Реформа децентралізації: РДА залишаються?

SambirWZ
41

Реформа децентралізації: РДА залишаються?

Територіальну реформу не спинити – це уже усі збагнули і нам доведеться зовсім інакше сприймати своє місце перебування. З кількість ОТГ уже визначилися, вибори лідерів призначені, а відтак, за первинним задумом, райдерждміністрацій не повинно бути. Настрої у колективах, певна річ, не оптимістичні. Знаєте, як то прикро просто допрацьовувати… Хоча життя щодня вносить якісь корективи і минулого тижня стало відомо, що РДА таки врятуються від самознищення, але охоплюватимуть територію уже збільшеного району. В нашій історії – Самбірського, Старосамбірського та Турківського. 

ОФІЦІЙНЕ повідомлення виглядає так: «Уряд доручив обласним державним адміністраціям до 7 серпня надати пропозиції щодо утворення, ліквідації та реорганізації РДА, їхніх структурних підрозділів, чисельності працівників, а також розрахунки на їхнє утримання. За попередніми підрахунками ЛОДА, у Львівській області буде скорочено третину діючих чиновників РДА, так само на третину зменшиться фінансування на утримання нових райдержадміністрацій.

Керівник департаменту економічної політики ЛОДА Степан Куйбіда розповів журналістам, що зараз в ЛОДА за дорученням уряду проводять розрахунки штату РДА нових районів та потрібне для них фінансування.

«Ми отримали рекомендації від профільного міністерства. Зараз складаємо приблизний штат РДА реформованого району. Ми розуміємо, що буде певний перехідний період, коли потрібно буде залишити на місці старої РДА якийсь терпідрозділ, який буде координуватися з новоутвореною РДА. Мотив цьому простий – процедура передачі майна, інформації є доволі копіткою і відповідно займає час. Друге – мусимо забезпечити процес, аби послуга, яка надавалася на рівні старої РДА, не стала гіршою», – розповів Степан Куйбіда. З його слів, штат нової РДА укрупненого району буде налічувати близько 80 працівників, а разом із підрозділами соцзахисту та відділами реєстру виборів – близько 125. Оскільки суттєво зменшиться кількість районів, доведеться скоротити до 500 діючих чиновників РДА.

Іншими словами, якщо ми правильно збагнули, адміністрації таки залишаться і, якщо враховувати, що центром об’єднаного району буде Самбір, то наші працівники таки матимуть трохи преференцій, хоча, за логікою речей, нехай би не всі чиновники РДА сиділи в самбірських кабінетах, а мали свої прихистки в Старому Самборі та Турці – щоб до людей ближче.

Роман ІВАНЧУК.

Коментар для «Високого Замку»

Віталій КІМАК. Голова Самбірської районної ради.

І перший, і другий етапи децентралізації є втіленням концепції реформи децентралізації, яка була ухвалена ще у 2011 році. Просто раніше не було на це політичної волі. Нагадаю, головною метою першого етапу є створення громад, які мають надавати усі послуги для своїх жителів, усі, які до цього надавали в РДА. А другий етап – це не збереження РДА, а створення субрегіонального рівня, де б головним чином була зосередження державна виконавча влада. Іншими словами, жителі громад не мають їздити в районний центр, де розташована РДА. А РДА має бути перетворена на префектури, які будуть мати дві функції: здійснювати нагляд за дотриманням законодавства з боку чиновників і депутатів ОТГ та координувати роботу державних підрозділів таких як поліція, МНС, фіскальна служба, Пенсійний фонд, казначейство… Але для того, щоб так сталося, потрібно вносити зміни до Конституції, а наразі такої політичної волі нема. Експерти кажуть, що це відбудеться наступного року. А до того часу ми матимемо класичну РДА, однак з новими повноваженнями, які зараз напрацьовується. Приміром, на перехідний період у РДА залишаться ЦНАПи та соціальні служби. Однак ОТГ мають повне право створювати їх у себе – ближче до людей. І багато з них це вже реалізували. На жаль, не на Самбірщині. Тобто, РДА зараз виконуватиме функцію запобіжника від можливої бездіяльності ОТГ. Це як ходулі для немовлят, які вчаться ходити самостійно. Укрупнення районів доречне, адже штати надто великі, а коштів на утримання держава не дає. То ж доводиться держслужбовцям ходити «з простягнутою рукою» до місцевого самоврядування. Це не правильно.

Щодо скорочень. Ми на порозі місцевих виборів. У РДА працюють досвідчені спеціалісти. А в ОТГ кадровий голод. Тому сам Бог велів скористатися шансом працевлаштування після виборів 25 жовтня… Через рік-два адреса офісу РДА буде цікавою лише керівникам ОТГ і правоохоронцям… Уся Європа пройшла цей шлях і ми не їдемо новим велосипедом.

Вас це може зацікавити