Створення Меморіального парку всіх жертв нацизму «Пам’ятай» на єврейському кладовищі у Самборі – акт єдності, злагоди і порозуміння заради майбутнього.

SambirWZ
168

Створення Меморіального парку всіх жертв нацизму «Пам’ятай» на єврейському кладовищі у Самборі – акт єдності, злагоди і порозуміння заради майбутнього.

Свого часу відомий юрист-міжнародник та правозахисник, член Ради директорів Канадської ініціативи «Українсько-єврейська зустріч» Марк Фрайман, батьки якого є уродженцями Самбора, разом з однодумцями запропонував містянам створити на місці старого єврейського кладовища своєрідний Меморіальний комплекс. Причому, всі роботи будуть здійснювати коштом благодійників.

АДЖЕ в роки Другої світової війни тут розстріляли близько двох тисяч євреїв. Разом з ними нацисти вбивали українців, поляків та ромів, усіх тих, кого нелюди вважали нижчою расою.  Минуло 75 літ з часу тих трагічних подій.  Проте, на жаль, і зараз нема впорядкованого візуального нагадування про ці злочини проти людства. Лише скромна меморіальна дошка на честь 17  українських патріотів, які загинули за волю України, три Пам’ятні Хрести у різних місцях і… захаращена, запущена територія.

Саме для того, аби відновити і зберегти для нащадків спільну історичну пам’ять, наповнити її правдою та справедливістю, ініціатори проекту наполягають на необхідності створення екуменічного Меморіального простору в межах єврейського цвинтаря.

Проект був розроблений і представлений самбірській громаді ще навесні цього року. Зауваження, висловлені під час обговорення, враховані архітекторами і проектантами. Але ще й досі не врегульовано кілька моментів.

На думку учасників прес-конференції, яка відбулась у Львівському «Прес-клубі», вони носять, радше, не стільки духовний, скільки заполітизований та бізнесовий і меркантильний характер. Є певні проблемні питання. Одне з них – перенесення встановлених пам’ятних Хрестів на єврейському цвинтарі в одне місце. Деякі місцеві діячі та активісти, маніпулюючи фактами, штучно нагнітають ситуацію. Перетасовують факти та підбурюють до необдуманих дій місцевих мешканців собі на догоду, підкреслювали спікери прес-конференції.

Проте, координатори Проекту стверджують, що вони прагнуть лише єдності і порозуміння. Тому не вчинять жодних дій на шкоду громаді. Лише злагода і добра воля та Боже благословіння стануть запорукою успішної реалізації Проекту «Пам’ятай». Про це і йшла мова на прес-конференції, учасниками якої були посол Канади в Україні Роман Ващук, член Ради директорів Канадської ініціативи «Українсько-єврейська зустріч», професор, правозахисник та адвокат Марк Фрайман, професор теології, священик УГКЦ отець Петро Галадза, директорка з комунікацій Канадської ініціативи «Українсько-єврейська зустріч» Наталія Федущак та голова Київської єврейської громади Анатолій Шенгайт.

Зокрема, Марк Фрайман зазначив, що проект підтримують і міський голова Самбора Юрій Гамар,  і депутатський корпус, і більшість свідомих та толерантних мешканців міста. До речі, 1 листопада представники громади міста взяли участь в поминальних заходах  на єврейському цвинтарі до 75 роковин масових розстрілів євреїв у Самборі (хоч і була інсайдерська інформація про можливі провокації), а після того вшанували героїв ЗУНР та УГА на міському кладовищі.

Тож сам факт, що проект, який з особистої ініціативи пана Фраймана, став громадським і суспільним, отримав підтримку місцевої громади та міжнародної спільноти, набув резонансу, вселяє надію на позитивне рішення щодо створення Меморіального парку.

Своєю чергою, священик Петро Галадза, висловлюючи позицію Церков щодо проекту «Пам’ятай», нагадав, що Предстоятель УГКЦ Святослав і Патріарх УПЦ КП Філарет дали офіційну настанову і згоду на те, що Хрести з єврейського кладовища можна перенести. Та, на жаль, цього наразі не сталось… Але з’являються різноманітні непорозуміння в реалізації проекту та затягується початок будівництва. «Громада має усвідомити, що проект «Пам’ятай» в Самборі – це локальний крок для країни в напрямку зближення громадян України різного походження, а місцеве духовенство як захисники моралі в суспільстві мають їх настановити на це, а не перешкоджати», – наголосив отець Петро.

Посол Канади в Україні Роман Ващук підтримав спікерів у тому, що історична пам’ять в контексті багатогранності тодішнього та теперішнього українського суспільства є важливою для розбудови майбутнього. Бо так склалося, що історія українського та єврейського народів спільна, дотична, і ми не можемо забувати її, адже не матимемо шансів на гідне майбутнє.

Він глибоко переконаний, що, «треба мислити глобально, а діяти локально: відбудовувати пам’ятні місця та демонструвати молоді правдиву історію. Тому посольство Канади в Україні підтримує проект організації «Українсько-єврейська зустріч» зі створення Меморіального парку «Пам’ятай» у Самборі”. Як зауважила директорка з комунікацій Канадської ініціативи “Українсько-єврейська зустріч” Наталія Федущак, реалізація проекту з вшанування всіх жертв нацизму вкотре продемонструє, що Україна – повноцінна, повноправна і самостійна частина європейської і світової історії, що українська спільнота готова прийняти, усвідомити та зберегти свою правдиву історію.

Резюмуючи обговорення, спікери прес-конференції зазначили, що відповіді на важливі та дратівливі питання є, справа зрушилась з місця, триває конструктивний громадський діалог у Самборі. Майбутній успіх полягає у тому, що журналісти, волонтери, громадські діячі та активісти, самбірська громада, зрештою і міжнародна спільнота, справді зацікавилися проектом і сприяють його реалізації. Є величезна кількість свідомих, незаангажованих людей, готових займатися доброю справою… Справедливість завжди перемагає. Її не знищити, як і людську пам’ять та історичну правду.

Олена КОРДОБА.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар