Зацвіли пісніжники

SambirWZ
344

Зацвіли пісніжники

Зацвіли ще у середині лютого, коли люди посміхалися сонцю, коли веселішими ставали пташки, щебечучи: «покинь сани, бери віз».

Хоча, треба сказати, сани минулої зими більше відпочивали, ніж працювали… Щороку перші весняні радощі нам приносять підсніжники. Зелені листочки з квіточками-дзвіночками. Диво! Але помітьте, з кожним роком у лісах підсніжників стає все менше, особливо поблизу міст. Може тому, що їх часто збирають? З тих чи інших обставин підсніжники внесли в «Червону Книгу України». Пам’ятайте, люди добрі, якщо ви зірвете підсніжник разом з цибулиною, то у світі на одного стане менше.

А ще є легенда. яку хочу розповісти нині. Коли Ісус помер на хресті, усе довкруж померкло: трава зів’яла, квіти похилили голівки, сонце затьмарилося і пішов сніг… Тоді Марія підняла долоню, упіймала одну сніжинку, дмухнула на неї, і сніжинка стала білою квіткою…

Шпаки-предвісники прилетіли взимку

Коли у вівторок, 18 лютого, я вийшов вранці на подвір’я, то почув спів шпака. Температура повітря – 10 градусів тепла… Таке відчуття, що й шпак співав про весну – ніжно так, проникливо. Для нього невдовзі почнеться пекельна робота: якщо сім’я оселяється в садку, то винищує дуже багато шкідливих комах, личинок, гусені…

Шпак звичайний схожий на чорного дрозда, але строкатіший, пір’я у нього виблискує. Шпаки прагнуть триматися біля нас, бо люди свого часу привчили їх сусідувати,  вивішуючи шпаківні, адже користь від них велика. Шпаки квартирують і під стріхами, і в дуплах старих дерев. До слова, вивішувати хатинки для шпаків треба на відстані 100-150 метрів одна від одної, бо птахи не люблять, коли їхні «однофамільці» надто близько.

«Куроїд»

Ніч тиха і тепла. У стайні звично дрімає домашня живність, не спиться тільки тхору-куроїду, бо у нього час полювання… Звір зліз зі старої стайні і кількома широкими стрибками опинився на Івановому подвір’ї. Ось і віконце до курника. Принишк. Навіть охоронець-собака і той мертво спить. Тхір стрибнув у віконце – кури закудкудакали, а вранці господар недорахувався молодої курочки… От як воно є: тхорам призначено природою мишей ловити, а вони, кляті, на курочок внадилися…

Кіт-мутант

Пам’ятаєте казочки про триголових зміїв і інших «фантастичних виродків? Але це були казочки, які до реальності нічого не мали… Та ба… Пам’ятаю замітку в одному з видань у 2001 році під заголовком «Фантазії природи чи витвір Чорнобиля». Йшлося про зайченя з двома головами і чотирма ніжками… А у Городищі недавно люди побачили кота з трьома задніми лапами (третя – ближче до живота). Пухнастика пробували упіймати, але марно. Схожі аномалії – явище, як твердять генетики, не з рідкісних… Причин може бути дві: мутація в батьківських клітинах, або відхилення під час ембріонного розвитку на перших місяцях…

 

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ. Природолюб.

Вас це може зацікавити