Що мав Гербурт до колгоспів, ніхто не знає, але його маєтки розтягнули на майнові паї

SambirWZ
252

Що мав Гербурт до колгоспів, ніхто не знає, але його маєтки розтягнули на майнові паї

До минулої неділі Старосамбірські Боневичі були знамениті для мене тим, що маю звідти сваху – шановну Наталію Максимівну, але, виявляється, не все так просто… За словами відомого на наших теренах львівського професора історії Михайла Кріля, там ще народився і граф Гербурт. Для гірського району це знакова постать. Жив дуже давно, але залишив після себе добрий слід і, крім всього іншого, заснував друкарню у Боневичах.

Зрештою, коли Гербурт жив, Інтернету ще не було, але якщо зараз заґуґлите його ім’я, то “висиплеться” так багато всього цікавого, що і ви перейметеся гордістю за свій край, його поважну історію. А минулої неділі я поїхав у Боневичі з поважної причини – там відкривали пам’ятний знак на увіковічнення пам’яті Гербурта та залишків його друкарні. Люди їх би вже розтягли по  цеглинах, якби не письменниця Галина Пагутяк. Вона, хоч не землячка Гербурта і нічого такого спільного з нашими краями не має, але одного разу щиро полюбила добромильську округу, обійшла її пішки, познаходила багато цікавого, а у Боневичах натрапила на залишки друкарні. Сама натрапила, сама і жахнулася. Місцевий люд ті руїни поволі і роками розтягав на цеглу. Галина Пагутяк сказала під час імпрези, що то не тільки гріх – нищити історію… Ця цегла може комусь і нещастя принести… Щось таке міфічне у цьому є… Ударивши на сполох, письменниця вийшла на львівське товариство “Старосамбірщини-3000” і ідея врятувати залишки упала на благодатний фінансовий ґрунт товариства, яким опікується Максим Козицький – ну, той, який у Старому Самборі має вітряки…

Одного разу, то було навесні, і він приїхав, привіз зі собою трохи активістів і львівських письменників та взялися гуртом розчищати місцину, рятуючи залишки старовинної будівлі від хащів і бур’янів. Коли місцеві небайдужі побачили, що на їхній території роблять заїжджі вчені мужі, і собі взялися за пили та сокири. Богу дякувати, розчистили, а коли інші місцеві селяни побачили залишки ще доброї цегли, знову потягнулися туди за будматеріалами. Що зробиш – такі ми є… Потім Максим Козицький профінансував і фундамент під пам’ятний знак, і камінь, і таблицю. Місцевий вчитель Павло Петрик розповів про земляків, які дуже старалися на будові, – Казимира Каляманського, Миколу Литвина, Богдана Франківського, Анатолія Попика, Осипа Будзара, Богдана Венцика та інших. А ще пан Павло розповів, що коли був малим, то ходив разом з мамою “на колгосп” і там був невеличкий ажурний будиночок власності  Гербурта. Коли розпочали розтягати колгоспи на майнові паї, селяни завалили і цю історичну цінність. Чесно, яке невігластво! Гербурт з колгоспами нічого спільного не мав, а його будівлі розібрали на паї…  Але настав час рятувати бодай те, що є.

Недільна урочистість трохи була зіпсована, бо Боневичі стали сірими від туману і мокрими від дощу, але людей зібралося нівроку, місцевий парох освятив пам’ятний знак, діточки в костюмах стародавніх згадали історію славного земляка Гербурта. А я подумав про те, що якби десь у якійсь цивілізованій країні були такі історичні залишки, то на них би їздили і молоді дослідники, і старенькі пенсіонери, щоб торкнутися серцем історії свого народу. Нам ще до такого далеко. Ми наразі живемо тим “чи викопалисте бульбу і чи вродила”, “чи маєте дрова на зиму” і “коли перестануть піднімати ціни на газ-світло”… Хоча, гадаю, і ці проблеми колись минуть, і ми іншими очима подивимося на свою історичну спадщину.

Боневицькі зустрічі мають стати знаменитими тим, що в неділю тут було дуже багато правдивих львівських письменників. Вони залишили книжковий форум і примчали до нас. Їхня присутність зрозуміла: друкарню Гербурт задумував для письменників… Майстри слова приємно вражені усім, що побачили. Особисто для мене були радісні зустрічі з Галиною Вдовиченко, Тетяною Вергелес, Богданом Волошиним (паном Марциняком) та іншими, з якими чи то працював, чи то вчився в університеті. Ми мали їхати на фуршет на замок Гербуртів біля Добромиля, але перед тим туди виїжджав активіст і шанувальник історії Андрій Волощак і сказав, що випало забато дощу, навіть коні, запряжені у фіри, письменників туди не піднімуть. Тому залишили собі для творчих зустрічей хирівський “Фонтан”. Були “Моцні бойки”, був файний стіл і багато цікавих тостів. Зокрема, Галина Пагутяк, не заспокоївшись на увіковічненні залишків боневицької друкарні, вирішила наступного року влаштувати письменницькі зустрічі і читання. Місцем проведення назвала Нове місто. При цьому слові ми побачили втіху на обличчі тамтешнього війта Петра Куляса…

 

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар