У Хирівській громаді досі продовжується передвиборча боротьба?

SambirWZ
283

У Хирівській громаді досі продовжується передвиборча боротьба?

Активісти погрожують голові ради Мирославі Королюк недовірою, а інші радять їй звернутися до поліції

Наша редакція, зважаючи на актуальність теми, відслідковує ситуацію в усіх ОТГ нашого краю. І видається на те, що найнеспокійніше чомусь у Хирівській. Або, скажемо так, не стільки найгірше, скільки забагато емоцій довкола влади. Начебто вибори відбулися достойно, перемогла Мирослава Королюк, яка раніше керувала у Слохинях, але як тільки розпочався процес формування владного ядра, у тому числі і обрання старост, тут все і почалося… Ситуацію спробував охарактеризувати сайт «Форпост». Дочитайте цю публікацію до кінця, тим паче, вона завершується міркуваннями про те, що голові ради можуть оголосити відсторонення від посади.

Деякі старости не витримали уже, інші ще хочуть пробувати…

У НОВОСТВОРЕНІЙ Хирівській ОТГ не стихають протести жителів громади після скандального голосування за призначення старост. Протести пов’язані з тим, що люди не хочуть миритися з призначенням колишніх сільських голів, або їх протеже на посади старост у 6-ти старостинських округах. Зокрема, протестують жителі колишніх Великосушицької та Чаплівської сільських рад.

Як відомо, через тиск громади села Чаплі новообраний староста Арсеній Тома, який був 20 років сільським головою, 30.12.2020 року написав заяву про складання повноважень старости за власним бажанням. За законом, наступний кандидат Віктор Капустинський (молодий юрист, житель села Чаплі, який претендував на посаду старости) має бути винесений на голосування ради як єдиний законний кандидат. Адже на момент подання заяв на посаду старости кандидатів було лише двоє – А. Тома і В. Капустинський. Проте, голова Хирівської ОТГ вже 3 рази водить людей за ніс не скликаючи сесію. Як повідомив нам активіст з Чапель пан Михайло: «Спочатку Мирослава Королюк обіцяла людям, що проведе сесію 05.01.2021, бо це нагальне питання, і 4 села не можуть залишитися без старости, але не скликала. Після громадського тиску і розмов на підвищених тонах клялася людям, що скличе сесію на п’ятницю, 15.01.2021. Але сьогодні нам повідомили, що сесію вона перенесла аж на 21.01.2021 року».

Чому голова затягує з проведенням сесії? «Тому що Арсеній Тома хоче протиснути свою протеже, ще одну кандидатку на посаду старости Чаплівського округу Ірину Подолець. Пані Ірина не подавала свою кандидатуру, коли були громадські слухання, а зараз пробудилася. І вони разом їздять по депутатах, переконують їх внести кандидатуру Ірини Подолець на голосування і підтримати її. Але голосів бракує, тому і переносять постійно сесію», – розповідає пан Михайло.

Про майбутню кандидатку на посаду старости Чаплівської сільської ради Ірину Подолець місцеві жителі дізналися лише після того, як пан Тома написав заяву на звільнення.

Така ж ситуація у Великосушицькій сільській раді. Під час голосування на посаду старости було 2 кандидати: Михайло Середницький і Тарас Рапак. Кандидати набрали рівну кількість голосів (11-11). Тоді для повторного голосування викликали Марію Савчак, депутатку від «Національного Корпусу» (партія, яка висувала Мирославу Королюк), яка не була зареєстрована і приїхала лише, щоб проголосувати. В результаті переміг Михайло Середницький, який останні 15 років був сільським головою Великосушицької сільради.

Як зазначив активіст Михайло, раніше таких масштабних протестів ніхто не робив: «У селі люди боялися, та й достойних кандидатів на посаду сільського голови не було. Відбувалися фальсифікації виборів. На виборах ми голосували проти всіх старих, але, на жаль, лише в одному з семи округів новий староста. Тепер ми об’єдналися з іншими селами і готові діяти. Якщо наші вимоги не будуть враховані і на найближчій сесії не затвердять єдиного законного кандидата на посаду старости Чаплівського округу Віктора Капустинського, тоді ми зберемо всі 4 села, приїдемо в Хирівську міську раду, висловимо недовіру Мирославі Королюк і заблокуємо її робоче місце, поки вона його не звільнить! Ми не дозволимо дурити людей і пропихати старих кандидатів!»

«Пенальті» в політиці не передбачені…

ОСЬ такий допис був на сайті і одразу заради об’єктивності у продовженні теми вирішили зателефонувати Мирославі Королюк, аби почути її коментарі. Голова сказала, що вона на нараді з директорами шкіл, а зателефонує пізніше. На час підготовки до друку цієї публікації коментарів ми так і не отримали. Побоялася? Не знаємо… Тому будемо коментувати самі… Насправді, активіст Михайло, якщо він справді активіст, мав би вказати своє справжнє прізвище. Боятися у такій ситуації не варто. Тим паче, як ми зрозуміли, він виступає як виразник інтересів певного кола гнівно налаштованих осіб. Щодо виборів старост. З самого початку ми виступали за те, щоб новообрані голови обов’язково порадилися з громадами сіл, кого б хотіли бачити старостами. Нехай би були слухання, нехай би війти почули міркування людей, а вже тоді – або дослухалися, або не дослухалися. Право висувати кандидатури старост мають лише голови і це передбачено законом. Тому ми б не були такими категоричними у твердженні про те, що після Арсена Томи неодмінно мав бути Віктор Капустинський чи Ірина Подолець… Чи, тим паче, не твердили б, що після Томи єдиним «законним» залишається Капустинський. Законодавець передбачив, що староста має бути креатурою голови, аби зберегти владну вертикаль. Щоб зрозуміліше – уявіть собі ситуацію: староста раптом опиняється в опозиції до голови. Буде якась робота? Радше, ні…

Що стосується рівного рахунку між Михайлом Середницьким та Тарасом Рапаком (хоча інші кажуть, що перемога була явно за паном Середницьким – 5 проти 9, і міняти старосту нема законних підстав), ситуація патова – в політиці «пенальті» не передбачені. У тому, що приїхала проголосувати депутат Марія Савчак і переміг пан Середницький, теж нічого лихого не бачимо. Пані Марія такий же депутат, як інші, і так само має право голосу. До речі, не знаємо, на скільки це правда, але подейкують, що за цей виїзд на сесію на машині швидкої помочі вона отримала догану… Нам розповіли, що працює фельдшером в екстреній медицині. Того дня пішла на роботу, а не на сесію, але коли її запросили проголосувати, то, відвідавши хворого, заїхала в сесійну залу. В іншій ситуації це могло б минути непомічено, тільки не в тій напрузі, що виникла. І чесно слово, трохи дивною виглядає догана за те, що людина… виконала свій депутатський обов’язок на сесії, хоча перебувала на роботі… Знаєте, коли в селах клан йде проти клану, то тут уже будь-які методи оправдані. Коли одні хочуть одного старосту, а інші – іншого, то боротьба не на життя…  Навіть медсестру збештали.

… і 100 днів не минуло

АНАЛІЗУЄМО ситуацію далі. Пані Мирослава керувала раніше в Слохинях і сказати, що ця сільрада була на особливих висотах, не можемо. Але пішла на вибори голови ОТГ і перемогла з доволі незначною перевагою. І це показник того, що далеко не всі в захопленні від вибору, але меншість має коритися більшості. В таких умовах найперше, що мала б зробити нова чиновниця, то згуртувати і більшість, і меншість. Але… Те, що деякі громади не хочуть миритися з обраними старостами, яких представляла пані Королюк, свідчить про те, що її авторитет невисокий. І те, що пан Тома зрікся посади, свідчить не про силу активістів, а про слабкість команди пані голови. З другого боку, і громаді не пасує займатися таким собі політичним шантажем: як тільки не оберуть того, кого ми хочемо, то чотири села оголосять недовіру, заблокують робоче місце чи ще щось там зробимо… Ще не минуло 100 днів нової влади і заклики до відставки – це, знаєте, прецедент на усю Україну.

Є в громаді і інші голоси, які нам довелося уже почути, мовляв, ми, активні люди, які хочемо змін на краще, обирали пані Мирославу, а вона нас тепер не слухається. Тут також двоякі відчуття: історія знає випадки, коли обраний перестає чути тих, хто вів його до влади, або навпаки – слухає… Це уже залежить від характеру та стилю робити самої Мирослави Королюк. Є розмови про те, що їй дали забагато зарплати, або завеликі штати чиновників як для бідної громади. Це загалом типові настрої початку кожної каденції. Може й наші поради нічого не вартують, але ми б порекомендували активістам дати собі трохи на стримання і оцінити: якщо робота голови та команди урядовців у подальшому буде геть ніякою, то тоді змусити депутатів скоротити штат чи зменшити винагороду очільнику. А зараз, коли все ще тільки розпочинається, рахувати гроші у чужих кишенях якось не зовсім шляхетно.

За що відповідають громадські діячі?

ЧИ ТРЕБА контролювати дії влади? Певна річ, треба!!! Але все це має бути розумно, конструктивно і чиновники мають дослухатися. Якщо критика активістів зводиться до власних амбіцій, до того, що ти винен лише тому, що ти при владі, або, що ти злодій – з тієї ж причини, то це просто роздування громадських щічок.

Є цікава ситуація з активістами. У той час, коли верхівка обласної ради розповідає про ремонти шляхів у прикордонній зоні, зрештою, про таке говорять щороку, відомий діяч їде у Львів у Службу автомобільних доріг до перших осіб, веде перемовини про лагодження доріг і знимкується з начальником для соціальних мереж. Таке дивне запитання після цього виникає: то хто ж насправді ремонтує траси, шукає кошти?.. Тут, знаєте, або Служба якась не така, або активіст занадто впливовий…

Отож, останніми роками з’явилося у нас таке явище як «громадський активіст». Це ті люди, які, плідно експлуатуючи соціальні мережі, піаряться, критикують всіх і все, знають, як це має бути, уміють гарно говорити та переконувати, але вони (увага!) ні за що, в тому числі і за свої слова, відповідальності не несуть. Зрештою, мають властивість згодом кудись зникати…

Відповідальність за усе у хирівському світі несе голова ради. Тому дайте можливість Мирославі Королюк покерувати хоч трохи (згідно з волевиявленням більшості), а вже тоді…  Хоча все це загалом схиляє нас думки, що в Хирівській ОТГ передвиборча агітація ще не закінчилася…

Цікаві міркування з приводу Хирівської громади висловив наш колега Йосип Маланяк. На його думку, «якщо не припинити цей популістський шабаш децентралізації, то ми можемо не тільки у старостинських округах, а й у кожному селі отримати по обраному старості, який проголосить власну ОТГ. Будь-яку добру справу маніпулятори-дилетанти можуть довести до абсурду. Як на мене, голова Хирівської ОТГ мала б звернутися до правоохоронців, щоб дали оцінку діям політшахраям, які у мережі погрожують блокувати роботу голови, мовляв, краще попередити правопорушення, ніж потім його «розгрібати».

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити