«Коронований» вірус

SambirWZ
202

«Коронований» вірус

Авторитетно про біду, яка спіткала Україну, та набула ще й політичного відтінку

У світі стався переполох. У Китаї був виявлений вірус (мутований – інакше кажучи змінений). Він є не новим і належить до коронавірусів. Пояснення просте: при розгляді його під мікроскопом має вигляд корони. Захворювання це з’явилося у кажанів. Людям не передавалось. А тут, як грім з ясного неба, у Китаї, місті Ухань лікар-окуліст виявив у хворого невідоме легеневе захворювання. Хотілося б, що б і у нас так само уважно і віддано працювали не профільні лікарі… Про свою підозру він повідомив відповідну медичну службу: виявив незрозуміле захворювання. На жаль, цей лікар помер від цієї ж хвороби.

Ми всі бачили, як серйозно до цього поставилася влада Китаю. За короткий термін на чистому місці був збудований новий шпиталь. За останні 15 років чомусь всі нові вірусні інфекції тваринного походження йдуть із Азії. Ми пам’ятаємо «пташиний», а потім «свинячий» грип і тепер – коронавірус. Виникають певні конспірологічні теорії і запитання…

Якщо повернутись до вірусних захворювань, то вперше так звана «іспанка» (теперішній грип, яким ми щорічно хворіємо), поширився на початку XX ст. Від цієї епідемії загинуло близько 20 млн. людей. На щастя, за століття ми вже виробили імунітет і розробили вакцини для профілактики грипу. Хоча і далі від нього помирають люди. Тільки за минулий тиждень в Україні грип забрав 10 життів.

Тож повертаємося до коронавірусу. За даними статистики, від нього померло найменше людей за всі вірусні епідемії. Дуже високий відсоток тих, що виздоровіли. Станом на кінець другої декади лютого, захворіло 73 тис. людей, виздоровіло 12887 і померло 18073. Цей збудник може викликати важку форму пневмонії. Протікання хвороби залежить від імунітету людини. Зараження відбувається від людини до людини. Основне занепокоєння викликає широкий діапазон проявів: у одних – легкий, у інших – важкий. Основними симптомами є головний біль, кашель, гарячка, утруднене дихання, інколи пронос або запалення повік (конюнктивіт). Прихований період (інкубація) триває від 2 до 14 днів.

Переважно страждають люди похилого віку з хронічними легеневими захворюваннями. На об’єктах зовнішнього середовища вірус виживає декілька годин, і гине після знезаражування. Захист від інфекції. Маски ефективні лише у приміщеннях і тільки для хворих, щоб попередити передачу інфекції іншим. «Народні методи» (часник, цибуля і т. д.) – не мають підтвердженої ефективності, а вживання алкоголю ще й погіршує становище.

Тому бажані такі заходи: миття рук, уникання близького контакту з хворим, повноцінне харчування, пиття великої кількості рідини, провітрювання із вологим прибиранням приміщень, нормальний сон.

До речі, рівень смертності від коронавірусу у провінції Хубейн з населенням 58 млн. людей є 2,9 відсотка, а в інших – лише 0,4 відсотка.

І я собі тільки уявив, якби таке захворювання виникло в Україні. Адже готовність до такої небезпеки у нас є на рівні нуля. Чому так пишу? А тому, що вже 5 років вищі навчальні медичні заклади у нас не готують епідеміологів. А це контроль за попередженням епідемічних захворювань, за медичними закладами і проведенням своєчасних щеплень.

10 вересня 2014 року Кабмін видав Постанову КМУ «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади». Згідно з документом, утворена Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, де головними є Державна ветеринарна та фітосанітарна служби і до них приєднана Державна санітарно-епідеміологічна служба. Таким чином, урізана у повноваженнях раніше Держсанепідслужба України поділена знову і припинила самостійне існування.  Згадується, виступ ще міністра економіки Порошенка в уряді Азарова при президентові Януковичу, коли він обізвав працівників санепідслужби хабарниками і добився повної її ліквідації, коли прийшов до влади. У зв’язку із ліквідацією Держсанепідслужби України та припинення державного контролю за виконанням санітарного законодавства держави, втрачена функція МОЗ України, як форпоста профілактичного напряму охорони здоров’я населення та санітарноепідеміологічної безпеки держави. Бо тільки санітарноепідеміологічна служба, згідно зі старим законодавством, могла централізовано накладати карантин при епідемічних небезпеках.

І мені було сумно, і боляче дивитися на судомні рухи теперішнього керівництва МОЗ на події, пов’язані із небезпекою занесення коронавірусу на територію України…

 

Володимир ШПАК. Викладач епідеміології Самбірського медичного коледжу.

Вас це може зацікавити