Олег ГОРБОВИЙ: «При всьому цьому інсульти та інфаркти ніхто не відміняв»

SambirWZ
217

Олег ГОРБОВИЙ: «При всьому цьому інсульти та інфаркти ніхто не відміняв»

Коронавірус з його медициною так глибокої увійшов у наше життя, що ми геть забули про другий етап реформи. А він начебто настав з 1 квітня. Єдине, що нині лунає від медиків: доплати тим, які допомагають враженим людям вийти з ситуації, і що буде завтра, якщо грошей на лікарні катастрофічно бракує? При всьому цьому мало хто говорить, що робити пацієнтам, які заслабли не на коронавірусу? Аби хоч якось звести кінці з кінцями, ми знову запросили до редакції медичного директора Старосамбірської ЦРЛ Олега ГОРБОВОГО.

АСПРАВДІ, що відбувається нині з місцевою медициною? Галасу багато, але мало хто правду знає…

-Медицина працює звично, у повній готовності і незважаючи на карантин. Є лише певні обмеження щодо надання планової допомоги та обстежень – тимчасово не провадять профогляди, планові комісії та планові операції. Всім потребуючим невідкладної допомоги ніхто не відмовляє. Тобто, труднощі, викликані другим етапом реформ, наразі пацієнтів не торкнулися.

-Давайте уточнимо, бо багато розмов з приводу того, чи реформа другого рівня призупинилася, чи продовжується?

-Реформа не зупинилася, процес перетворення триває. Єдине, що змінилося всупереч декларованим прогнозам, то тимчасове повернення до попередньої системи фінансування.

-Пане докторе, поясність такий момент: сімейні лікарі – вони ж колишні дільничні терапевти, стали ледь не пупом землі, хоча рівень їхньої підготовки не найкращий. Так люди кажуть… Що змінилося? Хіба те, що сімейні лікарі мають серйозні зарплати, а лікарі відділень хірургії, неврології, психіатрії, наприклад, залишилися на старому мізерному рівні.

-Старт реформи другої ланки став своєрідним бичем для сімейної медицини, тобто,  для того, аби видати скерування до вузького спеціаліста, або на стаціонарне лікування, сімейний лікар повинен заповнити усі прогалини, над якими не працювали з початку реформ у медицині. Вибачте за відвертість, але, станом на сьогодні, сімейні лікарі, отримуючи серйозні зарплати, мало що відповідають за пацієнта і його документацію. Натомість, вважають простішим перескерувати хворого до вузького спеціаліста. З початком другого етапу реформи така «халява» проходити не буде. Це не сприймає електронна система охорони здоров’я.

-Пане Горбовий, я не вмішуюся у вашу попередню відповідь, але мене особисто більше цікавить не якась там документація, а лікування простих людей. Давайте конкретніше: чого треба опасатися людям на другому етапі реформ?

-Брехливої інформаційної політики. Найбільша проблема реформи у вторинці полягає у тому, що держава задекларувала повне покриття всіх видатків пацієнтів на лікування. Проте, виходячи зі складних розрахунків і формування бюджету (бюджет кожного закладу формувався з наявності коштів у державі), казну кожної лікарні підганяли під існуючу суму коштів. А сума коштів – абсолютно недостатня для покриття всіх видатків на утримання лікарень та лікування пацієнтів. В цій ситуації говорити про підвищення зарплати медикам не доводиться.

-Якщо забракне за новими умовами грошей у держави на фінансування закладів, що робити лікарям, медсестрам та санітаркам? Чи не станеться так, як з хоспісом у селі Сіде на Самбірщині, якому реально врізали фінансування?

-В Україні з цього приводу здійнялося дуже багато галасу. Думаю, його почують на столичних пагорбах і щось таки та зміниться. Міністерство охорони здоров’я заявило, що буде просити народних депутатів переглянути бюджет на ступне півріччя з метою закрити дефіцит у бюджеті медицини. Скажу чесно: нам, в низах, тільки те і залишається, що сподіватися…

-Якщо я у вас не запитаю про поточний момент в медицині гірського району, то буду неправий. Знаємо, що у вас два «чужі» випадки коронавірусу. А в принципі, від чого найчастіше помирають горяни?

-Як горяни, так і населення України і світу, помирають від традиційних хвороб. Структура смертності залишилася практично незмінною. Мене дивує позиція багатьох людей та засобів масової інформації, що зараз існує лише одна хвороба та одна прийнятна смерть – коронавірус. Ні, панове, ми як помирали від інших недуг, так і помираємо, і інсульти та інфаркти не відміняв ніхто.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити