Чи приїдуть у Самбір предстоятелі ПЦУ та УГКЦ, аби перенести з колишнього єврейського цвинтаря три хрести?

SambirWZ
164

Чи приїдуть у Самбір предстоятелі ПЦУ та УГКЦ, аби перенести з колишнього єврейського цвинтаря три хрести?

До нашої редакції часто телефонує Святослав Чухрай, рідний брат якого, за його даними, як воїн УПА похований разом з іншими патріотами на території теперішнього цвинтаря у Самборі. 

ВІН дуже хоче, аби на місці поховання був облаштований гідний монумент. Дуже часто приїжджає до нашого міста, просить у чиновників та депутатів нарешті вирішити цю проблему, бо їздити йому з Миколаєва (райцентр) до нас дуже непросто. Недавно, повертаючись додому, у Самборі ледь не потрапив під електричку. Каже, що в його віці такі подорожі надто складні.

Цікавим чином наміри пана Чухрая збігаються з готовністю єврейських світових громад облаштувати на території колишнього цвинтаря меморіал. І представники єврейських громад з Канади, Америки, з Києва та Львова так само часто приїжджають до Самбора на перемовини. Розпочинається благородно та дипломатично, а закінчується, як правило, одним і тим же: євреї вимагають чи просять забрати з цієї місцини три хрести, встановлені у пам’ять похованих патріотів та людей інших національностей. Їм пропонували різні варіанти, один з яких, здається, найбільш прийнятний – зліва, якщо йти з боку центру, віддати під український меморіал, а справа, де якраз і були мацеї – єврейській громаді. Однак гості з цим не погоджуються і настирливо пропонують забрати хрести, а вже після того вони візьмуться до роботи з облаштування території будівництва меморіального комплексу, зрештою, і монумента воякам УПА, чого так хоче Святослав Чухрай.

Минулого тижня на середу у залі органної музики хтось запланував чергове обговорення теми, але зустріч не відбулася, хоча начебто представники євреїв у місті були. Натомість минулої п’ятниці розмова таки відбулася – прибули священики міста і кілька депутатів. Журналістів офіційно ніхто не кликав в ратушу, але нам вдалося дізнатися, чим закінчилися чергові перемовини. Схоже, тема добряче набила оскому усім, бо років двадцять одні і ті ж бесіди. А тому місцеві священики вирішили, що коли представники єврейських громад зуміють переконати предстоятелів церков Епіфанія (ПЦУ) та Святослава (УГКЦ) особисто прибути у Самбір для перенесення хрестів, то може і зніметься напруга. Причому, їхній приїзд треба узгодити на якийсь один день і вони мали б очолити процесію, яка переноситиме хрести на територію діючого міського кладовища. Щоправда, владі, якщо так станеться, треба знайти місце на цвинтарі, куди б хрести встановити. Деякі депутати розповідали нам, що для того, аби так сталося, як це напланували того дня, то потрібно буде їхнє владне рішення з низки питань…

Ми не будемо коментувати цієї ситуації (хто програв справу, а хто виграв), ми просто констатували те, що відбулося.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити