Ще одна делегація мала їхати до губернатора і вимагати, щоб Самбір став центровим

SambirWZ
188

Ще одна делегація мала їхати до губернатора і вимагати, щоб Самбір став центровим

Віче в райцентрі хоче відмінити «суверенітет» Рудківської районної лікарні – різні точки зору на одні і ті ж проблеми

Позаминулого вівторка (наша газета уже не встигає оперативно наздоганяти усі медичні теми в Самборі) зібралося владно-медичне товариство, назване претензійно – народним віче. Народний дім “захопили” здебільшого медпрацівники. Не важко здогадатися, про що йшла мова – відстояти центр госпітального округу у Самборі. Позаминулого тижня в ратуші була сесія міськради і обранці вирішили, що треба збирати громадську раду, яку очолює у нас депутат Володимир Кульчицький.

Еліту хочуть спокоєм заколисати?

Мабуть, ви прочитали наш розлогий звіт у попередньому спецвипуску про те, як справедливо відстоювали самбірський центр. Тому уже вдруге нічого нового ми не почули. Головний лікар ЦРЛ Степан Скірин ще раз розповів, що увесь час і у всіх проектах наше місто було центровим, а у перші дні нового року хтось намалював нову карту області з округами і центром був позначений Старий Самбір. Акурат після того, як про це стало відомо у Самборі, зібралися обурені медпрацівники, а вже наступного дня наші делегати поїхали до самого губернатора Львівщини Олег Синютки, який авторитетно запевнив, що центр буде у Самборі, а під час зустрічі із заступником міністра охорони здоров’я і представниками влади та медицини Львівщини, то висіла карта з центром у Старому Самборі. З цього Степан Іванович зробив висновок, що нас, Самбір, ймовірно, хочуть обманути або заколисати спокоєм. Віче було однозначним у тому, що треба прийняти ще одне звернення громади до голови ОДА. А щоб ще більш авторитетно виглядати перед львівським паном, віче організувало новий склад делегації, до якої увійшли представники бюджетної та медичної комісій міськради, окремі лікарі.

Рудки ледь в Самбір на віче не поїхали…

На цьому віче не закінчилося, бо заразом організатори вирішили розквитатися з районною владою за те, що райрада свого часу створила окрему районну лікарню на прохання рудківських медиків, які казали: дайте нам наші гроші, а ми самі собі зекономимо, прикупимо обладнання. Так ось, віче в Самборі захотіло, аби район відмовився від затії про самостійність Рудківської лікарні. Аргументи міста нам озвучив депутат ратуші Володимир Мурайко з ВО “Батьківщина”: “Рішення про відокремлення Рудківської лікарні райрада прийняла 22 грудня минулого року і встигла провести усі організаційні моменти. Ми нічого не маємо проти бажання тамтешніх лікарів працювати самостійно, однак, як встигли проаналізувати, Рудки дивовижним чином за певним проектом госпітальних округів намалювалося у… Городоцькому районі. Цікаво, чи рудківчани знали, яку їм долю хтось готує, оскільки їхній основний госпітальний центр може бути у Городку. Відходом Рудок Самбірський район втрачає близько 20 тисяч жителів і ослаблює Самбірський госпітальний округ, у тому числі і Самбірську ЦРЛ. В принципі, можна мати підозру, що саме таким чином окремі політики вирішують межі своєї майбутньої виборчої округи. І нарешті, відомо, що засновниками єдиної самбірської медицини виступають міська та районна ради, як кажуть, пів на пів. Депутати міськради попросили Степана Скірина не підписувати акт передачі майна Рудківської лікарні, вважаючи, що районна рада без відома міської ради не мала права вчиняти жодні дії з майном ЦРЛ”.  До слова, наступного дня нам зателефонували медики з Рудок, перепитали, чи наш репортер був на віче, і повідомили, що вони готові їхати до громадських діячів Самбора, щоб “попросити” їх не пхатися в інтереси Рудок…

Ще категоричнішим був депутат міськради Роман Барна, який в інтерв’ю “ВЗ” сказав, що зверненнями ми проблеми відокремлення Рудок не вирішимо, а ратуші слід готувати позов до суду”… За словами помічника-консультанта народного депутата України Андрія Лопушанського Ігоря Несторака, шеф дотримується своєї попередньої позиції про те, щоб центр госпітального округу був у Самборі. Так само за Самбір виступають депутати облради Леонід Охріменко та Володимир Вантух.

Медицина – як «чорна діра»?

Оскільки у публікації зачепили інтереси районної влади, ми попросили коментар голови райради Віталія Кімака: “Тема центру госпітального округу, на скільки мені відомо, була знята 6 січня, практично у той же день, коли й виникла. Це справа “на дві цигарки”, тобто, коли ми дізналися про якийсь новітній малюнок, зателефонували до керівників області та Департаменту охорони здоров’я і нас запевнили, що центром буде Самбір. Інакше й не може бути. І це питання вирішують не на політично-медичних віче… Що стосується Рудок. Для депутатів райради важливим є не віче самбірське, а рудківське. До слова, Рудківська лікарня була створена як юридична особа наказом по ЦРЛ ще у 2012 році і погоджена тодішнім головою районної ради та головним лікарем. В 2016 році, коли нам бракувало коштів на медицину, змушені були проводити на території району оптимізацію. У місті ми не могли цього робити, оскільки усі лікарні є комунальною власністю міської ради… В той же час ми зустрічалися з колективом Рудківської лікарні, який нам казав: чому медики, скоротивши 20 осіб, заощадивши на енергоносіях бюджетні кошти, далі сидять без зарплат в той час, коли в Самборі за рудківські зекономлені гроші постійно набирають на роботу нових людей. Причому, не лікарів. І колектив поставив вимогу перед районною радою: забезпечити їм всього лиш бухгалтерську самостійність, залишаючись підрозділом ЦРЛ. При цьому зазначали, що вони навіть згідні на те, що райрада виділить їм на 2017 рік на 30 відсотків коштів менше, ніж цього потрібно. Адже точно будуть знати, що навіть за таких умов вони зекономлять собі гроші на обладнання, медикаменти, ремонти і Самбір не буде намагатися скорочувати там відділення. Для нікого не секрет, що Самбірська ЦРЛ – так звана “чорна діра”, у яку скільки не кидай, все мало. Тут коли звільняється ставка санітарки, то її (ставку) ділять на чотирьох нових працівниць. Самбірська міськрада за останні десятиріччя не цікавилася проблемами медицини. І тому довела якість та стан медичного обслуговування до критичної межі. Завдяки рішенню по Рудках ЦРЛ, навпаки, зекономила 4 мільйони гривень у своєму кошторисі. А Рудки позбулися загрози закриття. Бо роками з боку Самбора лунали заклики закрити все медичне, що є на території району задля виживання Самбора. Що стосується віднесення Рудківської лікарні до Городка, то вважаю, що громада сама має визначитися. Тут варто вивчати документи щодо концепції реформи фінансування медицини в Україні та положення про порядок формування госпітальних округів. Потрібно робити так, щоб лікарня не потрапила під загрозу закриття. Точно можу сказати: якщо б Рудківську лікарню не відокремили від ЦРЛ, то загроза її закриття була б неминучою.  І повірте, у територіальний розподіл госпітальних округів народний депутат України Ярослав Дубневич не вмішувався. І моя порада: не варто у своїй міській безпорадності шукати винних у Самбірському районі. Для лікування у Самборі селян району ми передбачили 17 мільйонів гривень і вважаємо, що цього достатньо”.

Журналісти, які брали участь у медичному віче, не встигли вимити горнятка з-під кави, як на сайті ЛОДА з’явилося окреме повідомлення про те, що центр госпітального округу буде у Самборі. Видно, для того, щоб громада заспокоїлася, нас інформаційно виокремили. Можна радіти справедливості, а тому наступного дня, коли делегація депутатів міськради і лікарів мала їхати до самого Синютки, подорож відмінили. Проте, зустрівшись, захисники інтересів Самбора вирішили, що їх можуть обманювати, що зі сайту легко знімається будь-яке повідомлення, одне слово, медики не повірять ОДА до того часу, поки не буде чорним по білому і на папері… Як нам розповіли, депутати дали час до 25 січня, а вже тоді лікарі почнуть страйкувати чи вдаватися до інших непопулярних кроків. Про страйк медиків Степан Скірин говорив і під час народного віче. Треба сказати, що коли медики почнуть ступати “непопулярними кроками”, то найперше від того потерплять пацієнти. Між іншим, мене постійно муляє думка: якщо на такі заходи так масово приходять лікарі, медсестри і санітарки, то хто у той час хворих доглядає? І вже грішним ділом додумався до такого: якщо є час на походи і страйки, то може справді стільки медпрацівників не треба? Може  проблеми, які виникли, варто вирішувати самим владоможцям разом з керівниками медицини, а рядовим медпрацівникам дати спокій? Чесно, останнім часом набридло відповідати пацієнтам на запитання: а що, нашу лікарню закривають і ми будемо їздити лікуватися у Старий Самбір?

Самбірські апендикси будуть вирізати у Старому Самборі?

У тому, що медики засумнівалися у словах очільників облдержадміністрації, є певний ґрунт. Місцевий блогер Макар Берегівський, наче нишпорка, дочитався до того, що потім описав: “На сайті Департаменту охорони здоров’я ЛОДА, на одній із сторінок вивішена детальна інформація про громадські обговорення з питань формування госпітальних округів. Так ось, в одному з документів, а саме в аналітичній довідці, повідомлено, що  створюється госпітальний округ №7 “Самбірський” з центром в місті Самборі і лікарнею інтенсивного лікування II рівня. А в проекті  госпітальних округів вказано, що госпітальний округ № 7 “Самбірський” створюється з центром в місті Самборі, а лікарня інтенсивного лікування II рівня організовується в місті Старому Самборі, в Самборі буде лікарня першого рівня”. Чи це елементарна канцелярська помилка, чи свідомо так зроблено, мовляв, центр – у Самборі, а другий рівень лікування – у Старому Самборі, поняття не маємо, хоча, як нам стало відомо, коли здійнявся галас, в Департаменті охорони здоров’я цю канцелярську помилку виправили.

У часі боротьби за госпітальний округ ми не раз спілкувалися з головним лікарем Старосамбірської ЦРЛ Юрієм Войтівим. Він не горить бажанням створити госпітальний центр у Старому Самборі, як і очолювати його, але підкреслив, що лікарні другого рівня надання послуг мають бути і в Старому Самборі, і в Турці. Бо, як ми уже писали, мешканці інших районів мають свої протоптані стежини до лікарень, лікарів, яким довіряють, і ніхто з Мохнатого чи Мшанця не поїде до Самбора вирізати апендикс.

Ой, Боже, а про пацієнтів геть забули…

І наостанок мусимо сказати, що у всіх тих дискусіях – спочатку про зарплати лікарям, потім про резонне відстоювання госпітального округу у Самборі, ми майже не згадуємо основної дійової особи у медицині – ПАЦІЄНТА. Ми розуміємо елітність самбірської медицини, професійний рівень медиків і все таке інше, чим вони пишаються і вивершують себе над іншими, але, вибачайте, шановні, до нас після наших публікацій телефонують ваші пацієнти і розповідають несусвітні речі, починаючи з того, що коли захворів, ліпше взагалі їхати відразу до Львова, і закінчуючи сумами віддяк… Основна претензія ваших пацієнтів (і це далеко не новина), чому лікування у Самбірській ЦРЛ є надто дорогим задоволенням і треба самому собі їсти носити, медикаменти купити, ще й не забути про оплату послуг самих медиків.

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар