Радимо до жовтня дати собі спокій з сільською освітою, а потім нехай громади вирішують, чи потрібні їм школи з мінімальною кількістю учнів

SambirWZ
225

Радимо до жовтня дати собі спокій з сільською освітою, а потім нехай громади вирішують, чи потрібні їм школи з мінімальною кількістю учнів

Наприкінці червня в соціальних мережах з’явився «відбиток» листа за підписом тодішньої в.о. обов’язки керівника Старосамбірської районної освіти до голови районної ради. Мова йде про оптимізацію видатків в освітній галузі.

НАМ цей документ видався цікавим бодай би тому, що реально «малює» ситуацію з приводу наповнюваності шкіл. Отож, відділ освіти пропонує районній раді призупинити з 1 вересня навчальний процес у Росохах (4 учні), Вололошиново (14), Тур’є Горішнє (6), Смеречина (5), Писареве (10), Велика Волосянка (6), Шумина (2). Якщо так станеться, то бюджет освіти району наекономить 708 тисяч гривень. Така сума на загальному фоні не є аж такою страшною, але, погодьтеся і з іншим: при мізерній кількості учнів вести повноцінний навчальний процес – якось навіть глупо та аморально. І вчителів утримувати… Хоча розуміємо і селян: якщо школа в селі закривається, то, радше всього, її уже не відкриють. Бо ті, які матимуть за обов’язок народжувати дітей для школи, уже будуть жити на працювати десь інакше.

У тому ж листі відділ освіти просить понизити у статусі інші навчальні заклади. Наприклад, Лопушанку, де 37 дітей, Кобло (34), Княжпіль (29), Мігово (28), Спас (41), Солянуватка (45). Це дасть економію у 3 мільйони 200 тисяч гривень. Ці школи не закривають, а лиш скорочують кількість класів. Тобто, якщо була дев’ятирічка, то стане початковою. То не закриття, але то є не надто райдужна перспектива. Крім того, відділ освіти пропонує довести надбавки до зарплат вчителям лише до 5 відсотків і з’являється перспектива зекономити 8 мільйонів гривень. Скорочення грошових винагород для вчителів дасть економії близько двох мільйонів гривень. Майже 800 тисяч врятується, якщо у 16 закладах закриють 20 груп продовженого дня. В деяких школах пропонують скоротити ставки слюсарів, столярів, медсестер, швеців, вихователів…

Ми собі думаємо, що ініціатива написати такий лист до районної ради належить не стільки самому відділу освіти, скільки Департаменту освіти ЛОДА. В той час соціальні мережі вибухнули такими темами, мовляв, тиснуть на райони. Насправді, нам видається, що то не стільки тиск, скільки банальна рекомендація. І такі рекомендації маємо ледь не кожного року, але щоразу якось виплутуємося з ситуації. На Старосамбірщині понизили у статусі чи припинили науку лиш кілька закладів. І то, здається, не силоміць їх закривали, а вони закрилися самі. Пам’ятаємо, як на сесії райради понижували статус однієї зі шкіл. Емоцій було повно. Прийшли в сесійну залу педагоги, депутати піарилися на питаннях: а як діти будуть їздити в іншу школу, якщо дороги погані, якщо «Школяриків» бракує, а куди діватися вченим педагогам і де їм знайти місце праці? В результаті дискусій, оптимізацію школи депутати не підтримали. Навчальний рік там розпочався успішно, але за кілька місяців батьки, збагнувши, що малокомплектна школа – то якась дурня, і самі забрали своє чадо в іншу школу. Причому, чи не першими забрали своїх дітей в іншу школу якраз вчителі тієї, яку понижували у статусі. Це дає нам підстави думати, що оптимізація шкіл – процес не стільки силовий, скільки природний. І ще одне – те, про що ми завжди говоримо. Супроти поганої демографічної ситуації не попреш. Шановні батьки, якщо ви не хочете народжувати дітей, втікаєте зі своїх сіл чи то в міста, чи то на заробітки, то не гнирайте потім, що в нашому селі школу закривають…

Але ми не можемо залишити цю тему без політичної складової. Мабуть, недарма ці документи з’явилися в доступних джерелах інформації наприкінці червня. Не виключено, комусь хотілося полоскотати нерви і владі, і громадам. Перед жовтневими виборами опонентам нинішньої влади такі речі пасують… Ми спілкувалися з головою райради Тетяною Терлецькою на цю тему, мовляв, як ви на це реагуєте? Реагує, виявляється, добре, з розумінням. Спочатку, розповідає Тетяна Іванівна, було просто звернення з відділу освіти, мовляв, оптимізуйте! Райрада зажадала конкретизації, ефекту, аргументації і всього такого іншого, що б виглядало усе пристойно. Аргументи надали, однак, згідно з регламентом райради, структура, яка ініціює звернення, має підготувати і проєкт рішення райради. Проєкту рішення, як з’ясувалося, і досі нема. Таке відчуття, що відділ освіти захотів загрібати жар чужими руками. Якщо нема проєкту рішення, то виносити на голосування це питання Тетяна Терлецька не вважає за потрібне. А опріч того, вона переконана у тому, що деякі питання, як от надбавки педагогам, належать до компетенції не районної ради, а райдержадміністрації, у віддані якої є відділ освіти. Тому, вважає голова райради, не треба перекидувати свої проблеми на інші плечі. Те, про що ми щойно розповіли, – офіційні коментарі очільниці нинішньої районної ради. Тепер наші: ми б рекомендували не заангажовуватися на цій темі. Радше всього, 1 вересня не відкриються школи в принципі, тому й закривати нема що… Ми б не хотіли, аби склад нинішньої районної ради робив якісь кардинальні та непопулярні кроки. Давайте вже доживемо спокійно до жовтня. А потім будуть окремі ОТГ, до речі, значно жорсткіші структури, які самі визначаться: чи потрібні їм школи з їхніми великими затратами? І тоді вже окремі громади вирішуватимуть це непросте питання. Віримо в те, що в часі виборів голів ОТГ будуть дискусії на тему збереження освіти. Майбутні голови будуть бити себе в серце, що збережуть, але ви просіюйте ці обіцянки крізь призму здорового глузду.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити