Найманого працівника легше вигнати у… Польщу, ніж прогодувати в українському бізнесі?

SambirWZ
166

Найманого працівника легше вигнати у… Польщу, ніж прогодувати в українському бізнесі?

Повернення дев’яностих – підприємці мліють при слові «податківець», а в сучасній Україні штрафи бувають різними – багаті платять мало, бідні – багато

Позаминулого вівторка наші репортери помітили дивовижну річ – деякі крамниці у місті нагально зачинилися, а деякі взагалі не відкривалися… Ну, всіляке можна допустити – хтось не вийшов на роботу, комусь торгувати набридло. 

ЦЕ УЖЕ потім стало відомо, що на нашій території працюють чи то фіскальні, чи то правоохоронні органи. Наприкінці дня уже почули, що з якогось магазину вивезли побутову техніку, бо вона начебто потрапила до нас як контрабанда. І на таке вилучення є рішення суду… Інші твердили, що  накрили з технікою ще деякі магазини. Народний поголос додав свого: ніякої контрабанди, просто конкуренти поборюють конкурентів. Далі – більше. Фіскали начебто прийшли у якесь кафе пообідати, побачили, які офіціанти працюють, а поївши і розрахувавшись, попросили у працівників трудові книжки. Що з цього правда, а що брехня – не знаємо, але знаємо точно, що паніка рівня дев’яностих років з’явилася. Тоді – як тільки на ринок заходили податківці, продавці, навіть якщо вони дуже чесні, умить згортали прилавковий бізнес, або залишали товар і втікали. Найвірогідніше, як запевнили нас в авторитетних колах, розпочалися обіцяні перевірки з легалізації робочої сили. А контрабанда просто збіглася у часі. Хоча, міркуємо собі, у нас і контрабанди не бракує, і нелегальні працівники – не новина. Для перевіряльників – непіднята цілина.

На підтвердження з’явилася офіційна новина – фахівці  проводять інспекційні відвідування з питань оформлення трудових відносин відповідно до розпорядження уряду під назвою «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення». Упродовж двох днів в області встановлені факти використання праці 29 осіб, з якими не були укладені належним чином трудові відносин. Здебільшого у сфері будівництва та надання послуг. Нам нагадують, але ми про це і так знали, що 5 вересня уряд ухвалив розпорядження про перевірки. У наступні дні з’явилося ще одне повідомлення, яке мало б підтвердити той факт, що фіскали взялися до праці сумлінно. Головне управління ДФС у Львівській областітвердить, що за десять днів жовтня 641 суб’єкт господарювання подав повідомлення про прийняття 1356 найманих працівників на роботу. При цьому, твердять податківці, суб’єкти господарювання протягом 9-ти місяців 2018 року не звітували про використання найманої праці. Треба розуміти, перейнялися майбутніми перевірками і легалізували працівників. Начебто добре, бо якщо жити за законами, то усім, бо інакше виходить так, що одні платять податки сповна, а інші, користуючись соціальними благами на рівні з усіма, економлять. Однак, не можна забувати і про те, що далеко не кожен підприємець, який хотів би працювати чесно, виживе. Нам не один комерсант розповідав, що бізнес нині дуже жорстокий, як і правила гри, які диктує держава. І вижити дрібним підприємцям складно. Твердять, що доведеться виганяти людей на вулицю. А ті із задоволенням поїдуть до Польщі на роботу. Бо нині уже треба упрошувати продавця стати за прилавок – робітник в ласку роботодавцеві не стоїть і, ще нічого не заробивши, уже вимагає до десяти тисяч… Нас пробували переконати і у тому, що коли держава, диктуючи фінансову політику, так жорстко буде реагувати на неоформлену робочу силу, то бізнес доведеться закривати.

Минулого тижня один поважний місцевий бізнесмен пан С., який на ринку надання послуг ще з дев’яностих, розповів історію, яка його здивувала. Звернувся на «біржу праці», бо йому потрібен водій. Прийшло аж шість, але кожен з них попросив дати відкріплення. Шеф фірми здивувався, бо водій йому потрібен. Але імовірні працівники твердять так: ми два-три рази у Польщу метнемося і ваших 5 тисяч заробимо… Навіть коли людям обіцяти офіційне працевлаштування, вони його в носі виділи…

Ми спробували спрогнозувати ситуацію: що буде, якщо певні структури пильнуватимуть необлікованих працівників? Власники фірм звільнятимуть людей – це перше. Друге – якщо вже припече, то оформлятимуть на мінімальну зарплату. Коли раніше зарплата у конвертах була вищою, то тепер стане нижчою – до рівня мінімалки 3700 гривень, а решту роботодавець буде перераховувати як сплату податків, тобто, працівник губить конкретні гроші і за 3-4 тисячі працювати не буде. Навіть голова Львівської ОДА Олег Синютка, коли зустрічався з медиками у Самборі, назвав платню у 3-4 тисячі – не платнею… Ведемо до того, що працівник не погодиться на ці «сльози котячі» і втече у ту ж Польщу. Для того, щоб власник заплатив мінімальну платню, яка нікого не влаштовує, йому треба сплатити півтора тисячі гривень податків. Разом – майже 6 тисяч. Експерти кажуть, що для того, аби вижити у такій ситуації, власникам доведеться піднімати вартість на свої товари чи послуги. Але і це кабала, бо споживачі щороку відчутніше бідніють на фоні комунальних тарифів, які постійно зростають… Хто ще трохи дихає, тому кисень, ймовірно, перекриють, стримати процес міграції за кордон буде неможливо… Хоча треба визнати і інше: немало підприємців-хитрунів поводять себе зухвало…

Та повернемося до детінізації робочих місць. Ми не лякаємо вас, а просто констатуємо факти.  За неналежне оформлення трудових відносин з офіціантами у Городоцькому районі оштрафували підприємця,повідомляє ГУ Держпраці у Львівській області. Інспектори встановили факт використання праці без належного оформлення трудових відносин з  трьома офіціантами. Власник оштрафований на тридцятикратний розмір мінімальної заробітної плати і має сплатити 335 тисяч 70 грн.Інспектори зафіксували і недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. Підприємцю доведеться сплатити ще 74 460 гривень. Загалом, більше400 тисяч гривень. Не знаємо, хто придумав саме такий розмір штрафу, але щоб віддати  стільки грошей, не виключено, треба буде продавати… ресторан.

І як тут не згадати про ще один знаменитий у наш час штраф. За рішенням суду, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заплатить 1700 гривеньштрафу за відмову надати народному депутатові інформацію з переліком осіб, які отримали премії за перемогу в Стокгольмському арбітражі над російським «Газпромом». Нагадаємо, у червні один з нардепів надіслав відповідний запит Коболєву про виплату йому та іншим членам правління “Нафтогазу” премій на  понад 45 млн. доларів… Вам не здається, що розміри штрафів безглузді? А мета ж то благородна – покарати винуватців…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар