Уже і в Чехії проблема знайти собі роботу, бо надто багато там наших

SambirWZ
240

Уже і в Чехії проблема знайти собі роботу, бо надто багато там наших

Від «біржі праці», як відомо, не застрахований ніхто, а тому новини звідти не втрачають актуальності, зрештою, як і розмови про насущні соціально-економічні питання. Тим паче, з керівником Самбірського Центру зайнятості та нашим радником з економічних питань Іваном Тимцівим завжди цікаво поспілкуватися і, що важливо, теми знаходяться…

– Традиційно для початку: скільки у нас безробітних і що їм пропонуєте?

-На ринку праці без істотних змін – маємо близько 600 безробітних. Але, і це треба підкреслити, почали ставати на облік сезонники – це ті, які не потрібні працедавцям у часі зимових свят – бетонярі, бруківники, працівники цегельних заводів… У передсвятковий період пропозицій від працедавців не так вже й багато. Але на початку березня усе знову зміниться… Завжди кажу: роботу можна знайти, якщо цього захотіти. А якщо хотіти високу зарплатню, як за кордоном, і нічого не робити, то такого не буде.

-Топ-тема останніх днів: Президент призначив свого намісника на Самбірщину – Андрія Жепка. Ви уже пережили багато таких намісників і що скаже з приводу цього? Чи можна Івана Тимціва – людину, наближену свого часу до колишнього мера Тараса Копиляка, вважати членом команди Андрія Жепка?

-Це провокаційне запитання, але спробую відповісти… Андрій Жепко, думаю, сам буде формувати свою команду. Я як представник Центру зайнятості буду допомагати, зрештою, як і допомагав усім попереднім голова РДА. А у принципі, пан Жепко потрапив до керма району у чи не найскладніший період – об’єднання районів, адмінреформа, земельні питання, соціальні проблеми і найголовніше – вивільнення працівників РДА… Але  і йому треба з кимось працювати, вирішувати складні питання…

-Іване Михайловичу, ми попереднього разу говорили про те, що майже на половину звільняється колектив райдержадміністрації, ви консультували фахівців, пропонували їм вакансії. Хтось собі щось уже підшукав?

-З усіх, кого звільнятимуть, наразі місце праці підшукала собі лише одна особа, хоча відповідних вакансій є більше. Я не забігаю вперед, але думаю, що протягом перебування на обліку у Центрі зайнятості усі знайдуть собі місце праці. Певна річ, якщо матимуть бажання. А служба зайнятості буде їх до цього стимулювати. Однозначно, що добре вишколені фахівці будуть затребувані.

-У Президента Зеленського заговорили про те, що будуть видавати українським заробітчанам пільгові кредити, аби ті поверталися в Україну і розпочинали власну справу. І хіба це справедливо стосовно українців, які не виїжджали?

-Я не думаю, що в кінцевому продукті обіцянка стосуватиметься лише заробітчан. Під цю тему потраплять і ті люди, які живуть в Україні, у тому числі і пільгові категорії, маю на увазі атовців. А втім, програмними засадами нинішньої владної команди були усунення перешкод у веденні бізнесу. І однією з претензій були дуже великі відсоткові ставки за кредитами.

-До речі, про заробітчан. Вони заробляють немалі гроші, а чи вміють ними грамотно розпорядитися?

-Я не знаю, бо на заробітках не був, але навчити людей користуватися грошима можна – було б лише бажання. Початкові курси проводять банкіри навіть старшокласникам у школах. І це правильно. Одна справа, знаєте, заробити певну суму грошей, а інша – не проїсти їх в одну мить, а вкласти у справу, щоб мати доходи…

-Цікаві речі розповідав молодий чоловік, який божився, що більше на заробітки не поїде. Був у Празі, мав доброго роботодавця, який справно платив, але наших братів у Чехії вже так багато, що група, яка приїхала з Франківська, погодилася працювати за меншу суму. І нашому землякові господар запропонував менші «розцінки». Той не погодився, бо витрати на проживання великі і смислу сидіти в Празі нема. Як ви ставитеся до таких процесів?

-Це проблема наших заробітчан, які працюють неофіційно. Є договірні засади виконання робіт, а якщо їх нема, то зловживають працедавці. З другого боку, наших людей у тій же Празі багато і, певна річ, вони збивають розцінки. Натомість інші країни Євросоюзу, які теж страждають від нестачі робочої сили, відкривають для українців свої робочі місця…

-Недавно звернув увагу на оголошення, наклеєне на стовпі, що у Дрогобичі потрібні швачки. І що цікаво, залишилася для  відривання лище одна стрічка з телефоном. Виходить, наші люди готові їхати навіть у сусідні райцентри. Як вам така міграція?

-До уваги усіх мешканців Самбора та Самбірщини. У нас дуже гарний роботодавець – Самбірська швейна фабрика з «білою» зарплатою. Є і дрібніші підприємці, які пропонують роботу швеям з непоганими зарплатами. А купилися на цю рекламу, гадаю, ті, які шукають короткотермінового заробітку – між поїздками за кордон. В принципі, раджу, придивіться до своїх працедавців.

-Якщо не помиляюся, є певні законодавчі зміни про те, що коли працедавець бере на роботу людину з інвалідністю, то начебто платить менші податки. Це правда?

-Справді, брати на офіційну роботу людей з обмеженими можливостями є вигідно, бо сплачують менший удвічі єдиний соціальний внесок, але є навіть вимога обов’язково приймати на роботу таких людей, адже кожен роботодавець, який має більше 8 працівників, зобов’язаний взяти хоча б одну особу з обмеженими можливостями. Взагалі, існує 4-відсоткова квота на кожному підприємстві.

-Останнім часом цікаві перипетії творяться з зарплатами для педагогів: то їм обіцяють підвищення, то нічого не обіцяють. Чи ви в курсі справи, як воно далі буде?

-Спрогнозувати поведінку уряду у цьому питанні, мабуть, не зможе ніхто, але зарплату і медикам, і вчителям необхідно піднімати, бо через рік-другий не будемо мати ні вчителів, ні медиків… Великі міста України, де рівень життя високий, це уже відчули, а такі маленькі, як наші, відчують невдовзі.

-Більше двох місяців затримка зарплат самбірським медикам. Чи бачите вихід з ситуації?

-Єдиний вихід підвищення зарплат медикам в ЦРЛ – продовження реформи другого і третього рівнів медицини.

-Дуже багатьом людям відмовляють у субсидіях. Спочатку споживам комунальних послуг відмовляють у соцзахисті, а потім вони приходять до редакції скаржитися. Судячи з усього, бідні люди стануть ще біднішими. Як зиму перезимувати?

-Якщо перешкодою отримання субсидій є нелегальна робота за кордоном когось із членів сім’ї, то держава субсидій не дасть – це перше. А друге – держава хоче повернути таких заробітчан в Україну… Інше питання, чи відмова держви надати субсидії цьому допоможе?

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити