Священники усіх конфесій Самбора вважають гріхом не відкрити церкви на Великдень

SambirWZ
326

Священники усіх конфесій Самбора вважають гріхом не відкрити церкви на Великдень

На зустрічі з міським головою Юрієм Гамаром вони обговорили заходити безпеки, але хто і як буде контролювати відстані між парафіянами, особливо, коли приїде єпископ?

МИНУЛОЇ п’ятниці міський голова Самбора Юрій Гамар запросив на нараду священників провідних церков міста, аби почути їх і виробити єдину, так би мовити, стратегію святкування Великодня, а головно – освячення пасок. Держава, як відомо, не втручається у діяльність церков, не диктує свою волю і отці вправі вирішувати сучасні проблеми разом зі своїми паствами, але, як би там не було, але за дотримання правил карантину відповідальність все ж несуть лідери громад. Не приведи Господи, якого спалаху після Великодня, де шукати винуватців? Наразі тішмося тим, що наш регіон коронавірус минає, але бережного Бог береже. Було відчуття після наради, що певним чином відповідальністю за здоров’я громади мер розділив зі священниками.

Отці Богдан Добрянський, Володимир Коркуна, Тарас Рисей, Олександр Швець, Микола Бухній, Ігор Поливко були солідарні у тому, що не мають права закрити церкви на Великодні свята, твердили, що біля кожного храму є великі подвір’я і люди можуть тримати дистанцію. Звичайно, можуть, хоча досвід показує, що дистанція для багатьох – це щось невиразне і далеке. У церкві Різдва Пресвятої Богородиці освячення пасок розпочнеться з 15 години і кожних 10-15 хвилин проходитиме священник з кропилом. Все буде відбуватися швидко, аби люди на одному місці не застоювалися. Отець Володимир Коркуна з храму на вулиці Івана Франка теж говорив про безпеку, і для того у Великодну неділю планують три богослужіння, аби люди на скупчувалися. До того ж, на саме свято, сказав він, в Самбір приїжджає єпископ, а така подія, безперечно, не може не бути велелюдною – на єпископа люди йдуть! Отець Тарас Рисей розповів, як він провадить Святе Причастя. Після кожного парафіянина ложечки вмокатимуть у спиртовий розчин і витирати. Отець Олександр Швець сказав, що вони слуги Божі, а відтак не мають права закликати вірян не приходити до церкви. І гріх на Великдень закрити церкви – Господь такого не простить. Заразом попросив, аби ті люди, які почуваються зле, не йшли до храму, а помолилися вдома. Загалом підтримав його і о. Микола Бухній, мовляв, молодь нині дуже неохоче йде до церков, а ще якщо відлякати літніх людей, то що буде? Тенденція провадити богослужіння через телевізор – погана. Люди звикають за час карантину не йти і потім скажуть: а навіщо ходити? Служба Божа в телевізорі чи комп’ютері, можна полежати на канапі, попити кави, послухати… І закликав не приходити до храмів тих, чиї родичі повернулися з європейських заробітків і ще не пройшли самоізоляції. Отець Ігор Поливко сказав, що так облаштують підхід до Плащаниці, аби люди якомога менше пересікалися. До речі, хто дуже опасається біди, можна не цілувати Плащаницю, а просто доземно вклонитися. Якщо буде добра погода на Великдень, то він правитиме на порозі храму, а люди стоятимуть на подвір’ї.

Секретар ради Юрій Дмитришин, хоч і не священник, але теж виступив, попросивши людей, аби з однієї хати на освячення пасок йшла лише одна людина. Рекомендував не брати дітей. А ми б і від себе додали: якщо у вас по сусідству живуть люди, які за віком підходять під групу ризику, то візьміть їхній кошик і самі посвятіть наїдки для святого сніданку.

Святослав Ухач, скориставшись нагодою, розповів про те, яка ситуація з коронавірусами у Самборі. Була підозра у шести осіб. У п’яти паскудний діагноз не підтвердився, а шостий – водій карети швидкої допомоги, залишився в інфекційній лікарні. Щоправда, Святослав Анатолійович не уточнював, чи у нього позитивна реакція чи негативна. Ще раз нагадав потенційним пацієнтам, що в ЦРЛ та в дорослій поліклініці є спеціальна кімната для тих, хто себе підозрює у хворобі. Людина не має вештатися трьома поверхами поліклініки, а приходить і викликає свого сімейного лікаря. Наголосив на тому, що лікарі загалом забезпечені засобами захисту. В самій ЦРЛ відділи працюють – кому потрібна шпиталізація, її отримають. За нашими даними, зараз в ЦРЛ вдвічі менше постельних хворих, ніж було до пандемії.

Один із священиків під завісу наради заговорив про те, що цьогоріч отці у Великодні свята не ходитимуть на цвинтар. Як відомо, у тому часі родини, поснідавши, йдуть на кладовище… Доповідач з цього приводу попросив, аби поліція якось припильнувала це питання, бо можуть на самбірське кладовище приїхати священники з інших сіл… Нам не зовсім була зрозуміла логіка: в церкву можна, а загалом і треба йти, як кажуть отці, а на цвинтар – ні. Ми віримо, що священнослужителі, які підняли це питання, переймалися виключно тим, аби на кладовищі хтось з парафіян, бува, не підхопив популярний вірус. І мова не йде про те, що чужаки в рясах можуть поліпшити свій матеріальний стан… Отець Богдан Добрянський перевів тему у жарт, мовляв, якщо збирається біля гробу відразу десять родичів, то одного треба відсунути вбік… Взагалі, отці попросили своїх парафіян, аби ті попросили своїх родичів з інших міст і сіл, щоб поменше їздили в гості. Збагнувши, що Великдень у Самборі все ж відбудеться за усталеними нормами, мер Юрій Гамар оптимістично запевнив, що перед нами було багато викликів. Здолаємо і цей, хоча додав: невідомо, чого у тій ситуації більше – навмисне нагнаного страху, біологічної зброї, чи справді хвороби… А ще засумнівався у тому, чи ті тести, які провадять, є достатньо якісними. Не приведи Господи, пропустити у когось вірус і допустити масове захворювання. Нагадав, що депутати міськради мужньо прийшли на сесію в масках і проголосували за те, аби виділити медицині 500 тисяч гривень. З них 200 тисяч – на рудківський шпиталь, який визнаний опорним і для сусідніх районів. Особливо у місті пильнують заробітчан, яких на обліку 200 осіб.

Порадившись зі священниками, мер сказав, що зараз матиме ще скайп-нараду з губернатором Максимом Козицьким, ймовірно, з питань Великодня. Взагалі, Максим Зіновійович доволі категоричний у питаннях безпеки людей і, складається враження, що його позиція не зовсім збігається з точкою зору священнослужителів Самбора. На минулі вихідні (Вербна Неділя) карантин зробили жорсткішим, закликавши вкотре людей сидіти удома. А ось цитата з його недавнього звернення: «Попереду велике свято – Великдень. І відсвяткувати ми його маємо не порушуючи карантинних обмежень. Адже життя і здоров’я кожного українця – наш головний пріоритет і найбільша цінність. Наразі ми посилили контроль за існуючими карантинними заходами та вживаємо нових. В ці дні органи правопорядку будуть працювати у посиленому режимі. В містах буде посилено роботу органів Нацполіції та Нацгвардії. Штрафів у 17 тисяч гривень уникнути не вдасться… Всеукраїнська Рада церков погодилась, що сьогодні масові заходи, навіть релігійні, мають бути обмежені. А богослужіння будуть відбуватись у режимі відеотрансляції. Залишайтеся вдома!»

Приблизно таку ж нараду, як в самбірській ратуші, провели у Старосамбірському «білому домі» голови району Тетяна Терлецька та Петро Назар. Святкування, сказала у розмові з нами Тетяна Іванівна, відбудеться, але в рамках карантину. Настоятелі єдиного в райцентрі храму отці Іван Білик та Михайло Николин робитимуть так, аби скупчень біля храму не було. Є в місті кілька капличок і люди у визначений час підійдуть до них, а вже туди приїдуть і святі отці – це для того, щоб народ менше вештався вулицями. Мають по своїй лінії певні вказівки і поліцейські, які мають пильнувати, аби не було велелюддя. По мікрорайонах святитимуть паски у Хирові та Добромилі. Що стосується сіл, то тут проблем не мало б виникати, бо священники у багатьох населених пунктах готові просто йти повз будинки і освячувати паски… Минулих вихідних своє освячення пасок пройшла римо-католицька громада Самбора. Настоятель костелу Анжей Курек закликав вірних не йти у цей день до храму, але якщо хтось і прийде, то освячення відбуватиметься на подвір’ї і з кількістю людей не більше десяти…

Роман ІВАНЧУК.

Офіційно. Лише протягом одного дня – 10 квітня, виникла 41 підозра на небезпечну хворобу, причому, констатують медики, відразу у двох районах – Жовківському та Пустомитівському. Це уже вважається спалахом. Видно, хтось десь заслаб і розніс інфекцію по людях… У період з 22:30 9 квітня по 8:30 10 квітня, в області з підозрою на коронавірусну інфекцію звернулося ще 37 осіб. Пацієнти, зокрема, зі Самбора. Скільки – інфекціоністи не кажуть.

Вас це може зацікавити