«Плюси» і «мінуси» «Королівських Бескидів»

SambirWZ
248

«Плюси» і «мінуси» «Королівських Бескидів»

Усі навперебій почали радіти від того, що Кабмін України погодив Указ Президента про створення на Старосамбірщині Національного Природного Парку «Королівські Бескиди». Раділи навіть ті, хто й не дуже до цього долучився. 

МИ НЕ роздаємо орденів, але цю тему дуже сумлінно кілька останніх років пильнувала голова райради Тетяна Терлецька, яка, сповіщаючи добру новину, в реалізації масштабного проєкту дякувала обласній раді, облдержадміністрації, депутатам райради, іншим достойникам.

Нагадаємо, «Королівські Бескиди», які розкинуться на території у 9 тисяч гектарів, рятуватимуть ліс, даватимуть нові робочі місця, підуть надходження у бюджет. До речі, розділяючи радість від новини, ми перепитали у пані Терлецької, а хто ж буде директором Парку? Виявляється, конкурс на посаду буде оголошувати Міністерство екології, якому і буде підпорядковуватися новий шеф. Хоча на Старосамбірщині уже жартують, що покерувати зголосилося три лісівники та 4 пилорамники, які мають екологічну освіту.

І від плескання в долоні перейдемо до вкрай важливого. Що ж насправді буде? Хто від цього виграє, а хто програє. Ми не шукали у співрозмовники нікого іншого, так і зупинилися на голові райради Тетяні Терлецькій. Давайте, як кажуть, на хлопський розум… Національний парк – це природоохоронна, рекреаційна, культурно-освітня, науково-дослідна установа державного значення, що створюється з метою збереження, відтворення, ефективного використання природних комплексів. Що отримає громада Старосамбірщини від створення такої структури? Чисте довкілля, порятунок лісів, збереження господарських традицій, невиснажливе використання лісових ресурсів і насамперед – відміна рубок головного користування. Будуть, як ми уже казали, нові робочі місця, надходження у бюджет, змога розвивати екотуризм. Усі 9 тисяч гектарів будуть поділені на 4 зони: заповідну, зону регульованої рекреації, стаціонарної рекреації, господарської. Тепер чи не найцікавіше. 10 відсотків площ належатимуть заповідній зоні. Вона призначена для охорони та відновлення найбільш цінних природних комплексів – орієнтовно 1 тисяча гектарів. Це будуть території, які уже є заповідними. У зону регульованої рекреації відійде 5-10 відсотків території. В цих межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо знаменитих та пам’ятних місць. Стаціонарна зона – 1-1,5 відсотка, призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об’єктів обслуговування відвідувачів парків. І нарешті, господарська зона матиме 70-75 відсотків території. У її межах буде проводитися господарська діяльність. Заборонене полювання. Люди мають право збирати гриби, ягоди без обмежень, але не в місцях, окреслених заповідною зоною. Щодо заготівлі дров, деревини, то на території Парку дозволяється, крім заповідної зони, проводити санітарні рубки за наявності обґрунтувань та відповідних дозволів на рубки догляду. Територія Парку сягатиме лісів у межах Великосільської, Великолінинської, Тершівської, Стрільбицької, Верхньолужоцької сільрад та Старосамбірської міської, Мшанецької, Грозівської, Головецької, Ріпянської, Стрілківської, Тисовицької, Ясенице-Замківської сільрад.

Залишилося мало – Президент має підписати відповідний Указ, констатує Тетяна Терлецька.

Роман ПОГОНИЧ.

Вас це може зацікавити