Що чекає педагогів Самбора – неминуча оптимізація?

SambirWZ
149

Що чекає педагогів Самбора – неминуча оптимізація?

Уже нині фахівці відділу освіти прогнозують дефіцит коштів – 10 мільйонів гривень

Останнім часом у Самборі почали говорити про те, що фінансова ситуація в освіті буде приблизно такою ж, як у медицині. Якщо попередніх років педагоги майже не скаржилися, то 2018-й нічого радісного не обіцяє. Хоча мали б знати, що нас очікує. Аби компетентно у цьому розібратися, ми попросили коментарів у виконувача обов’язків керівника міської освіти Святослава Ухача.

Почну з того, що минулого року восени парламент прийняв новий Закон про освіту, який, зокрема, передбачає п’ятирічний термін приведення у відповідність до нього усіх установчих документів закладів освіти. Тобто, законодавець дав стільки часу для того, аби статути закладів відповідали засадам Закону. І поруч з тим, прийнятий бюджет не передбачає фінансування годин робочих навчальних планів, які є у школах за рахунок поділу класів на групи при вивченні окремих предметів. Міністерство фінансувало поділ класів у першому семестрі поточного навчального року, а у другому семестрі це фінансування припиняється. Однак, згідно з діючим законодавством, до завершення навчального року жодних змін у плані припинення поділу класів не може бути. І не буде. Але виникає проблема з фінансування цих поділів до 1 вересня 2018 року. Це проблема не тільки Самбора, а й усіх міст України. Чим вона загрожує нашим вчителям? Очевидно, нічим, бо зарплату однаково отримають, проте, не виключено, із затримками. Але з 1 вересня поділи класів на групи будуть здійснювати на підставі нової інструкції Міносвіти, що призведе до зменшення годин, а відповідно – навантаження на вчителів і зниження зарплат.

Не скажу нічого нового: на нинішній рік грошей для освіти Самбора буде бракувати. Хочемо ми цього чи ні, але доведеться займатися тим, що називається оптимізація закладів, тобто скорочення витрат. У який спосіб це буде відбуватися, наразі сказати не можу. Будемо радитися з депутатами міської ради, директорами шкіл, запросимо керівників департаменту освіти. Хочу зазначити, що на нинішній рік освітянам міста, якщо не проводити жодної оптимізації, буде бракувати більше 10 мільйонів гривень. І це мова лише про зарплату вчителів. Можу допустити, що держава має гроші на освіту, але вона допомагатиме виключно тим, які будуть самі у себе економити кошти. Якщо ми не будемо заощаджувати, то й з Києва нічого нам не впаде…

– Які вбачаєте кроки оптимізації?

– Найбільша наша проблема – це випускні класи, у яких бракує дітей до відповідної норми наповнюваності. Нині в середньому у Самборі – 25 дітей у класі, а у випускних – менше 20. Цю проблему треба обговорювати. Досвід показує, що старшокласники уже обирають той напрям знань, який їм потрібен, і не хочуть тратити сили на непотрібні предмети. Кажу це відверто, бо рано чи пізно прийдемо до того, щоб давати школяреві можливість вибору. Я зараз скажу непопулярну річ, але ризикну: вчителі повинні знати, що для того, аби вберегти систему освіти у принципі, будуть необхідні певні рішучі кроки… Поруч з тим, хотів би сказати, що освіта буде займатися не лише оптимізацією, а й розвитком. Бо як би там не було, а життя продовжується… Нинішнього року освітяни Самбора подали 4 проекти на поліпшення матеріально-технічної бази і до кінця січня подамо ще близько 30 мікропроектів з питань ремонтів закладів освіти, хоча на першому місці – енергозбереження у наших закладах.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар