які. А ми попереджували: люди добрі, відкиньте емоції, амбіції, політичні симпатії, беріть у руки олівець і рахуйте, чи зможете самотужки вижити. Не знаю, чи списали олівці, але дехто свого добився. Ініціатори нових географічних карт нині не повинні ховати голови у пісок…

Коли я докінчував цей матеріал, прийшов в офіс «Високого Замку» приятель, який трохи розуміється на політиці. І після його запитання, про що пишу, увімкнув свої міркування: так, справді, проблема, але в такому випадку кожен з нас має бути свідомим і сповна сплачувати податки. І один за одним має пильнувати… Сам сказав, сам потім і засумнівався…

З приводу не конче райдужного майбутнього лікарні ми поспілкувалися і з головою Старосамбірської  районної ради Тетяною Терлецькою. Визнає це серйозною проблемою, бо якою б багатою не була майбутня Старосамбірська ОТГ, утримати її буде складно – опріч медицини, будуть і інші ситуації, що потребуватимуть немало грошей. Допустила, що нинішня районна лікарня буде укладати угоди з іншими ОТГ за своїх пролікованих мешканців. Іншого виходу нема. Але є проблема, яка дає себе знати уже тепер. Держава недофінансовує медицину гірського краю з урахуванням гірських надбавок. Таким чином пацієнтів просто обділяють. Те, що мало йти на їхнє лікування, йде на гірські надбавки медикам. Цю несправедливість, розповідає Тетяна Терлецька. уже тривалий час ніхто не хоче вирівнювати. Тому днями вона знову звернулася у Київ з проханням навести лад.

Христина БАХУРСЬКА.

Вас це може зацікавити