Конкуренція за земельні паї?

SambirWZ
163

Конкуренція за земельні паї?

На Самбірщині хтось палить пшеницю чи стерню агроінвестора, а люди діляться за симпатіями до агровиробників та блокують дороги

Позаминула середа для нас розпочалася із незвичного дзвінка, хоча нічого незвичного – люди звикли телефонувати, коли щось не так. Але тут “щось не так” – геть зовсім не так, можна сказати дикунство…

Пані Оксана – жителька одного з сіл Самбірщини, депутатка об’єднаної громади, повідомила, що люди у закутку села не спали цілу ніч – гасили стерню, аби вона не перебралася на їхні присадиби, чи, не дай Боже, не зайнялися хати. За час, поки чекали пожежників, встигли самі наламати галуззя і товкли вогонь, знайшли трактор, щоб оборати територію і не пустити далі “червоного півня”. Ми з’ясували потім, що вогнеборці у той самий час займалися такою ж робою, але у ближніх селах Старосамбірщини. Пані Оксана твердить, що горить стерня неспроста – її підпалюють, бо мстять агроінвесторові. Нагадаємо, що тому ж таки інвесторові відразу у двох місцях підпалили пшеничне поле поблизу Чукви, але потім палії, мабуть, вирішили, що хліб палити – це гріх і взялися до стерні.

Виявляється, у селах певний час триває конкуренція за паї селян. З одного боку – хтось із місцевих фермерів, з другого – великий інвестор. Жертвою падають посіви чи залишки посівів – стерня. Але нема ніякої гарантії у тому, що завтра не запалахкотять хати, чи не будуть бити фізіономії… Земельні війни з їхнім фанатизмом споконвіків були найстрашнішими і найбільш жорстокими… Пані Оксана каже, що не впійманий – не палій, але в селі вже мають певні підозри. Ну, це ж справді не жарт – горить відразу у кількох селах і власне на полях одного й того ж інвестора.

Отож, маємо конкуренцію за паї. Якщо конкуренція здорова – то все гаразд. Змагатися треба тим, щоб давати селянам більшу платню, щоб люди мали працю, щоб зареєстрованими були угоди і так далі. У цій ситуації все виходить за рамки дозволеного. Дійшло до того, що люди, залучаючи і дітей, перекривають дорогу перед технікою інвестора, мовляв, не хочемо з ним працювати, отруюють наші землі і повітря хімією. На таке пікетування викликали навіть когось із районних владоможців… Одне слово, в районі почалися серйозні земельні розбірки. Дійшло до абсурду, каже пані Оксана, поштою листоноші приносять листи-заяви з проханням розірвати угоди з інвестором… Коли на сесії сільради пробувала з’ясувати, хто долучив поштовиків до цієї справи, ніхто нічого путнього відповісти не міг. Розповіла і про сесійні земельні баталії, у яких певні преференції зберігає місцевий фермер.

Ми за те, щоб все вирішувалося на рівні закону та бажань людей. Якщо хтось у когось має намір переманити земельні паї, то це має бути добра воля людей і аж ніяк не спалахи стерні. Маємо підозру, що голова об’єднаної громади, мабуть, для того, щоб ні з ким не сваритися, зайняв позицію стороннього спостерігача, мовляв, якось воно не буде. “Якось воно буде” – не буде, і хоче цього війт, чи ні, а доведеться йому стати суддею поміж сторонами і розвести їх в різні боки. Хто хоче до фермера – нехай іде, хто до інвестора – вільному воля, але міжусобиць бути не повинно. Приблизно така ж позиція і голови Самбірської райдержадміністрації Миколи Фрея, він так само вважає, що в селі має бути порядок, що діяти слід згідно із писаним законом, а не за законами дикунської конкуренції. А тому зібрав відразу ж наступного ранку комісію з представників сторін, громади, долучить правоохоронців і мусять дійти консенсусу. Микола Михайлович вважає, що комісія має поцікавитися і роботою тих же аграрників – скільки обробляють землі, скільки сплатили податків, чи є угоди оренди і скільки людей реально працює на сотнях гектарів орендованих земель.

Самбірські підпали дійшли до владних кабінетів області і там цю тему пильнують, бо жоден інший район області до такого не докотився.

А тим часом, нам стало відомо від пожежників про те, що реально упіймати палія дуже складно. Навіть якщо рятувальники і помітять на полі самотнього чоловіка, то підозру йому не висунеш. Він скаже, що не підпалював, а першим почав гасити уже окутане димом поле.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар