Куток природолюба

SambirWZ
225

Куток природолюба

Травневі гриби

Гуляючи пасовищем поблизу річки Черхавки в Городищі, натрапив на грибну «плантацію» опеньків лугових.На Самбірській землі я стрічав чотири види їстівних опеньок: осінні, літні, зимові і лугові. Останні ростуть смугами – ніби «змійками», утворюючи кола в діаметрі кілька метрів. Бувало, стоїш, радієш, і не хочеться порушувати чарівне мистецтво єднання, творцем якого стала Матінка-Природа. 

Відомо, що підпеньки ростуть біля пеньків і на деревах, а наш нинішній «герой» полюбляє пасовища, луки поблизу населених пунктів. Поруч вештають люди, яким і на гадку не спадає, що то смачні й корисні гриби. А я щовесни на цьому місці збираю непоганий врожай. Зірвати такий гриб непросто – шапинка міцно тримається ніжки і, якщо пробувати зірвати, то він вимкнеться разом з «корінням». Ножем також не зріжеш, бо ніжка пружинить. Тому, йдучи за луговими опеньками, зазвичай беру ножиці. На цьому колі, як правило, витрачаю до півгодини часу. Ріжу-ріжу, а вони все є… Опеньок луговий варять, смажать і навіть маринують – дуже смачно. Хоча, мушу додати, їх треба вирити не більше десяти хвилин, бо втрачають свій аромат.

Ви чули, як співають солов’ї?

Ви чули, як співають солов’ї?Це щось незабутнє і дивовижне. З усього птаства соловей, здається, найкращий віртуоз.

Зрештою, ці пернаті ще й дуже дбайливі господарі… Їхні гнізда – у вигляді глибокої чаші. Всередині – вимазані (оштукатурені) деревною трухою, зміцненою слиною. Дно – наче тверда долівка. У травні самки сидять «вдома», зігріваючи шоколадно-коричневі яйця, а самці-солов’ї виводять для них пристрасні арії. Гніздо, як правило, вимощують на землі із сухого листя та стебел трав, іноді в основі куща, або в хащах на висоті метра… Що цікаво, солов’ї уже навчилися жити у містах і селах – поблизу людських осель. Хоча у період висиджування пташенят дуже чутливі до появи сторонніх. Якщо самка помітить, що хтось спостерігає за її гніздом, може його покинути – ось така вона вередлива. У солов’їв багато непримиренних ворогів. Та найлютішими залишаються собаки і коти, які полюють на пташенят.

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ. Природолюб.

Вас це може зацікавити