Чому Микола Фрей помирився з Володимиром Ковалівим і чи не хоче він очолити Рудківську об’єднану громаду?

SambirWZ
265

Чому Микола Фрей помирився з Володимиром Ковалівим і чи не хоче він очолити Рудківську об’єднану громаду?

Голова Самбірської РДА Микола Фрей став поважним посадовцем 29 січня торік, хоча виконував обов’язки керівника району з 1 грудня 2015-го. Отож, зібрав журналістів, щоб  розповісти людям, чим жив район протягом року.

Маємо звикати до того, що влада тепер пишається перемогами у різних проектах. Самбірщина чи не вперше у житті виграла багато проектів, завдяки яким у села надійшло більше 100 мільйонів гривень. Вісім об’єднаних громад на підтримку отримали від держави 24 мільйони. Це серйозна інвестиція, якої не здобув жоден інший район області. І нарешті, ще один поважний показник спільної роботи – чи не вперше за останні п’ятнадцять років район у серпні перевиконав свій бюджет і мав нагоду розподілити додатково до кінця року 4 млн. гривень. Хоча бюджет року минулого складали так, що на найнеобхідніше бракувало. І бюджет року 2017-го так само з дефіцитом у розмірі 10 мільйонів. Але самого Миколу Михайловича ця обставина не переймає, бо у  кошторисах, які складали певні структури, є резерви. Навів приклад. Одна зі структур, приміром, написала собі, що їй на канцелярські потреби необхідно 200 тисяч гривень. Захмарна сума, враховуючи той факт, що на папір у райдержадміністрації закладають у чотири рази менше… Микола Фрей визнає, що чи не найбільшою проблемою району була медицина. Причому, більше говоримо про зарплату лікарям, а не про лікування пацієнтів. Хоча радісно прозвітував про те, що проблема зарплат медикам закрита! Нас, щоправда, трохи покоробило інше: протягом усього року влада нашими устами розповідала, що коли не оптимізуються, то їм грошей забракне. Начебто щось оптимізували, але зарплати вистачило… Виходить, влада, лякаючи, обманювала медиків?

Пан Фрей відповів, що ті страшилки, якщо ми правильно збагнули, були потрібні, бо штат медиків змарнів майже на дві сотні людей і тому Київ, як і область, додали стільки грошей, щоб вистачило усім. В області є п’ять районів, які не отримали такої субвенції. Тому робили все правильно… Майбутнє медицини на наших теренах  примарне, зрештою, навіть не хочеться писати про це напередодні Різдва.

Доволі потужно на прес-конференції пройшла тема ремонту доріг, бо у нас  справді відремонтували стільки, що за усі попередні роки незалежності такої революції не було. Влада звітує про відремонтованих 17 кілометрів, але у районі більше 400. Проте, у дорожній темі стався “прокол” – ми не чули, що район не освоїв 5 мільйонів на дороги. Стало образливо… Пан Фрей має з цього приводу пояснення і, треба визнати, справедливі. Тендери виграють у липні, але нема достатку підрядних організацій, які б ремонтували дороги. Справді, катастрофа дорожня – є гроші, а нема кому освоювати. Ті 5 мільйонів, які довелося повернути, голова району не конче хотів освоювати, щоб не кидати асфальт у болото чи під час мінусових температур. Має рацію, бо ліпше зробити менше та ліпше… У стратегічних планах – ремонт траси Самбір-Львів і інші дороги місцевого значення. У “білому домі” вважають, що треба кожного року брати окремі шляхи і ремонтувати капітально. І так поволі наступати на бездоріжжя… Микола Фрей наводив цифри промислового зростання. Тішимося успіхами Вістовицької кераміки, воютицьких спиртовиків, фірми “Білаки”, ралівських сонячних батарей. У році нинішньому будуть будувати сонячні батареї у Колбаєвичах та Городищі.

Нині актуально звучить тема освоєння земель. Це, знаєте, як колись цілину піднімали, так і зараз – орють ті гектари, які з часу незалежності лежать під паром. Статистика свідчить про те, що рік тому в районі обробляли 60 відсотків землі, а на кінець 2016-го вийшли на 80 відсотків. Дасть Бог,  дійдемо до 100 відсотків. Маємо прорив у питаннях екології, принаймні, освоїли більше 3,5 мільйона гривень на берегоукріплення  у гірській частині району.

З точки зору господаря “білого дому”,  зрушилося з мертвої точки місцеве фермерство. Маємо молодого господаря у Бабино Миколу Буряка, який утримує з десяток корів і таких господарств має ставати більше.

Згадав Микола Фрей про приємний факт: придбали житло для дітей-сиріт у Чернихові. Оскільки вони стали його земляками, то Микола Михайлович не втаємничував радості, що діти починають самостійно господарювати.

А після того, журналісти мали змогу розпитати у голови району про все, що хочуть. Захотіли дізнатися, як він реагує на імовірне створення єдиної громади типу “Самбір-Стрілковичі”. Микола Фрей вважає, що від такого “шлюбу” виграли б і місто, і село. Запитали ми, чи при використанні державних грошей за системою тендерів “Прозоро” є позитивний ефект. Виявляється, через прозоре використання грошей зекономили в межах 200 тисяч гривень.

Тепер про сенсації місцевого значення. Журналісти перепитали у Миколи Фрея, чи справді він готовий очолити Рудківську об’єднану громаду, коли вона об’єднається. Микола Михайлович довго говорив про те, що кожна людина має право бути обраною, що він ще не визначився з власним майбутнім, що пропозиції надходять, але наразі  на державній посаді, зрештою, після всього зізнався, що коли у нього про це запитують інші, то він скромно відповідає, що йде у Рудки і після того зайвих запитань не виникає… Поруч з тим, зазначив, що коли довколишні села Рудок об’єднаються, то селяни захочуть, аби ними керував не рудківський пан, а з периферії. Нагадаємо, Микола Михайлович живе у Чернихові…

Так само розлого відповідав пан Фрей і на запитання про дружбу з міським головою Самбороа Юрієм Гамаром. Голова РДА пробував бути дуже дипломатичним типу “ми співпрацюємо, ми намагаємося, ми розуміємося”, хоча у підсумку журналісти збагнули, що тісної співпраці нема.  Наостанок наш репортер залишив не стільки питання, скільки констатацію факту. Рік тому на сесії райради стався інцидент, коли у словесній перепалці депутат Володимир Ковалів ударив виконувача обов’язки голови РДА Миколи Фрея в обличчя. Справа дійшла до суду і майже протягом року сторони зустрічалися на очах у Феміди. І ось напередодні нового року справу закрили – Микола Фрей вирішив, що є значно більше речей, які об’єднують, ніж тих, які роз’єднують. Одне слово, Володимир Ковалів уже не підсудний, справа пішла до архіву, але коментуючи ситуацію, Микола Михайлович зазначив, що у нього з Володимиром Івановичем схожі характери, що разом були пліч-о-пліч на Майдані, що час такий, що треба єднатися, а не шукати  конфліктів. До слова, напрочуд розумне рішення пана Фрея, бо від того, що хтось свариться, соціально-економічний розвиток району не поліпшить показники. На тій позитивній ноті прес-конференція закінчилася…

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар