Коли фахівці стають зайвими…

SambirWZ
162

Коли фахівці стають зайвими…

Коротять не тих, хто на верхах з великими зарплатами, а тих, хто на низах тільки те і має, що невисоку платню

«Хотіли Зеленського? Маєте!» Саме такі слова вимовив один з тих, який не хотів нинішнього Президента – так, ніби ми хотіли… Але мова йшла не про політичні амбіції, а про реальні скорочення…

Ми писали попереднього разу про те, що перші заступники голів РДА, які залишилися з попередньої каденції докеровувати, тепер змушені вивільнити зі своїх колективів 35 відсотків «населення». Але якщо слово «відсотки» – канцелярське, то людей треба виганяти на вулицю – конкретних. А ще ми вирішили, що то зовсім не справедливо, бо нинішні владоможці чистять дорогу майбутнім, які прийдуть від Зеленського і скажуть: та то не ми вас так покарали, то ті, які були раніше…

І про грядущі скорочення. Наприклад, у відділі агропромислового розвитку РДА працює шість людей. І всі вони підуть під скорочення. Щоб ви правильно розуміли, район, який презентує себе як аграрний позбувається профільного відділу. Чи це правильно? Не знаємо – час покаже. Аби не виникало запитань типу: а що вони взагалі там роблять і навіщо вони потрібні, ми питали у керівника відділу Миколи Аннича. Ну, для початку, треба писати купу паперів, яку область вимагала. Може тепер не буде вимагати, бо не буде у кого? Але основне, чим займався відділ, то допомогою фермерам. Консультації не потрібні великим холдингам, які працюють на наших землях, потрібна радше тим своїм землеробам, які хочуть розпочинати свою справу на своїй землі. Так, у них є бажання працювати, але нема відповідної підготовки. Власне у реєстрації, в тому числі й у Львові, в подальшому веденні справ і допомагав відділ. Якщо його не буде, то порадитися початківцям-землеробам не буде з ким у той час, коли усі начебто хочуть, щоб аграрними підприємцями були наші люди, а не заїжджі, які тільки сіють, збирають, заробляють гроші, а нам залишають потовчені важкою технікою дороги. Нині маємо зареєстрованих на Самбірщині близько сотні фермерських господарств, але реально працює  півсотні. Решта – у процесі становлення. Так ось, цій решті буде складно без консультантів, помічників, кураторів… Але нема на те спасу, бо нині саме така креативна політика в державі – фахівці стають зайвими і почасти не так просто їм знайти відповідну роботу. Особливо сміливі коментатори до цієї теми твердять, начебто аграрники-консультанти нині не конче потрібні, бо гряде ринок землі, а «темних» селян легше буде обманути.

Ще одне цікаве повідомлення минулого тижня. В Україні мають скоротити управління статистики і зайвими опиниться близько двох тисяч працівників. Кажуть, що тепер є електронна звітність і тримати живих статистів нема смислу. Знову ж таки, не знаємо, чи є, чи нема – час розставить крапки над «і». Але нам колись казали, що, згідно з наукою, статисти – то не ті люди, які просто збирають цифри, щоб потім звести воєдино. Це ті фахівці, які на підставі зібраного творять аналітику та прогнози. Тобто, мають зазирати у майбутнє. Може і таке майбутнє нинішнім владоможцям не потрібне?

І висновок. Шкода людей, які опиняються на вулиці – або на «біржі праці», або в Польщі. Це люди, як правило, вчені, це певний здобутий досвід, який стає зайвим. Молоді фахівці, радше всього, перебиратимуться на заробітки за кордон, а заразом з тим, уже не працюватимуть на свою державу, не платитимуть податки і відчуватимуть себе приниженими. Певна річ, ви можете сперечатися з нашими думками, але наразі тільки такі у голову лізуть.

З приводу вивільнення чиновників ми поспілкувалися з керівником Самбірського Центру зайнятості Іваном Тимцівим. Розповів, що очільники «білого дому», за задумом, мали б запропонувати людям нові цікаві посади. А де їх взяти? Іван Михайлович каже, що станом на сьогодні, уже є 5 вакансій, причому не робітничих професій –  економісти, бухгалтери і зарплати немалі. Якщо комусь не підійдуть такі пропозиції, то може пройти перекваліфікацію. З людьми, які завтра чи після завтра можуть опинитися на вулиці, «біржа праці» разом з представником інспекції з праці, провели нараду, доповіли про ситуацію. Більше того, щотижня хтось із працівників Центру зайнятості чергуватиме у «білому домі», щоб бути ближче до тих, кого мають звільнити, і консультувати з тих чи інших питань. Наразі людям радять написати на себе резюме, тобто розхвалитися на усі лади, а раптом хтось із працедавців зголоситься. А в принципі, підвів риску пан Тимців, робота на Самбірщині є, просто треба захотіти працювати.

І коли ця публікація була готова до друку, з’явився телесюжет про скорочення владних кадрів. Якщо скрізь у районах Львівщини мають випросити з владних крісел 35 відсотків чиновників, то на Самбірщині – 48. А все тому, що у районі є найбільша кількість об’єднаних територіальних громад, а відтак – стільки чиновників в райцентрі не потрібно.

Заразом ми поцікавилися справами і на Старосамбірщині. Перший заступник голови РДА Руслан Пупа був менш оптимістичним, ніж Іван Тимців у Самборі, і повідомив, що у них вільних місць, де могли б знайти себе вчорашні чиновники, практично нема.

 

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити