Сучасно, креативно, доступно, або Що цікавого в польських бібліотеках?

SambirWZ
186

Сучасно, креативно, доступно, або Що цікавого в польських бібліотеках?

Недавньою подією “must go on” для кожного бібліотекаря була Польсько-українська зустріч молодих бібліотекарів в місті Катовіце, яку влаштували за підтримки Міністерства культури і національної спадщини Польщі та Української бібліотечної асоціації.

Аби потрапити туди, треба було заповнити анкету, одним з пунктів якої було есе “Новітні технології в бібліотеці”. Довго вагалася, чи зумію подати правильно своє бачення. Але в останній день прийому заявок мене осінило! І ви не можете уявити мою радість, коли прийшло підтвердження від Української бібліотечної асоціації про те, що я потрапила у двадцятку молодих бібліотекарів зі всієї України.

Польща зустріла дуже насиченою програмою. Розпочали з екскурсії містом Катовіце і продовжили неформальним професійним спілкуванням. Наступного дня відбулося урочисте відкриття зустрічі у головній бібліотеці м.Катовіц та всього воєводства, яка є просто коштовністю, яка притягує до себе та дає своїм поціновувачам та користувачам енергію знань, сили та мудрості віків, що там акумулюється. А далі хочу сказати про те, що, мабуть, нашого обивателя турбує. Обиватель почасти вважає наші бібліотеки анахронізмом, мовляв,  які книгозбірні у час Інтернету!

Бібліотека Сілезії в Катовіце – публічна і має статус провінційної наукової, культурної самоврядної одиниці.  Сілезька бібліотека є процвітаючим центром культури, місцем проведення виставок, концертів, зустрічей з авторами і багатьох регулярних подій наднаціонального та місцевого значення.  Наша делегація була вражена автоматизованим багатоярусним сховищем для книг, що його встановила дирекція, коли хотіла поліпшити роботу бібліотеки – за рахунок скорочення часу доставки замовлених товарів. Воно займає два останні поверхи головної будівлі бібліотеки. Приміщення, в якому зібралося 16 тисяч контейнерів найбільш популярних книг, ділиться на 5 розділів. Там працюють 5 рухомих роботів. Висока швидкість (3 метри в секунду) дозволяє знайти потрібний елемент менш ніж за 3 хвилини. Високоточна система зберігання даних і спосіб передачі книг дозволяють завершити замовлення протягом 17 хвилин. У бібліотеці діє відділ сканування та оцифровування документів. Нам показали старовинні мапи України та Львова, Євангеліє, надруковане в Україні, та навіть нотатник жителя довоєнного Львова.

Наступного дня відбувся виїзний семінар, що передбачав відвідування міських публічних бібліотек у містах Пекари Шльонські, Глівіце, Явожно. Це три різні за розмірами і функціями публічні бібліотеки, але кожна з них по-своєму реалізувала себе в різних проектах та дуже активно використовує у роботі нові технології. Бібліотека в Пекарах Шльонскіх – сучасний культурний та освітній центр з великою кількістю новітнього цифрового обладнання. При бібліотеці діє музей старовинних речей, які приносять користувачі.  Та як би добре ми не почувались в цьому осередку добра та знань, все ж повинні були вирушати в Глівіце. Там бібліотека – окрема старовинна вілла, оснащена за останнім словом техніки. У бібліотеці великий фонд аудіо-книжок, що користуються неймовірним попитом, та настільних ігор. Бібліотека має своє відділення (УВАГА!!!) в місцевому торговому центрі. Площу та повний full забезпечив власник. Це місце користується попитом як і у дорослих, так і в дітей.

Бібліотека в Явожно знаходиться на центральній площі міста. Біля входу охайні стільці та столики, де кожен може почитати свіжу пресу, що люб’язно розкладена поруч. Дуже сподобався дитячий абонемент. Впали в око милі серцю дрібниці: тюльпани з фетру та ляльки ручної роботи. Це творіння рук директорки. В бібліотеці є власна тераса, де можна релакснути та подивитись на місто з висоти. Дітвора, яка займається проектуванням та виготовленням роботів на гуртку, що діє в бібліотеці, також полюбляє це місце. Заглядають у бібліотеку і туристи, бо тут функціонує крамничка сувенірів з логотипом бібліотеки.

Побували ми і в бібліотеці вищої музичної школи. Тут нам продемонстрували різноманітні старовинні та сучасні рукописи музичних творів відомих композиторів, особисті речі деяких з них. Тут велика кількість аудіо-та відео- записів музичних творів, опер та ін. Є нагода посидіти-послухати. А  Університетська бібліотека – це взагалі окрема історія. Тут система безпеки негірша, ніж у магазині коштовностей. Кожна книга має чіп та код. При дверях охорона – якщо ви забули або не хотіли внести в базу даних, що позичаєте якусь книгу, то про це дізнаються щонайменше всі, хто там присутні. Працює цілодобове віконечко повернення літератури, що зовні схоже на банкомат…

Любов САВАРИН.

Заступник директора Самбірської РЦБС.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар