Карта Самбірщини може стати інакшою, а восени будуть місцеві вибори?

SambirWZ
212

Карта Самбірщини може стати інакшою, а восени будуть місцеві вибори?

Повідомлення сайту “Варіанти” було сенсаційним. Зрештою, воно просто вивершило ті чутки, які котилися останнім часом. А останнім часом на владних пагорбах Львова заговорили про прискорення децентралізації, себто створення об’єднаних громад. До того цей процес тривав, консультації велися, сусіди придивлялися одне до одного, але на рішучість пішло лише вісім громад. Уряд, як ми збагнули, вимагає не розкачуватися надто довго. Зрештою, і Євросоюз вимагає у нас децентралізації, а це інституція серйозна і бути неслухняними нам не пасує.

Тепер про сенсацію. На території Самбірського району уже створені вісім об’єднаних громад – Волебаранецька, Луківська, Вільшаницька, Бісковицька, Чукв’янська, Новокалинівська, Дублянська, Бабинська – це ми знаємо, а далі цікавіше. Офіс реформ Львівщини на своїй сторінці у Фейсбуці констатує, що у рамках обговорення проекту перспективного плану Самбірського району було запропоновано об’єднати існуючі громади та створити нові через незадовільні фінансові показники декількох громад району. Отож, Львів пропонує створити нові об’єднання:

Самбірська міська об’єднана територіальна громада
об’єднає 24 населених пункти, чисельність  – 48 607 мешканців, доходи – 297 090 тис. грн., видатки – 276 005 тис. грн. У цю громаду пропонувалося включити дві із існуючих громад – Чукв’янську і Вільшаницьку.

Рудківська об’єднана територіальна громада об’єднає 32 населених пунктів, чисельність – 24 362 мешканців, доходи – 69 753 тис грн, видатки – 65 286 тис грн. У Рудківську громаду також планувалося включити вже існуючу – Луківську.

Воютицька об’єднана територіальна громада: доходи – 19 663 тис грн, видатки – 17 812 тис грн.

Стрілковицька об’єднана територіальна громада об’єднає 8 населених пунктів, чисельність – 5 131 мешканців, доходи – 17 710 тис грн, видатки – 15 005 тис грн.

Мешканці Самбірщини проти такого розподілу громад, констатують реформатори, однак вони погодилися, мовляв, якщо їм не вдасться покращити фінансові показники, вони подумають про приєднання до інших громад.

Можлитво, це чийсь проект, можливо, просто фантазії, але хтось же їх продукував. Недарма раніше з’являлися міркування аналітиків про те, що коли громади самі не об’єднаються, то їх об’єднають силоміць зверху. І тому, наприклад, можна заснути ввечері у Вільшанику, а вранці прокинутися  в Самборі. Крім того, і про це також говорять на владних олімпах, якщо у добровільний чи примусовий спосіб громади об’єднають, то у них будуть місцеві вибори. Не виключено, уже восени.

Ми попросили прокоментувати і спрогнозувати ситуацію голову Самбірської районної ради Віталія Кімака, який спочатку був теоретиком, а потім і практиком об’єднання громад. “Ці пропозиції, які підготував офіс реформ, звичайно, мають право на життя, але тільки в частині необ’єднаних громад. Приміром, цього року має шанс об’єднатися уся Рудківська округа і може стати однією з найуспішніших громад Самбірщини, бо має велику кількість населених пунктів та мешканців. Що стосується інших об’єднань, які нам пропонує Львів, вони на даний час нереальні, бо можуть статися виключно з доброї волі. Не секрет, що з восьми об’єднаних громад більшість не є спроможними, дещо штучними і кволими, але вони мають право на життя і держава їх протягом наступних п’яти років буде підтримувати. Найближчим часом має бути прийнятий закон про так звані “олійні плями”. Закон надасть можливість приєднуватися до об’єднаних громад іншим сільрадам без оголошення нових виборів голови. Така спрощена процедура дасть змогу пришвидшити об’єднання і децентралізацію. Що стосується силового нав’язування об’єднання громад, тобто з Києва нам намалюють карти наших територій, то і це може статися, однак лише за умови, що відбудуться зміни до Конституції. А вони, радше всього, за такого парламенту не відбудуться. Тому ідея місцевих виборів реальна лише для рудківської об’єднаної громади. І я сумніваюся, що наприклад, Вільшаник погодиться бути у Самбірській громаді. І наостанок хочу висловити ще одну думку, може, суб’єктивну. У нас є немало інститутів, науковців і просто реформаторів, які уже давно і самотужки без врахування місцевих реалій і думки громад перемальовують карти області”.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар