Надія ШПАК: «Руйнування епідеміологічного нагляду в державі – це злочин»

SambirWZ
236

Надія ШПАК: «Руйнування епідеміологічного нагляду в державі – це злочин»

Таке відчуття, що про небезпеку, яку приніс коронавірус, ми починаємо забувати. Вже й маски частіше носимо не на обличчі, а в кишені, одягаючи їх лиш в певних ситуаціях. Насправді, біда не зникла… З приводу тих чи інших питань – у розмові з завідувачкою Самбірського міськрайонного відділу державної установи Львівський обласний лабораторний центр Надією ШПАК.

АДІЄ Петрівно, чи маємо ми рацію у тому, що люди перестали реагувати на вірус?

-Ми йдемо до зимового періоду, коли і без коронавірусу, зростає кількість вірусних респіраторних захворювань як у дітей, так і дорослих. Банальний грип ніхто не відміняв… Вперше будемо жити в умовах, коли може бути поєднання інфекцій – коронавірусної і ГРВІ та грипу. І тут потрібна правильна і вчасна діагностика, вчасні протиепідемічні заходи. І при цьому всьому, хочу, щоб люди пам’ятали, найпершу скрипку відіграє сімейний лікар, до якого треба звертатися за перших будь-яких ознак захворювання.

-Дозвольте запитання, яке у багатьох на устах. Після того, як Самбір потрапив у «червону зону», ходили чутки з приводу того, що це власне ви давали паскудну статистику на Львів, Львів ваші цифри – у Київ, а вже там влаштували «червоний терор». Справа набула політичного звучання, бо вас ідентифікують з прізвищем одного з кандидатів на посаду голови Самбірської ОТГ.

-Вірус – це не політика і ці слова я говорила деяким членам комісії з надзвичайних ситуацій Самбірського міськвиконкому… Моя служба проводить епідеміологічні розслідування кожного випадку захворювань, по яких заклади охорони здоровя скеровують екстрені повідомлення. Статистика COVID «народжується» в сімейного лікаря і ці прописні істини визначені рядом наказів МОЗ України. Визначаємо коло контактних осіб. Ми скеровуємо свої пропозиції щодо протиепідемічних заходів в установи, де реєструвалися такі хворі, якщо вони працюючі, закладам охорони здоров’я та надаємо рекомендації щодо умов самоізоляції хворих, які лікувалися вдома. Якщо подивитися правді в очі, то «червона зона» в нас мала бути раніше. Тільки за серпень у Самборі захворіло майже половина всіх від тієї кількості, яку маємо сьогодні. В третій декаді липня ми розслідували по 15-20 випадків щоденно по Самбору та Самбірському району і при цьому дослідження проводили приватні лабораторії…

Якби я на цій посаді в базу даних вносила здорових людей, ви б мені чимось дорікали, або якби не вносила хворих і прикривала правдиву статистику, то було б ще гірше. Зрештою, мене б притягнули до кримінальної відповідальності. Тому подавала абсолютно реальні цифри. Кабмін вираховує формулу, за якою йде зонування територій всієї України. Визначається кількість підтверджених випадків проведеними як і приватними, так і державними лабораторіями… Рахунок моніториться з середи до четверга. Якщо кількість випадків перевищує певний інтенсивний показник, то територія набуває «червоного» відтінку. І після всього, що я сказала, думаю, розумієте, що політикою тут не пахне і ні на чий передвиборчий млин воду не збиралася лити і не лила…

-Якою зараз є статистика захворювання? Особливо попросили б вас звернути увагу на динаміку…

-Станом на сьогодні, в Самборі маємо 256 випадків і 239 в районі. Це офіційна статистика, а неофіційна, мабуть, в рази більша… Аналізуючи стан після «червоної зони», хочу відзначити реальний спад захворювання. Людей «червона зона» трохи приструнила, бо вони занадто розслабилися і забули, в яких умовах живемо. Але ми повинні пам’ятати, що маски в громадських місцях – на ринках, в магазинах, кафе, в церквах – це обов’язковий атрибут. Вимірюйте постійно температуру тіла і головне – це робити вдома вранці, а не тоді, коли ви уже вийшли в люди, чи на роботу, чи в школу, садочок.

-Чи контролюєте навчальний процес – як би там не було, а сотні дітей в школах. десятки вчителів…

-Ми моніторимо ситуацію щодня. Бачимо ріст по гострих респіраторних вірусних захворюваннях в Самборі на 11 відсотків. Тобто, це перевищення епідемічного порогу… Але наше завдання відрізнити банальну застуду від ковіду, що дуже складно в таких умовах, проте, тільки після лабораторних аналізів можемо сказати, чи перехворіла дитина небезпечною недугою і якою – аби не було зайвої паніки і має перемагати здоровий глузд. І дуже прошу батьків: як тільки ви помітили в дитини чи ввечері чи зранку якісь недобрі симптоми, до школи, в садок не посилайте… В нас були ситуації, коли батька везуть до шпиталю з ковідом, а його діти йдуть до школи… Або маму шпиталізували у Львові в Центр легеневого здоров’я, а її діти пішли в школу. Це недопустимо! Члени родини, які контактували з хворою людиною, автоматично стають потенційним джерелом інфекції і вони підлягають медичному спостереженню щонайменше протягом 14 днів та самоізоляції. Люди добрі, не насміхайтеся з самоізоляції, бо наражаєте на небезпеку інших. І пам’ятайте, що епідемія у нас скоро не закінчиться… Наразі рекомендувала б людям частіше бути на природі, особливо у хвойних лісах. Наповнюйте організм киснем, добре харчуйтеся, уникайте стресових ситуацій.

-Чи вважаєте ви, що наша інфекційна лікарня, яка алярмово готувалася до прийому хворих на коронавірус, готова кваліфіковано надавати поміч?

-Мене не запрошували на відкриття… А в Рудківську лікарню, коли вона відкривалася для коронавірусу, ми їздили кілька разів з епідеміологом і надавали практичні рекомендації та пропозиції з питань інфекційного контролю. А щодо кваліфікаційного рівня персоналу, то він насправді є високий. Але… Одна справа приймати хворих та лікувати, а зовсім інша – це реальне покращення матеріально-технічної бази лікувального закладу, це вирішення питання проведення тестування на місці, про що неодноразово  йшлося на засіданнях комісії ТЕБ та НС м. Самбора та Самбірського району. І мушу додати про проблему очистки стічних вод.

-Коли в Україні з’явилася та новітня біда, в столиці задумалися над тим, що даремно позбавили прав контролю санепідемстанції на місцях. Обіцяли повернути повноваження. Ви щось відчуваєте?

-Ми лиш бачили проєкт Постанови Кабміну про створення державної служби з контролю за захворюваннями. Руйнування епідеміологічного нагляду в державі – це злочин.

-Давайте трохи про інші захворювання, а то лиш про коронавірус…

-Дуже актуальним є питання щеплення. Відсоток щеплень по деяких інфекційних хворобах був від 5 до 30 відсотків. Це катастрофа! Якби такий показник щеплень був при державній санітарній службі, нас би всіх вигнали з роботи. Нікуди не зникала проблема туберкульозу. Дифтерії, Богу дякувати, нема. Кір пішов на спад… Але це тимчасово. Після такого мізерного відсотка щеплень, нас чекає і розвиток цих хвороб… Актуальним на сьогодення є щеплення проти грипу, чекаємо на вакцини, які мають пройти державну реєстрацію.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити