Чому головний охоронець здоров’я в Україні вирішив ізолювати Самбір від світу білого?

SambirWZ
231

Чому головний охоронець здоров’я в Україні вирішив ізолювати Самбір від світу білого?

Самбір потрапив до «червоної» карантинної зони, решта Львівщини – у помаранчевій. Така прикра новина з’явилася в інформаційному просторі України минулого четверга уже близько до вечора. На території Львівської області  державна комісія ТЕБ і НС встановила «помаранчевий»  рівень епідемічної небезпеки. Міністр охорони здоров’я Максим Степаном приголомшив тим, що до «червоної зони» потрапив лише Самбір. А це означає, що у нас не працюватимуть заклади культури, харчування – ресторани, кафе та інші, ТРЦ, усі розважальні заклади, фітнес-центри і басейни, дитячі табори, більшість магазинів. У Самборі заборонена робота громадського транспорту. Потяги та автобуси зможуть зупинятися лише для висадки пасажирів. Дозволені службові перевезення не більше людей, ніж є місць для сидіння, за маршрутами, про які поінформують поліцію. Нові карантинні обмеження  переглянуть через два тижні.

НАМ нагадують, що рівні епідемічної небезпеки встановлюють на основі кількох показників: завантаженості ліжок у лікарнях хворими на коронавірус, середньої кількості ПЛР та ІФА-тестувань та кількості виявлення нових хворих за останні 14 днів. На Львівщині упродовж останніх 5 днів лікарні були завантажені більш, ніж наполовину, тому тут і встановили помаранчевий рівень епіднебезпеки. Це була офіційна інформація…

У пятницю до нас зверталося немало читачів (спасибі за довіру) з абсолютно природним запитанням: йой, що то далі буде?! Щоб розібратися з тим «йой», ми затефонували в ратушу, після чого в соціальних мережах виклав на своїй сторінці пост такого змісту: «Довго думав, як реагувати на незвичну подію – Самбір учора потрапив у «червону зону» і з понеділка нас чекають різні обмеження, в тому числі і на роботу торгівлі, транспорту, побуту, закладів харчування і таке інше. Іншими словами, ми будемо мати в серпні те, що мали в березні-квітні, коли статистика коронавірусу була поблажливою. Малий і середній бізнес за 2,5 місяці по суті справи вкляк – люди не були готові призупинити свою діяльність і понесли величезні втрати. Те саме нас може очікувати і зараз. А враховуючи те, що у Самборі можна буде лише висаджувати пасажирів, то місто по суті справи стає закритим. Але у мене питання до тих, хто записав нас в «червону зону». Щодня пильную статистику захворювань. Станом на сьогодні, у Жовківському районі – 592 випадки, Городоцькому – 355, Пустомитівському – 975, Яворівському – 799, у Дрогобичі – 226, у Самбірському районі – 125, у Самборі – 175. Чому ізольовують лише Самбір? Може беруть до уваги співвідношення кількості населення до захворілих? Але про це якраз ніхто не каже.

Я поцікавився реакцією офіційної ратуші на «червону зону». У понеділок має відбутися сесія міської ради. Депутатам будуть пропонувати зміни до бюджету, аби виділити додатково Самбірській ЦРЛ кошти на боротьбу з коронавірусом. І друге питання, на яке доведеться дати відповідь, – як посилити боротьбу з коронавірусом, як навчити людей бути обережними та обачними і при цьому не допустити ще одного болючого удару по малому та середньому бізнесу. Мова про те, що треба ще раз зупиняти життєдіяльність міста і поставити підприємців у вкрай незручне фінансове становище. При цьому ніхто не дає гарантії, що коронавірус применшить свою ходу… Я думаю, у понеділок депутати міської ради прийдуть на сесію і приймуть настільки правильні рішення, щоб і люди не хворіли, щоб медики мали трохи грошей і щоб дрібні підприємці знову не опинилися на межі виживання. Чекаю міркувань громади».

Чи були міркування громади? Були і дуже багато. Причому, як ми писали минулого разу на своїх шпальтах, в Самборі не всесвітній коронавірус, а політичний… У жвавому обговоренні теми народ добрався до цитування Біблії та місця збору наркоманів… Але, знаєте, якби я написав пост про метеорит, який літає десь в небесах, то моє рідне місто з його політиками все одно звело б усе до дискусій, хто в Самборі більший злодій – пан К? чи пан Г? Ну, таке у нас місто, перепрошую, ледь дурнувате… Опоненти почали шукати, хто винен, що Самбір в «червоній зоні»? Безперечно, мер Юрій Гамар! Але, повторюємося з попереднього – в Дрогобичі Гамара нема, а коронавірус є… Інша справа, що земляки стали надто безпечними перед важкою недугою. Не нав’язуємо нікому своїх думок, але скажемо відверто: Самбір незаслужено потрапив до тієї страшної зони – це судячи з обласної статистики… Якщо вже ми так обпаскудилися, то чому того ж таки «чорного» четверга нас не кинули в жорсткий картин, а тільки з понеділка? То виходить, що три дні у нас ще «зелена зона»? В офіційних тлумаченнях йдеться про те, що начебто багато зайнято ліжкомісць. Ми ніяк не візьмемо втямки, чому ліжкомісця почали рахувати в Самборі, якщо тут нема шпиталю, визначеного для лікування «корони»? Найближчий – в Рудках, і він справді переповнений людьми, в тому числі з гірських районів. То чому, поясність нам на милість, в «червону зону», а відтак – у повний параліч, потрапляє Самбір? З якої нагоди? Хто зі Львова надиктував Києву таку тему?

Тепер про медицину в принципі. Багато лікарів чи то заслабли, чи то на самоізоляції. Парадокс, але категорія людей, які мали б бути найбільш обізнані та обачні, які мали рятувати нас, самі потрапили в небезпеку. Дійшло до того, що на певний час окремі відділи переставали існувати, бо не було кому до праці йти. Це катастрофа! Ми випитували у лікарів, чому така ситуація? Кажуть, не було засобів захисту, а люди з різними хворобами пішли в лікарню і, видно, скупчення вірусів дало себе знати.

Питання і в тому, що у всій цій історії – політичній боротьбі за владу і пошуку істини, хто винен в коронавірусі, чомусь скромно випадає з поля зору ще одна серйозна фігура – головний лікар ЦРЛ. Якщо медики почали масово хворіти, то чому Богдан Марчук як захисник свого колективу не вдарив вчасно на сполох і не випросив, а вигриз у засновників лікарні гроші на якісні засоби захисту? Якщо комусь подобається більше версія про те, що Юрій Гамар мав це зробити, то нехай їм буде…

Ми опинилися у ситуації, що люди, які відчувають у себе погані симптоми, не знають, куди діватися. Їхні начальники кажуть: сидіть вдома, лікуйтеся, до лікарів не дуже бігайте, бо ще, чого доброго, закриють підприємство… Отож, люди вдаються до самолікування… Пацієнти, які ризикнули здавати аналізи, якщо сімейні лікарі дали згоду, то товчуться у чергах по 100 людей під дверима лабораторій чи поліклінік. Вони просто не знають, що робити і де шукати порятунку. Навіть якщо вірус підтвердився, де знайти лікарняне ліжко? В цьому питанні у нас справді повний бардак. І ми переконані, що ніхто інші, як медики, мали б давно виробити систему, алгоритм порятунку, або, як тепер прийнято казати, протокол лікування… Одного разу мали дзвінок зі Старосамбірського району. Людина померла від ковіду о четвертій ранку, а о четвертій дня родичам ще тіло ніхто не видавав – не знали, що з тим тілом робити. Ну, не абсурд? Здається, у нас що не крок, то абсурд.

Ще один самбірський абсурд. Ненависники ексмера Тараса Копиляка додумалися звинуватити його у тому, що організував для Самбора «червону зону» на зло Юрію Гамару. Ми не заперечуємо могутність Тараса Васильовича, але то щось задуже… Це дало йому нагоду відповісти опонентам, що не завдаватиме удару по підприємцях, одним з яких він є, що у такий напружений момент влада зобов’язана взяти на себе відповідальність, вжити екстрених заходів для виправлення ситуації, а не перекладати відповідальність за все, що відбувається у місті, на іншу людину…

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити