Карпати зникають з загрозливою швидкістю, а Самбір вирубує єдину зелену зону

SambirWZ
264

Карпати зникають з загрозливою швидкістю, а Самбір вирубує єдину зелену зону

Без лісової теми нам не обійтися. Вкотре зі сумом констатуємо, що хоч ловлять одних крадіїв, на їхнє місце приходять інші. Або ті перші, сплативши штраф, однаково лізуть до лісу з бензопилами. Або ще одне поширене явище: лісівники часто-густо самі допускають халатність… І при всьому цьому ми маємо що писати в газетах, політики та окремі небайдужі мають шанс попіарити себе. Так і живемо, нарікаючи один на одного, розуміючи, що безконтрольне нищення лісів добра не приносить…

АЛЕ одна справа – коли ми самі про це собі говоримо, а зовсім інша – коли уже нам збоку звертають увагу на те, що живемо на пороховій бочці… Читайте та аналізуйте… Виконавчий директор програми ООН з питань довкілля Інгер Андерсен попередила країни Карпатського регіону про серйозні загрози через вирубку лісів та зміни клімату. Як повідомляє «Європейська правда», про це вона заявила на зустрічі з представниками Чехії, Угорщини, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини та України. «Не обманюйте себе: Карпатський регіон перебуває в реальній і безпосередній небезпеці», – заявила вона. «Праліси Карпат та їхнє унікальне біорізноманіття зникають із загрозливою швидкістю, деревина незаконно вирубується і перевозиться через кордони гірських держав і за їхні межі. Це має безліч наслідків», – сказала Андерсен. Як приклад навела кілька руйнівних повеней, які за останні роки пережила Україна. І тут від себе додамо: чи вартували зрізані ліси тих коштів, які потім пішли на ліквідацію наслідків нищівних паводків? Це теж тема для роздумів…

«Села та дороги затоплені. Мости зруйновані. Люди загинули… Повені частково пов’язані зі зміною клімату. Але незаконні рубки, що відбуваються під прикриттям труднощів, яких зазнала Україна, знищили великі шматки лісу, які вбирають надлишки води та забезпечують захист від повені», – заявила Андерсен. Вона додала, що за останні 20 років незаконні рубки обійшлися Румунії в більш ніж п’ять мільярдів євро. Отакої!

Пригадуєте, скільки було фанфар на тему створення на теренах Старосамбірщини заказника «Королівські Бескиди». Кілька місяців тому ми радо писали, що відповідний Указ уже ледь не столі у самого Президента. І що? І наразі нич! А ідея прогресивна – 9 тисяч гектарів лісу будуть збережені. А тепер інша проблема: раніше заказник лобіювала з наших теренів голова райради Тетяна Терлецька, тепер же ліси «розійшлися» по ОТГ і треба знову шукати лобіювальника. Найвірогідніше, локомотивом має стати теперішня Самбірська районна рада…

Інша лісова місцева тема. Самбір – це на Карпати, але місто має єдину занедбану протягом багатьох років зелену зону, що колись була територією відпочинку. Таке враження, що парк біля об’їзної на Старий Самбір абсолютно «безіменний», поріс чагарниками і, якщо туди ще хтось ходить, то наркомани і заготовлювачі дров. Один наш читач, знаючи, що автор цих рядків живе поблизу зеленої зони, перепитав, чи не чуємо завивання бензопил? Чуємо, навіть бачимо, як тракторцями вивозять деревину і розуміємо, чому люди так чинять – рятуються від високих цін на газ… Хотіли б звернути увагу влади та конунальників на цю проблему: якщо треба фахово проводити санітарні рубки, бо там давно ніхто й нічого не провадив, то вперед, якщо заборона – то нехай хоч хтось пильнує. Парк – ліс, та все ж… Зрештою, цей парк садили у п’ятдесятих роках минулого століття і станом на зараз, він точно уже зістарівся. До речі, старожили колись розповідали, що це була болотиста місцевість, а для того, аби її осушити, комсомольці і закладали парк.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити