Не мав Самбір клопоту – почав приймати львівське сміття

SambirWZ
194

Журналістське розслідування

Не мав Самбір клопоту – почав приймати львівське сміття

Обласна поліція підозрює і владу, і керівництво СКП «Об’єднане» у можливих зловживаннях, хабарництві і нечесному придбанні техніки. Але це лише підозри…

СТОЮ на тому, що кожного злодія, корупціонера, хабарника треба не просто покарати якимось штрафом, а посадити до цюпи. Хоча в Україні якщо когось і садять, то маленьких, великих садити бояться. А ще в нас є правоохоронна система, яка бореться з усіма злодіями, корупціонерами та хабарниками, хоча методи цієї боротьби інколи дивують, але не нам їх судити.

Пам’ятаєте, скільки галасу з’явилося і на вулицях Самбора, і у ЗМІ після того, як правоохоронна система попрацювала на території СКП «Об’єднане». Одного ранку туди з’їхалося кілька десятків стражів порядку, бо керівнику Роману Затварському начебто мали давати хабар. І то немалий – 100 тисяч гривень “відкату”. Хтось ту суму мав підкинути. У результаті, безслідно зникли і гроші, і їхній носильник, а Роман Богданович ні їх, ні його в очі не бачив. «Операція», так би мовити, провалилася, проте правоохоронці спокою колективу не дали. Того ж таки дня провадили обшуки і в конторі «Об’єднаного», і в квартирі начальника, і навіть у помешканні його тещі, яка живе у селі. Сусіди-селяни потім казали, що виглядало усе, наче в бойовику із затримання вкрай небезпечного злочинця. До вікна на другому поверсі приставляли драбину і лізли у кімнату, де акурат перебувала теща пана Романа – літня жінка, яка після пережитого стресу потрапила до лікарні. А пойнятим правоохоронці привезли зі Львова чоловіка, який сидів у тюрмі у той час, коли там же на одній із керівних посад був Роман Затварський. Оригінально, чи не так?

Одного разу уже після того, як про раптовий «напад» на підприємство почали забувати, до подвір’я контори знову приїхали чотири правоохоронці. Колектив «Об’єднаного», уздрівши їх, увійшов у кабінет свого начальника і сидів там до того часу, поки гості не поїхали. Все задля того, щоб йому не підкинули якийсь згорток з грішми. А ще стражі порядку вилучили ледь не усі бухгалтерські папери, які стосуються приймання сміття і закупівлі техніки. Наближені до «Об’єднаного» люди кажуть, що час од часу за їхнім начальником їздять одні і ті ж машинки – не виключено, правоохоронці «шпигують».

І тільки минулого тижня з’явилося більш-менш аргументоване пояснення того, що відбувається у Самборі. «Більш-менш» – бо більше туманного, а менше – зрозумілого… Ми спробуємо проаналізувати звинувачення. «Поліція підозрює чиновників Самбірської міськради у змові зі службовцями підпорядкованого комунального підприємства «Об’єднане» у завищенні обсягів сміття, яке упродовж року передавали на утилізацію на місцевий полігон та під час закупівлі спецтехніки, для незаконного отримання додаткових бюджетних коштів».Гов, стоп! Поволеньки! Як тільки у Самбір з труднощами, дискусіями, рішенням сесій, умовлянь з боку Львова, приїздів високих начальників ОДА місто почало приймати львівський непотреб, то невдоволених містян було більше, ніж вдоволених. Осанна тим обранцям, які завжди голосували проти іногороднього непотребу, а не махалися то в один бік, то у другий: нині беремо, завтра – не беремо. Місто злякалося, що може перетворитися на чергову Броницю чи Грибовичі і запідозрило керівників «Об’єднаного», що нам привозять значно більше непотребу, ніж платять за нього львів’яни. На цьому робилася велика містечкова політика. Зараз поліція підозрює, тобто, не переконана, а лише підозрює, що ми отримуємо мало сміття, а багато грошей.Тобто, ми львів’ян намахуємо, а не вони нас, так треба розуміти? Йдемо далі. У Самбір зі Львова приїжджають уже зважені машини і нам накладними звітують про те, що привезли, і, відповідно до накладних, нам платять гроші за тонни. Усі, навіть в ОДА, знають, що Самбір своєї ваги не має. Тому залишається вірити львівським накладним, за якими і йде розрахунок зі Самбором. Звідки правоохоронці взяли, що нам завезли менше сміття, а ми взяли забагато мільйонів, поняття не маю. Думаю, конче не переважували на полігоні увесь непотреб, який тепер валяється «вроздріб».

Цитуємо далі повідомлення обласної поліції» «Самбірський полігон ТПВ – один із перших на Львівщині, куди почали звозити львівські відходи два роки тому, місто отримало значні інвестиції на рекультивацію полігону та закупівлю сміттєприбиральної техніки».Отож, ми першими підставили плече львів’янам, які задихалися у власних відходах, і тепер нас першими за це і товчуть – спасибі за вашу доброту. А щодо інвестицій, то факт – і вам спасибі, бо такої техніки точно ніколи не придбали б. Будемо вважати, що то взаємовигідна «оборудка»…

Далі цитата від обласної поліції: «Відповідне кримінальне провадження було відкрите 4 квітня 2018 року. Слідчі розслідують можливі зловживання службовим становищем у розпорядженні бюджетними коштами службовців Самбірської міськради та підпорядкованого комунального підприємства, поєднане із можливим хабарництвом, розпочалося 4 квітня 2018 року. Про це стало відомо з ухвали Галицького райсуду Львова, повідомило видання «Наші гроші. Львів».

І знову наші міркування. Ми розуміємо, що перед тим, як провадити будь-які слідчі дії, треба відкрити кримінальне провадження. А тому у цьому абзаці двічі вживається слово «можливе»у поєднанні зі словами «зловживання службовим становищем»та «хабарництво». Тобто, наразі це факти не доведені, хоча винесені «на люди», уже виглядають, наче вирок. Пам’ятаєте, свого часу правоохоронці підозрювали у зловживаннях Голову надзвичайників України Сергія Бочковського. Йому одягнули кайданки на руки під час засідання Кабміну під прицілом кінокамер. Сенсація вийшла чудова, та тільки чоловіка не тільки не покарали, а й поновили судом на посаді. Поняття не маю, чим він завинив і перед ким, але галаслива підозра правоохоронців виявилася бульбашкою.

«Згідно з ухвалою 22 серпня, слідчі отримали дозвіл на доступ та можливе вилучення необхідних для розслідування цієї справи документів, – цитуємо далі повідомлення від поліції. – Слідчі підозрюють, що «службові особи Самбірської міської ради за попередньою змовою із службовими особами підпорядкованого комунального підприємства «Об’єднане», в період з 2017 року по теперішній час, з корисливих мотивів, подають до департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ Львівської ОДА документи, що містять завідомо неправдиві відомості щодо завищених обсягів прийнятих ТПВ».З цього приводу не будемо пояснювати нічого, бо уже раніше все сказали – накладні ж то львівські…

«Службовців підозрюють у створенні дискримінаційних умов для учасників торгів під час придбання комунальної спецтехніки. Йдеться про самоскид МАЗ, сміттєвоз Scania, бульдозер, вакуумну машину та монтажу сміттєсортувальної лінії на місцевому полігоні. Зокрема, у поліції вважають, що працівники самбірського комунального підприємства «Об’єднане» ще до проведення торгів на закупівлю самоскиду узгодили з майбутнім продавцем марку та технічні характеристики, що гарантувало йому перемогу. За даними порталу Prozorro, комунальне підприємство у липні 2018 року придбало за 1,5 млн. грн. самоскид у підприємства «Ассоль» із Запорізької області. Раніше, у квітні поточного року, з цим же підприємством самбірські комунальники уклали угоду на придбання дорожньої машини за 2,5 млн. грн. Слідчі також вивчають документи щодо придбання комунальниками спецтехніки у запорізького ТОВ «Зелений гай», яке продало бульдозер та вакуумну мулососну машину за 2,9 млн. грн. та 1,6 млн грн відповідно».

Наразі ми це не коментуємо, бо, чесне слово, не знаємо, звідки у поліції міркування про попередні домовленості з продавцем техніки? Та й цифри вартості машин ще ні про що не говорять… Нехай слідчі розслідують далі. А в принципі, може то надто емоційно сказано, але сама ж влада Самбора, яка потрапила під підозри, і винна, бо піддалася на тиск чи прохання львівських очільників і благородно відчинила ворота свого полігону львів’янам. Тепер має клопіт. Зрештою, ми одного разу писали, що клопоти із закупівлею техніки мали і Сколе, і Турка, і Старий Самбір, і тепер – Самбір. Шановні мери, щоб дожити до кінця каденції без криміналу і більше не балотуватися, не купуйте нічого і нічого не робіть, бо на вас знайдуть кримінал. Ну, бо так у нас є: у рюкзаках сина Авакова – все чисто, а у вас – все брудно.

І наостанок. У липні у Самборі врочисто відкрили сміттєсортувальну лінію, на яку покладали багато надій. Витратили на неї більше 5 мільйонів державних грошей. Лінія стоїть незадіяна. Річ у тім, що для показухи, чи то пак, презентації сміттєвого дива, дали тимчасову лінію на світло, щоб показати львівським журналістам, як це все гарно виглядає. Усі ЗМІ натішитися не могли Самбором, плескали до болю в руках, а відразу після цієї події на «Об’єднане» прибули правоохоронці з… пойнятим. Тому і руки опустилися, та й багато часу керівники “Об’єднаного”, віддають поясненням правоохоронцям, поїздкам до Львова – не до сортувальної лінії нині. Хоча вона, куплена державним коштом, мусить працювати. Не виключено, що «Об’єднане» колись звинуватять у тому, що сортувальня байдикувала – правоохоронці уже мають підозри до її монтажу.

Якщо вина дійових осіб цієї оповідки буде доведена, нехай відповідають, а наразі все виглядає, як вилами по воді писане…  Нехай суд розставляє крапки над «і».

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар