Про те, чому помолодшав підвищений артеріальний тиск, і не тільки…
Позаяк у кожного з нас є серце та артеріальний тиск, то усі ми так чи інакше можемо стати пацієнтами кардіології. Тому те, про що піде мова далі, для вас… Тим паче, серед причин смертності серцево-судинні захворювання займають чи не перші сходинки. Будемо раді, якщо наша розмова з завідувачкою кардіологічним відділенням Самбірської ЦРЛ Ольгою Юркевич стане не лише пізнавальною, а й допоможе комусь врятувати життя.
-ПАНІ Ольго, з якими проблемами найчастіше звертаються пацієнти?
-Болі у ділянці серця та підвищений артеріальний тиск, задишка, пришвидшене серцебиття, болі голови, головокружіння… Тобто, це ті симптоми, які кожен може визначити сам.
-Відомо, що лікування нині – справа не з дешевих… Чи не здається вам, що з причин бідності люди звертаються за допомогою до медиків уже в останню хвилю, або тоді, коли їх вносять в кардіологію на ношах?
-Останнім часом ця тенденція спостерігається, але якою б не була бідність людей, однаково треба звертатися до медиків, бо ці недуги легше та дешевше лікуються на ранніх стадіях. Як приклад, часто поступають пацієнти з інфарктом міокарда не у перші 24 години, тобто, і пацієнт, і його родичі думають: поболить-поболить і вгамується. Насправді ж, після 24 годин від початку інфаркту збільшується ризик ускладнень та смерті, бо надати тоді допомогу – складніше.
-Хвороби, як правило, мають властивість молодшати. Чи й у кардіології ви відчуваєте це момент?
-Збільшилася в рази кількість випадків гіпертонічної хвороби серед молоді до 30 років. Ви відразу спитаєте про причини… Куріння, спадковість, малорухомий спосіб життя, зловживання алкоголем, пересолені страви, забагато копченостей і смаженини та, хочу звернути особливу увагу, споживання енергетичних напоїв чи енерготоніків, особливо у поєднанні з горілкою чи коньяком. Як наслідок, маємо проблеми зі здоров’ям молодих людей. Хоча підвищені артеріальні тиски людям ще років двадцять тому діагностували у значно старшому віці.
-Дайте кілька порад: що робити, аби якомога пізніше потрапити у ваше відділення?
-Я частково відповіла на це питання, але дякую, що знову акцентуєте увагу. Того поганого, про що сказала вище, людина, яка пильнує своє здоров’я – і нинішнє, і майбутнє, треба позбуватися.
-Що більше шкодить серцево-судинній системі – алкоголь, паління чи нервові стреси?
-Усі ці чинники, а особливо у поєднанні.
-В народі бояться магнітних бурь, пильнують за їхніми графіками. Чи справді перепади в атмосфері впливають на самопочуття гіпертоніків і що робити в такі «критичні дні»?
-Це називається метеочутливістю і в такі дні треба бути більш уважними до стану самопочуття та корегувати дозу препаратів.
-Ви згадували про те, що серцево-судинні недуги мають у більшості спадковий характер, ніж набутий. Чи це так і що робити потенційним спадкоємцям таких хвороб?
-Спадковість має велике значення, але за умови правильного способу життя спадковість можна обманути.
А ТИМ ЧАСОМ…
Адміністрація КЗ Самбірського міського центру ПМСД повідомляє, що до 25 травня триває акція вимірювання артеріального тиску. Лікарі міста і району, викладачі та студенти медичного коледжу з 9 до 13 год. працюватимуть на постах у будівлях міської та районної рад, в аптеках, супермаркетах, на ринку, у ФАПах, амбулаторіях, поліклініках. Не будьте байдужими до свого здоров’я!
Роман ІВАНЧУК.