Паніку на тему коронавірусу відчули не стільки медики чи аптеки, скільки продавчині маркетів

SambirWZ
201

Паніку на тему коронавірусу відчули не стільки медики чи аптеки, скільки продавчині маркетів

А лікарі нарадили журналістам «Високого Замку» якщо вже пчихати, то у рукав – бажано свій

Якщо ми нічого не напишемо про коронавірус, то люди нас не зрозуміють. Всі тепер стали фахівцями, всі знають, що робити, але паніка розпочалася не стільки з лікарень чи аптек, а з… продуктових магазинів.

МИ ПРОЙШЛИ «основними» торговими точками Самбора. У крамницях  спокій, товару, – аби лише грошей вистачило та сили, аби все це додому у сховок затягнути, а от маркети можуть ширше розгортати гаманці – люди тягнуть крупи? Борошно, олію, цукор, консервовану рибну продукцію. Чому віддають перевагу маркетам? Бо, кажуть люди, там начебто дешевше… Бувалі торговельники радості не проявляють. Такі напади паніки уже бачили перед оголошеними економічними кризами. Люди скуповуються, а потім, коли все минає, довго не ходять у магазини. Чи подорожчав товар у зв’язку з панікою? Ні. Які ціни були до карантину, такими здебільшого й зосталися, просто збільшився товарооборот. Однак на час публікації стало відомо, що деякі крамниці ціни таки підняли… Ми вирішили похвалитися власним дослідженням цін відомому в Самборі лікарю-стоматологу Роману Павлішаку. Ліпше б мовчали, бо з’ясувалося, що банальні маски на стоматологічне лице, якими зазвичай користуються навіть без коронованого грипу, за дні паніки з 70 гривень за пачку зросли відразу до 700. Ті суми, радше всього, впадуть на наші пломби і коронки. А ще ми почули що маски скуповують поляки – навіть за 1000 грн. (ціна за складу).

Нам дуже сподобалося фото зі Старого Самбора, коли ще до відкриття сотня людей уже зайняла підступи до «Рукавички».  То, кажуть містяни, здебільшого були приїжджі зі сіл. Ми поспілкувалися зі знайомими, які спустошували полиці. Люди бояться повторення Італії, коли все зачиняють, коли забороняють виходити на вулиці. А їсти ж  хочеться… Дехто розповідав нам, що родичі, які працюють в Італії, телефонують нашим і просять берегтися, бо то біда… Що цікаво, ажіотажу в аптеках нема, зрештою, як нема захисних масок до лиця, антисептиків і всілякого такого іншого. В Самбірському АТП, наприклад, розповіли, що водії, які мають контакт з пасажирами і гривнями, що можуть бути джерелом небезпеки, не можуть закупити необхідні дезінфікуючі засоби.

Про дітей. До школи підуть на початку квітня. В Самборі виникла певна нерозбериха, бо начебто карантин у школах оголосили на день пізніше. Причини не знаємо, зрештою, той день ніякої погоди не творив. Район оголосив про біду в той самий день, що й Кабмін, але уже під вечір. Це для того, щоб діти наступного дня в школу не йшли. Дивні нарікання надходили до редакції: ми розуміємо, що карантин, але куди дітей дівати? Радили їм пригадувати літні канікули, коли діти до школи не ходять, і хтось же їх доглядає. Інша справа – садочки. Малюки самі собі комп’ютер не включать…

Очільники області оголосили минулого тижня, які лікувальні заклади зможуть прийняти хворих? Приємно, що очільники визнали нашу Самбірську ЦРЛ та Рудківську лікарню як такі, які можуть… Це до певної міри визнання, хоча, не приведи Господи, якщо хтось заслабне і туди потрапить, то чи не почнеться у місцевих бунт, мовляв, забирайте від нас куди подалі. До речі, про лікарні. Як тільки усе розпочалося, голова РДА Андрій Жепкота головний лікар ЦРЛ Богдан Марчукпроінспектували наш інфекційний шпиталь. Які у них залишилися враження, чесне слово, не знаємо – ну старенька лікарня, ну, бідненька, ну, хворих обмаль, але не дай Боже, біди, все запрацює. Аби не було потім запізно, райдержадміністрація виділила з резервного фонду РДА 100 тисяч гривень на найнеобхідніше. Віримо, що все минеться і проблем в Самборі не буде. Однак соціальні мережі не були б самі собою, якби добрі наміри не обгадали: дехто з коментаторів вважає, що тисячі розкрадуть, а коли біда впаде на голови, то будемо розводити руками… Коли верстався цей номер, стало відомо, що гроші до шпиталю ще не прийшли – голова РДА пішов у тимчасову відпустку, але це інша тема, що вибухнула в соцмережах.

Минулої п’ятниці до офісу «Високого Замку» прийшли заступник голови райради Андрій Бобак(лікар) та начальник Самбірського відділення головного обласного управління держпродспоживслужби Ярослав Катинський, щоб розповісти нам, як треба боротися з інфекціями – ми ж бо в центрі міста і відвідувачів завжди повно. Отож, і вам знадобиться: слід самоізолюватися, якщо був найменший контакт з людиною, що пчихала, тяжко кашляла, або мала температуру тіла вищу за 36,6. Слід постійно мити руки – це стосується гігієни, а коли захочеться пчихнути, то пчихати треба не в долоню, як це зазвичай буває, а в носовичок, або в рукав – бажано свій. Порадили нам спілкуватися з відвідувачами на відстані метра-півтора, але якщо людину все ж здолали прикрі симптоми, про які ви уже знаєте, то слід негайно звернутися телефоном до свого сімейного лікаря, а не вештатися по вулицях у пошуках стаціонарного шпиталю. Якщо вже геть чисто біда – телефонуйте на швидку допомогу. Порадили двічі в день вимірювати температуру тіла. Ми на всяк випадок перепитали, чи допомагає алкоголь у боротьбі з небезпечною хворою, бо тоді і Великий піст можна було б перевести в режим «карантину», але ні – не помічний. Спасибі за добру науку, хоча насправді гості хотіли поділитися з нами гарною новиною: єдиний керівник підприємства, який з наміром врятувати своїх людей від біди, сам запросив епідеміологів, у тому числі і лікаря Оксану Неофіту, аби провели профілактичну розмову, був підприємець Андрій Куйдич. Він потім сам собі дивувався, що так багато люду у нього трудиться. Але розмова була цікавою і радше всього, в Чукві коронавірусу не допустять. Пан Андрій, маючи статки, зізнався потім гостям, що готовий купити апарат штучної вентиляції легенів, яких катастрофічно бракує в ЦРЛ і які можуть знадобитися у множині. Але коли поцікавився вартістю, зрозумів, що не потягне. Один апарат коштує 460 тисяч гривень. Але благородний порив сума не настрашила. Андрій Омелянович, який співпрацює з китайцями у виробничій сфері, готовий домовлятися з ними за потрібний нам апарат і сподівається, що він буде дешевшим, ніж в Україні. До речі, Андрій Куйдич проявив таку ініціативу, ще не знаючи, що в області алярмово оголосили тендер на закупівлю 20 апаратів штучної вентиляції легенів, а треба цілих 100. Найближчим часом оголосять конкурс ще на два десятки апаратів, а на даний час в області таких є лише 80.

Чому пан Катинський похвалив за ініціативу пана Куйдича? Бо жоден інший керівник не подумав, що його працівники можуть десь ту біду підхопити… Що стосується навчальних закладів, то в кожному з них санітарні лікарі профілактику провели.

Було повідомлення, що закривають міжнародні пункти пропуску і називають «Хирів». Там справді колись був пункт на залізничній станції, але то було так давно, що там ще Ігор Піхоцький працював. Тепер у нас залишилася хіба автомобільна «Смільниця». В неділю під вечір ЗМІ повідомили, що наш міжнародний пункт закривається… Закрився для відвідувачів і самбірський «білий дім»…

У неформальній ситуації лікарі розповіли, що і раніше люди помирали від грипу чи його ускладнень, але ажіотажу ніхто не піднімав.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити