У Рудках бояться ховати на новому цвинтарі, щоб покійник… не потягнув за собою усю родину

SambirWZ
184

У Рудках бояться ховати на новому цвинтарі, щоб покійник… не потягнув за собою усю родину

Ще восени, акурат перед виборами у Рудківську об’єднану громаду, в містечку освятили територію під новий цвинтар. Той, що у центрі міста, уже не здатний приймати усіх і ця проблема уже надто давня. Нарешті вдалося знайти шмат поля – далеченько, щоправда, але куди діватися. Пізно восени ми перепитали у одного рудківчанина, чи уже ховають на новому місці, і почули: ні, бо хтось начебто ще зберігає місця на попередньому кладовищі, хтось тулиться до старих могил як може, а насправді, ховають уже біля людських парканів.

Минулого тижня ми натрапили на сайті Захід-нет на цю проблему і вирішили й собі не мовчати. Здається, «фішка» публікації зводилася до того, що це, мовляв, піар-акція народного депутата Ярослава Дубневича, який приїжджав на освячення 1.6 гектара землі під новий цвинтар. Те, що приїжджав – факт, бо якраз він і «пробивав» територію на рівні Києва, адже треба було міняти призначення ділянки, виготовити купу документів. Зрештою, поставили крапку у дуже давній проблемі. А втім, пан Дубневич так часто буває на наших теренах, що його приїзд тоді у Рудки геть не виглядав сенсаційним.

В інтерв’ю Інтернет-виданню Іван Кольцьо, який керував раніше житлово-комунальним господарством міста, стверджує: за три місяці тут не зробили нічого, вся ця поспішна показуха була організована під вибори ОТГ. «Якщо на місяць помирає 5 людей, або й більше, то ховають і далі на старому цвинтарі», – пояснив активіст. Ґрунтові води з кладовища стікають прямісінько у криниці та на городи сусідів. Санітарно-захисна зона існує хіба на папері, хоча, як відомо, згідно з санітарними правилами, відстань від місць поховання до житлової забудови має бути не менше 300 м. А ще у статті йдеться про те, що документи на нову ділянку за містом досі в процесі оформлення, а мер Іван Лозинський сказав буквально таке: «Я думаю, десь із березня священики озвучать по церквах, що почнемо захоронення на новому кладовищі. Люди звикли, що цвинтар є в центрі і важко їх переконати».

Ми вирішили потурбувати з цього приводу депутата обласної ради Володимира Шведу, який щиро опікується Рудками. І розпочали з того, чому досі міський голова не впорядкував документацію? Принаймні, цей момент нас чи не найбільше вразив. Володимир Богданович назвав такі звинувачення маячнею і пригадав, що окремі активісти, які колись займалися житлово-комунальною господаркою, навіть не пішли на толоку на новий цвинтар разом з усіма чистити ділянку… А проблема «заселення» нової території не в документах і навіть не у тому, що далеко від центру, а в іншому. Ніхто з родичів не хоче розпочинати. Нам довелося чути про такий забобон: хто, мовляв, першим там ляже, той потягне за собою усю родину. От люди й перелякалися. В Рудках з’явився жарт: якби першим поховали якось безхатька без роду-племені, то й проблема знялася б. Володимир Шведа додав, що був намір попросити санепідемстанцію, аби та заборонила взагалі ховати в центрі міста. Але й ця заборона була б незаконною. Зрештою, рудківчани на старому кладовищі пригледіли собі місця, хоча ці місця подекуди «у два поверхи» чи біля людських парканів. Є ще одна тема: дехто з місцевих твердить: не будемо на новому ховати родичів, бо огорожі нема. Але, підкреслив пан Шведа, держава не виділяє кошти на цвинтарні огорожі, це має бути ініціатива священиків та громад.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар