У Народний дім, який зводили методом народної будови, призначили керівником людину, яку… вчили торгувати

SambirWZ
141

У Народний дім, який зводили методом народної будови, призначили керівником людину, яку… вчили торгувати

Минулого разу, коли описували засідання колегії РДА, під час якого сільські голови збунтувалися проти Старосамбірської РДА, у якій їх не чують, згадали про ситуацію в одному з сіл, де без відома місцевої влади та громади відділ культури призначив керівника. На жаль, коли ми слухали людину, яка інформувала нас про подію, то помилково назвали село Воля, а мало бути Грозьово… Цю помилку списуємо не на забудькуватість інформатора, а на поганий мобільний зв’язок…

Але, видається на те, що навіть без цієї прикрої помилки нам все одно довелося б повертатися до теми, бо не все так просто. Тема набула шаленого розголосу у певних колах, а сільський голова Федір Поліжак з приводу призначення культпрацівника у село навіть написав і особисто подав скаргу керівнику області Олегу Синютці, коли той перебував на Старосамбірщині. Знаємо, що з цього приводу були дзвінки з обласного департаменту культури… А ви, напевне, думаєте собі, що все так просто, що Грозьово настільки маленьке, що може не всі знають, де воно там у горах загубилося… Маленьке село виявилося ґоноровим. Не маючи гідного закладу культури, взялося за будову. Війт каже, що громада на свій Народний дім і сама гроші збирала, і до праці бралася. Хтось більше, хтось менше давав, але «клуб» став своєрідною гордістю і зразком того, що нарід – то велика сила: захочуть – зроблять. Облагородження такого закладу – справа не з дешевих, тому двічі громада брала перемогу у розмаїтих конкурсах проектів і здобувала гроші. Треба нагадати, відкриття закладу мало відбутися ще торік, але, як на зло, у тому часі в селі з’явилася знаменита африканська чума, яка здійняла галас на усю Україну і половину Польщі, тому їхати чиновникам на новосілля у Грозьово, коли там свині ріжуть, або бережуть від ножа, не пасувало.

Але несподівано сталося те, чого Федір Поліжак не міг очікувати – керівник районної культури Петро Юрчик призначив на посаду очільника закладу культури людину, з якою у сільраді не погодилися. Федір Поліжак каже, що то є людина, члени сім’ї якої, та й вона сама, жодного разу не приходили на толоку з будови Народного дому, відверто ігнорували справу, коли інші працювали. Тепер же, коли заклад готовий, вона здобула посаду. Війт переконує, що на осередок культури, до якого районний відділ культури мало причетний, директора треба призначати з відома селян, які заклад зводили, і сільради. Більше того, молода пані, яка стала начальницею, не має відповідної освіти, а має «торгово-економічний інститут». Федір Поліжак переказав нам думку села: нехай оголошують конкурс на посаду і кого конкурсна комісія вибере на народний об’єкт, той і буде керувати, мовляв, якщо хочемо навчити людей бути владою та господарями на своїй території, то нехай би так і було.

А ще ми дізналися від війта, що йому «інкримінують» районні культпрацівники те, що він, мовляв, хоче впихнути на посаду свою дружину і через те здійняв стільки емоцій. Пан Федір на наше запитання з приводу його дружини відповів, що вона уже майже пенсійного віку, а тому не дуже хоче, щоб йшла керувати сільською культурою. А писала заяву, щоб не пхалися такі, які закінчили торгово-економічну школу. Як нам видається, Федір Поліжак має рацію у тому, що Народним домом має керувати фахівець, а громада, яка зводила об’єкт, вправі запропонувати на посаду того, хто був би найліпшим. З відділу культури, каже війт, обіцяли лише вивіску у день відкриття привезти… Голова райради Тетяна Терлецька твердить, що до влади надійшла скарга від призначеної посадовиці, мовляв, вплиньте на пана Федора, бо не віддає ключі від робочого місця. Зрештою, Тетяна Іванівна дотримується точки зору сільської громади, але як керівник районної ради не має права впливати на кадрові “тусовки” в системі РДА. Ми не питали з цього приводу думки голови РДА Ореста Бонка, але він, міркуємо собі, або мовчки погодився з таким призначенням, або просто не встрявав у справу, віддавши її відділу культури. Між іншим, одного з представників цього відомства у рамках приватної розмови ми перепитали, які там у Грозьово проблеми? Нам відповіли: у Грозьово проблем нема, призначена людина, яка працює. На наш докір з приводу освіти керівниці Народного дому почули, мовляв, у законі написано, що претендент на посаду має мати вищу освіту. Якщо ми правильно збагнули, не обов’язково освіту у царині культури. Виходить, людина, яку вчили торгувати, тепер може вчити інших танцювати? Ми залишаємо це питання громаді та чиновникам…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар