Знову Старосамбірщина потекла

SambirWZ
216

Знову Старосамбірщина потекла

Львівщина отримає 10 мільйонів на ліквідацію наслідків паводку. Скільки потрапить збідованим та підтопленим бойкам, побачимо згодом

Кінець минулого тижня на Старосамбірщині був позначений «чорною годиною». Той паводок, який ми мали тижнів два тому, у порівнянні з п’ятнично-суботнім – майже ніщо. Навіть важко сказати, у яких закутках району сталася найбільша біда, бо соціальні мережі влаштували таку собі перекличку на зразок: «А як у вас?» Фотографії вражали – підтоплені будинки, про городину взагалі помовчимо, радше всього, про добрий врожай треба забувати. Сільські вулиці перетворилися у ріки, але люди молилися на порозі своїх осель. Цю публікацію ми розпочали писати у суботу вранці, а у всі наступні дні просто доповнювали…

ТОГО ж дня до нас зателефонував мешканець району, який не хотів представитися, але вважав за потрібне донести до читачів думку про те, що в селах люди геть забули, що біля кожної хати мусять бути фоси і мостики. Якби були, твердить пан, то не сталося б такої біди. Може й має рацію, хоча, судячи з фотографій, фоси ситуації не врятували б… Вкотре заговорили люди про вирубку лісів. Ми цій темі присвятили трохи уваги у попередньому спецвипуску, повторюватися не будемо. Але цікаву думку почули недавно від наших лісівників. Вони твердять, що науковці давно довели: ліси не є основною причиною паводків, а рясні дощі, які земля відмовляється уже приймати. Як аргумент виставляють той факт, що нищівний паводок 1980 року був, але стільки рубок і галасу навколо цього на той час не спостерігалося. Значить, не ліси винні. А ще кажуть, що на півдні Україні, де лісів дуже мало, паводки все одно є. Ми розуміємо, що багатьох такі пояснення не влаштують, але які вже є…

У зведення надзвичайників першою потрапила Лопушниця. Ми так зрозуміли, село, яке найбільше потерпіло від того, що загалом мирна річка Катинка показала свій норов. Там підтопило один житловий будинок, півсотні підвалів, 10 господарських будівель, 50 присадиб. Впали 3 електроопори, розмило 15 метрів сільської дороги, а без доїзду залишалося 25 будинків.

Департамент дорожнього господарства Львівської ОДА і свого додав: через рясні дощі та некеровані води заблокованими залишилися відтинки шляхів Стар’ява – Катино, Рожеве – Поляна, Гуманець – Райнова. Облавтодор скерував туди свою техніку.

У суботу під вечір обласні надзвичайники уточнили розміри збитків. У районі  річка Катинка спричинила підтоплення понад 240 житлових будинків, чимало присадибних ділянок та криниць. У селі Стар’ява підтопило 138 житлових будинків, 149 господарських будівель, 210 колодязів, 211 присадибних ділянок, 7 га сільськогосподарських угідь. Аналогічна ситуація в Лопушниці. Там підтопило 85 житлових будинків, 142 колодязі, 92 господарські будівлі, 158 присадибних ділянок, 4 га сільськогосподарських угідь, 10 пішохідних переходів через річку, 10 транспортних переїздів через річку, частину дороги місцевого значення. До 20 будинків у селі взагалі відсутній доїзд… В Катино підтоплені 18 житлових будинків, 34 колодязі, 23 господарські будівлі, 39 присадибних ділянок, 2 га сільськогосподарських угідь, 10 пішохідних переходів через річку, 8 транспортних переїздів через річку, частину дороги місцевого значення, підмило два мости. Надзвичайники проводили відкачування води з підвалів та колодязів, розчищали русло річки.

Про ситуацію розповіли і в райдержадміністрації. Підйом рівня води від 1.5 до 2.5 м зафіксований на річках Катинка, Стрв’яж, Ясеничанка, Ясенка, Вирва та їхніх притоках. Тому підтопленими залишилися території Княжпільської, Стар’явської, Тернавської та Терлівської сільрад.

Пошкоджені 7 автодоріг місцевого значення: Катино – Старява, Терло – Максимівка, КПП «Смільниця» – Старий Самбір, Рожеве – Поляна, Гуманець – Райнова, Мігово – Добромиль, Кропивник – Княжпіль, без електропостачання залишилось 6 населених пунктів.

Голова Старосамбірської РДА Петро Назар провів позачергове виїзне засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, розглянули невідкладні заходи із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Відповідні доручення отримали сільські голови потерпілих територій, керівники районних спеціалізованих служб щодо проведення обстеження підвідомчих об’єктів та домогосподарств, визначення завданих збитків та проведення невідкладних відновлювальних робіт.

На даний час (субота вечір – ред.) відновлено електропостачання та доїзд до всіх підтоплених населених пунктів. Для проведення аварійно-рятувальних робіт з відкачування води з підвалів житлових будинків та колодязів, робіт з розчистки наносів із мулу і сміття від ДСНС залучили 25 осіб, від інших відомств: РЕМ – 7 осіб, 1 од. техн., райавтодор – 6 осіб, 6 одиниць техніки.

У всій тій трагічній ситуації бувають і якісь добрі моменти. У неділю усі ЗМІ галасували з приводу того, що очікується прорив дамби, після якого на Самбірщині затопить Бабино, Пиняни, Чернихів, Нижнє, Острів, Луки, Хлопчиці. На щастя, надзвичайники помилилися. Бувають і радісні помилки… Хоча вечір понеділка був тривожний. З боку Лук у Самбір мчала гроза зі зливами та такими ураганами, що подекуди ламала галуззя дерев, а на полях обабіч траси стояла вода.

В Офісі Президента обіцяли виділити Львівщині 10 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків паводків. Що з тієї загалом малої суми прийде на Старосамбірщину, не знати. Знаємо, що народний депутат України Андрій Лопушанський наприкінці минулого тижня попросив своїх помічників-консультантів, місцевих урядників протягом двох годин більш-менш оцінити збитки і надати йому відповідні документи. До речі, разом з фотографіями. Так само місцеву владу попросив визначитися якнайшвидше зі збитками і Кабмін. Ми розуміємо, що вирахувати нині втрати дуже непросто, але треба бути дуже ретельними у цій делікатній фінансовій справі, адже досвід попередніх стихій показує, що як тільки упораємося з наслідками біди, приходять ревізори чи люди в погонах і починають рахувати, чи туди, де мали йти державні гроші, насправді пішли, і чи хтось «по дорозі» чогось не стирив.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити