У Стар’яві бандерівці розбили фашистів та енкаведистів,

SambirWZ
185

У Стар’яві бандерівці розбили фашистів та енкаведистів,

а організатори незабутнього дійства обіцяють, що і наступного року буде «Фест»

Уже третій рік поспіль, як тільки закінчується “Стар’ява-фест», її організатори син і батько Віталій (на фото справа) і Михайло Паньки втомлено кажуть, що то уже востаннє. Хоча минає рік і все починається знову… Ще попередніх часів гостя фестивалю, голова райради Тетяна Терлецька, захопившись дійством, твердила, що Стар’ява стане традиційною, бо такого більше ніде нема. Традиційною на рівні Швейкового свята і Карпатії. А такого справді більше ніде нема, бо ніде більше нема таких Паньків.

ВІТАЛІЙ – палкий шанувальник минувшини і активно займається реконструкціями, маючи однодумців у цілій Україні. Реконструктори – то такий люд, який збирає старовинну техніку, зброю, одіж, а потім відтворюють бої максимально так, як це було колись. То треба бути фанатом історії, щоб стягнути у невеличке село більше сотні однодумців. І справа не у тому, щоб їх прогодувати, переночувати – Богу дякувати, продуктів вистачає та й у місцевій школі підлоги багато. Але ці хлопці свою техніку везуть купу кілометрів, перед тим мають її заправити, треба витратити багато часу. Але то для них – це радість, то наче іспит перед глядачами або своєрідна прем’єра. Стар’явський іспит укотре вдався. Маса людей з’їхалося у село, щоб торкнутися історії і побачити те, як колись вояки УПА воювали з москалями та фашистами. Наші, певна річ, перемогли. Але, знаєте, коли по полю їздять справжні німці чи енкаведисти, коли все стріляє та вибухає, то хочеш – не хочеш, а мимоволі, навіть за огорожею, стаєш учасником далекої війни. Хоча у нас і нині війна на сході, і наші земляки її бачили чи бачать, але мирна Стар’ява показала мирним землякам страх війни, нехай далекої… Віталій Панько додає, що у нинішнього покоління своя війна з Москвою, але молодь не має права не знати і не бачити, що їхні діди-прадіди так само воювали і з тією ж Московією.

Приємною несподіванкою свята стали відвідини голови громадської спілки «Українська народна сила» Богдана Кунди. Чоловік дуже захопився ентузіазмом рекострукторів і вирішив, що головний ініціатор Віталій Панько та голова райради Тетяна Терлецька заслужили на медаль «За оборону рідної держави». Михайло Панько – батько Віталія, удостоївся наразі хіба грамоти цієї організації. Хоча, як нам видається, ці люди заслуговують і на вищі нагороди, бо кожна праця має бути гідно пошанована.

Якраз перед фестивалем ми запрошували гостей у Стар’яву, анонсуючи подію і представляючи артистів і реконструкторів. Хто не поїхав, їх побачити, нехай шкодує. А ми залишаємо у газеті місце для фото, які набагато виразніші, ніж слова…

До речі, фестиваль наступного року так само буде, організатори трохи відпочили і настрої  «це вже востаннє» відійшли в історію…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар