На колишній пральні колишнього пологового будинку уже провалився дах

SambirWZ
168

На колишній пральні колишнього пологового будинку уже провалився дах

Офіс «Високого Замку» в Самборі по сусідству з «білим домом» та музеєм «Бойківщина». І все, як кажуть, на виду… Та одного разу потрапив у ситуацію, яку можна назвати «чуже під лісом побачиш…». Так ось, коли був на задньому подвір’ї «білого дому», несподівано для себе уздрів опалий дах будівлі колишньої пральні колишнього пологового будинку.

ЯКЩО дивитися їй в «обличчя» – з центру міста, то виглядає на безхозне і сіре приміщення, але збоку – страхіття… Наступного дня поцікавився у сусідів-музейників, коли ж то сталося та без нашого відома, і почули у відповідь, що давно…

От і розпочали своє розслідування. Колись (ще за Тершовчина) польська громада, бо ж костел поруч, хотіла взяти в оренду чи викупити цю будівлю з тим, аби окультурити її і влаштувати щось на зразок їдальні для потребуючих. Мета благородна, однак деякі гарячі голови сприйняли її інакше, мовляв, будуть наших українців годувати і… ополячувати. Чи з цієї причини, чи з іншої, але депутати міськради вирішили віддати будівлю для облаштування там музею національно-визвольних змагань. Теж непогана ідея і нехай би так було… Однак вийшло з точністю до навпаки. Будівля стояла нікому непотрібною і дочекалася того, що «чепчик» провалився. Якщо хтось і візьметься нині приводити все до ладу, то треба буде купу мільйонів. Звідки і хто їх візьме, коли держава не здатна навіть захистити зарплати працюючих бюджетників?

Ми дізналися, що будівля знаходиться на балансі міста, а тому поспішили почути думкуголови комунальної депутатської комісії Степана Кузя. Він розповів «Високому Замку» про те, що уся територія належить музеєві – є відповідний земельний акт. А стара пральня – на балансі міста. Свого часу, ствердив, справді хотіли розширити територію музею, бо є багато експонатів, але намірам не судилося збутися. Станом на ці дні, міська влада готує відповідний лист в область з тим, щоб передати з балансу міста музейникам стару пральню. Добра ідея, але чи захоче Львів опікуватися розвалюхою? Це виглядає приблизно так: заберіть від нас цей головний біль… Логічно запитати: а де раніше місто було? Крім того, Степан Кузьо нагадав нам, що на цій території свого часу провадили розкопки і науковці знайшли під землею речі, які доводять, що нашому Самбору не 777 років, а на 230 років молодший. З точки зору істориків-археологів – це справді цікаво, з точки зору скептичних сучасників – ну, і що? Навіщо тішитися віком Самбора, лазити під землю, якщо не можемо врятувати те, що предки набудували… Степан Миколайович згадав про ще одну ідею – на території музею мали обладнати «Бойківське подвір’я» задля того, щоб приваблювати туристів, бо наш музей за рівнем експонатів унікальний. Але і це лише наміри…

Депутат Степан Кузьо попросив нас бути обережними у цій темі, аби, не приведи Господи, не розпалити якоїсь міжнаціональної ворожнечі. Бо, за чутками, невідомо, у кого ключі, подейкують, вони у господарів костелу, які в будівлі щось та тримають… Найменше, чого хотілося б, то акцентувати увагу на міжнаціональних стосунках – ця тема не на часі. Гірше інше: ми усі гуртом стали свідками того, що потужна будівля падає. І вірте, зовсім нецікаво, за якого з попередніх мерів почалося це нехлюйство.

Ми, певне, не були б такими категоричними у ставленні до цієї ситуації, але Самбір багатий на схожі будівлі. Укотре нагадуємо, що занепадають приміщення колишнього університету, Будинку офіцерів, старої податкової – і це не приватні будівлі, а будівлі громади, за збереження яких несе відповідальність влада.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар