Нинішні заробітчани у Польщі в майбутньому замість пенсій матимуть мізерну соціальну допомогу

SambirWZ
163

Нинішні заробітчани у Польщі в майбутньому замість пенсій матимуть мізерну соціальну допомогу

Не так давно знайомий підприємець дав у газету повідомлення про те, що потребує працівників. Потім образився, мовляв, ніхто не зателефонував. А у нас на цю тему уже виробився “інстинкт” – заздалегідь знаємо, що на такі оголошення народ “не клює”: хто хоче роботу, той її  знаходить, а хто вимагає чогось особливого, то або сидить на чужих грошах, або їде на заробітки. У нас не затримуються. Або такий факт. Питаю одного тата, де його син працює, вивчившись у вищих школах, а той відказує: ніде. У сина своя філософія: працюватиме за суму не меншу, ніж тисяча доларів. Про ці та інші проблеми ми й вирішили поговорити з керівником Самбірського Центру зайнятості Іваном Тимцівим…

ване Михайловичу, ви днями похвалилися у соціальних мережах тим, що ваш син закінчив університет… Як плануєте працевлаштовувати, чи бува, не за кордоном?

Мій син, закінчуючи науку, протягом року працював у Львові, набирався юридичного досвіду. За кордон не поїде, хоча такі пропозиції були.

Нині такий час, що радше батьки, а не їхні діти шукають місце навчання у вишах. Всі туди йдуть, навіть з не найкращими показниками знань, а університети перетворилися у такі собі ПТУ, які за грошіштампуютьфахівців, що потім нікому не потрібні. Що порадите: як обирати професію для сина чи доньки?

Найперше пораджу батькам і дітям пройти профдіагностичне обстеження у Центрі зайнятості або на сайті нашої служби. Опитування визначить напрям обрання професії та здібності. Окрім цього, варто звернутися у Центр зайнятості та зясувати, які найчастіше вакансії зявляються і з якими зарплатами. З досвіду скажу, що найбільше оплачуються технічні спеціальностіінженери різних напрямків, фахові програмісти, агрономи. Багато платять токарям, фрезерувальникам, швеям, водіям великогабаритних автомобілів, трактористам.

Багато грошейце скільки?

Близько 10 тисяч гривень станом на сьогодні.

Скільки випускників самбірських навчальних закладівгостюєу вас?

Щороку близько сотні опиняється на біржі. Це у принципі, катастрофа. Хоча випускники Самбора йдуть здобувати вищу освіти далі. Але мушу визнати, що найкраще влаштовуються, як би це парадоксально не звучало, вихованці медичного коледжу.

Розкажіть про те, скільки нині маєте безробітних, у тому числі і з вищою освітою?

На обліку 925 безробітнихмешканців міста і району, з них 300 – з повною вищою освітою. Селян більше виключно тому, що населення району більше, ніж у місті. Найчастіше на обліку жінки, бо чоловіки швидше знаходять собі роботу, або їздять за кордон на заробітки. Вас, мабуть, буде цікавити і віковий ценз. Кожен третійвіком до 35 років.

Іване Михайловичу, а як ми виглядаємо у розрізі інших районів?

Маємозолоту серединку“. Дещо гірша ситуація у наших сусідів з гірських районів.

Земляки масово виїжджають на працю до сусідньої Польщі. Чи маєте рецепт: як зупинити навалу наших робочих рук на їхні терени? І, до речі, чи матимуть такі заробітчани пенсію колись?

Щодо пенсії, то якщо вони не сплачують внески у наш Пенсійний фонд, а вони не сплачують, хоча можуть це робити, то, звісно, страховий стаж їм не зараховується. Згідно з майбутньою пенсійною реформою, яку анонсує нинішній уряд, у них не буде пенсії, а допомога як малозабезпеченим. Від 600 гривеньА як зупинити навалу робочих рук на Польщу? Тут все простонаші роботодавці мають збільшувати оплату праці і шанувати своїх працівників.

Нині модно, щоб батьки вчили дітей у тій же Польщі. Сусіди задоволені, бо у них приблизно такі ж демографічні показники, як у нас. Але ж наші діти, як правило, до нас уже не повертаються. Ми через років надцять можемо зайти у глухий кутпрацювати не буде кому

На жаль, це правда. Освіта у Польщі дає можливість працювати у будьякій країні Європи. Якщо в Україні не поліпшиться ситуація, ця тенденція буде продовжуватися.

Кажуть, що ваш Центр зайнятості навіть біля електричок на вокзалі роздавав агітки з працевлаштування. Який ефект? А в принципі, наші безробітні хочуть працювати, чи їмаби лиш отримувати поміч з безробіттяце, до слова, традиційне питання наших розмов.

Ситуація не міняється вже багато роківдо нас приходять люди, які хочуть отримати не виплату у службі зайнятості чи роботу, а довідки для субсидій та управління соціального захисту. Це проблема всеукраїнського масштабу. В середньому 30 осіб щомісяця знімаємо з обліку у Центрі зайнятості через те, що вони двічі відмовляються від запропонованої роботи. А щодо вокзалу, то стараємося залучити людей, які офіційно не є безробітними, до працевлаштування. Ефект побачимо згодом, хоча є відчуття, що люди небайдужі до пропозицій.

На скільки популярними є нині громадські роботи?

Ці роботи не популярні, хоча у Самбірському районі сільські ради чи обєднані громади виділили велику суму коштів на співфінансування громадських робітнайкращий результат в області. Мабуть, людям цікаво, що маємо на увазі під словом громадські роботи. Цеоформлення субсидій у сільрадах, благоустрій території, обслуговування одиноких пристарілих. Окрім виплати з безробіття, людина отримує мінімальну зарплату.

Свого часу, спілкуючись з вами, говорили про те, що коли мінімальна зарплата у 3200 стане нормою, то ми поховаємо малий бізнесЧи сталося так, як прогнозувалося?

-На жаль, невтішні прогнози збулися, бо кількість приватних підприємців зменшилася. Відповідно, зменшилася і кількість людей, які у них працювали.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар