Що каже «Галсільліс» на історичне та крутезне рішення стрілківських депутатів з приводу збереження деревини

SambirWZ
291

Що каже «Галсільліс» на історичне та крутезне рішення стрілківських депутатів з приводу збереження деревини

Теми збереження лісів ми торкнулися у попередньому новорічному числі «Високозамківської Самбірщини», вважаючи, що забираємо її зі собою у рік нинішній. Але що стосується 2020-го, то відбулася подія, яку аналітики назвали історичною. Зокрема, активіст у боротьбі з крадіями лісу Василь Курій сказав, що після рішення Стрілківської ради з приводу лісозбереження, сколихнулася уся Україна і просить у нього розповісти детальніше… Ми б не були такими оптимістами, бо всі ті заходи так чи інакше в історії боротьби за цноту Карпат уже були. Були правильні рішення, біда тільки, що їх ніхто не виконував. Як буде цього разу, зокрема на лісистій території Стрілківської територіальної громади, побачимо. Дай Боже, щоб вдалося, але сьогодні вважаємо за честь розповісти, що ж прийняли стрілківські обранці 30 грудня 2020 року? 

Свій ліс самі ж будемо рятувати?

ВАСИЛЬ Курій вірить, що з того моменту стан справ в лісовому господарстві на теренах громади покращиться, місцеві підприємці отримають можливість працювати, а бюджет наповнюватися, і подякував голові ради Миколі Дрозду за позицію, Андрію Соджаку – за напрацювання, депутатам і старостам – за розуміння та бажання будувати сильну та правильну громаду. І подає основні тези крутезного рішення…

Зобов’язати Лісогосподарські підприємства суворо дотримуватися законів України, розпоряджень та рішень місцевих рад.

Постійні лісокористувачі повинні вчасно інформувати Стрілківську сільську раду про заплановані площі рубок лісу та встановити інформаційні стенди. На інформаційних стендах вивішувати відповідну карту, де проводитимуться рубки, час проведення рубок та інша інформація, що стосується лісозаготівельних робіт.

Постійні лісокористувачі зобов’язані попередньо проводити обговорення щодо всіх видів запланованих рубок із місцевими громадами та протоколи за результатами обговорень подати у Львівське ОУЛМГ, районну державну адміністрацію. Громадські слухання проводити, згідно з положенням. Остаточне рішення на проведення чи заборону всіх видів рубок приймає виключно сесія Стрілківської ради. У прийнятті рішення сесія керується результатами громадських слухань, рекомендаціями профільної комісії ради та пропозиціями виконавчого комітету. Під час лісозаготівельних робіт постійні лісокористувачі зобов’язані забезпечити маркування транспорту для перевезення лісу та обов’язкове клеймування деревини, що відпускається;

В інтересах охорони, раціонального використання та відтворення тваринного світу обмежити права лісокористувачів: у період масового розмноження диких тварин – з 1 квітня до 15 червня, заборонити проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (використовувати вантажні автомобілі, трактори та проведення інших робіт підвищеного шуму).

Обмежити рух вантажних автомобілів, якщо вага вантажу перевищує 10 тонн або 7 тонн на вісь, на дорогах, що перебувають у комунальній власності територіальної громади за несприятливих погодних умов (дощова, сніжно-дощова та спекотна погода).

Стрілківська рада має звернутися до Самбірської районної ради та до Львівської обласної із пропозицією ліквідації ЛГП «Гал-сільліс», поділу майна між територіальними громадами та передачі лісового фонду ЛГП «Гал-сільліс» територіальним громадам. Правоохоронним органам слід посилити контроль за дотриманням чинного законодавства у сфері лісових відносин.

У положенні про обговорення місцевими громадами запланованих лісогосподарських заходів – громадські слухання, йдеться про те, що постійні лісокористувачі за 3 місяці до запланованого початку лісозаготівельних робіт ініціюють громадські слухання з місцевими громадами. Постійні лісокористувачі за 10 днів до проведення слухань повідомляють сільську раду та місцеву громаду про час та місце проведення слухань та надають сільській раді дозвільні документи для проведення рубки: лісорубний квиток, матеріально-грошову оцінку лісосіки, угоду з підприємством (підприємцем), який буде розробляти лісосіку.

На громадських слуханнях постійні лісокористувачі зобов’язані проінформувати місцеву громаду про свою діяльність: проведення рубок на території громади протягом останніх 5 років; скільки відраховано у бюджет громади коштів за виробку лісів за останні 5 років; скільки посаджено лісу за останні 5 років; скільки відремонтовано комунальних доріг, якими вивозилась деревина за останні 5 років. Цю діяльність мають підтвердити документами (кошторисами). Не вивіз кругляка за межі сільської ради, а переробку деревини місцевими підприємцями вважати пріоритетом.

Ось такий документ названий історичним, хоча на нашій памяті вимоги громадських слухань уже були давно. Пам’ятаємо, їздили з колишнім головою РДА Мироном Пацаєм і виглядали біля сільрад оголошення про рубки. Що стосується заборони тнути дерева, коли у диких тварин період зачаття, – теж уже було. І всі знають, що коли погода дощова, то важким транспортом до лісу їхати не слід… Якщо уважно читати пункти рішення, то там такі умови, що навряд чи громадські слухання дадуть хоч якийсь дозвіл на заготівлю деревини, а тим паче, чи дійде питання до сесійної зали… Настрої про те, що треба чи то ліквідовувати «Галсільліс», чи то віддавати майно територіальним громадам, теж не нові. Зрештою, це підприємство так чи інакше буде чекати якась реорганізація, бо ж Старосамбірської райради як співзасновника підприємства уже нема, у права вступає Самбірська районна рада. Чи захоче хтось у цій ситуації віддавати ліси громадам, не знаємо, але хотіти можна. Якщо так станеться, то кожна ОТГ мусить найняти своїх лісівників, охоронців, бухгалтерів і так далі, створивши такі собі міні-лісгосп, або на території колишньої Старосамбірщини – чотири «галсільлісики». Ну, не пустити ж усе на самоплив… Як нам видається, в історичному рішенні мав би бути бодай якийсь рядок з приводу індивідуальних крадіжок лісу. Бо ж не секрет, що кожен сільський ґазда вважає за честь щось і собі з лісу стирити. Та й пасувало б згадати місцеві тартаки, які, як показує час, далекі від святості…

Ми чомусь не сумнівалися у тому, що після Стрілок піде реакція самих лісівників, бо якщо рішення будуть виконувати, то діяльність підприємств в принципі можна згортати. Відповідь обласного «Галсільлісу» ми б назвали дещо зухвалою, у всякому випадку, йти так «навпростець» супроти волі виразників настроїв громади якось не пасувало. Відповідь лісівників заради об’єктивності так само друкуємо повністю:

Які рішення приймають новостворені ОТГ?

НАГАДУЄМО, 23 лютого 2017 року Старосамбірською районною радою Львівської області було прийнято рішення № 220 «Про заборону проведення суцільних рубок на території Старосамбірського району Львівської області», у якому п. 1. заборонено проведення суцільних рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на території району. Даний пункт було оскаржено у судовому порядку та, відповідно до рішення Старосамбірського районного суду у Львівській області від 06.12.2019 року, визнано протиправним та скасовано.

Незважаючи на це, у мережі Інтернет активно поширюється новина про «революційне рішення» Стрілківської сільської ради № 43 від 30 грудня 2020 року «Про порядок ведення лісового господарства, охорони лісів та використання лісосировинних ресурсів на території Стрілківської сільської ради». Так, пунктом 4 даного рішення передбачається, що «Остаточне рішення на проведення чи заборону всіх видів рубок приймається виключно сесією Стрілківської сільської ради. У прийнятті рішення сесія керується результатами громадських слухань, рекомендаціями профільної комісії ради та пропозиціями виконавчого комітету сільської ради». Повноваження Стрілківської сільської ради визначені ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 33 Лісового кодексу України, проте норми даних статей не передбачають повноважень щодо прийняття остаточного рішення на проведення чи заборону усіх видів рубок на засіданнях Стрілківської сільської ради. Крім того, даний пункт відкидає існування лісогосподарського законодавства та підзаконних нормативно-правових актів.

Так, згідно зі ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальним дозволом на використання лісових ресурсів є лісорубний квиток, який видається на проведення рубок головного користування, а також проведення інших рубок та робіт, пов’язаних і не пов’язаних із веденням лісового господарства. Статтею 45 Лісового кодексу України передбачено, що заходи спрямовані на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України розробляються у ході лісовпорядкування.

Таким чином, дане рішення прийняте з перевищенням повноважень Стрілківської сільської ради та є таким, що суперечить Конституції України, законам України та іншим законодавчим актам».

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити