Які перспективи району, що живе на державні соціальні допомоги та субсидії?

SambirWZ
151

Які перспективи району, що живе на державні соціальні допомоги та субсидії?

Фуртаки – річ хороша, але що має до них влада, яка розповідає про економічні прирости

Публічний звіт голови Старосамбірської РДА Ореста Бонка мав стати непересічною подією владного життя, тим паче, приїжджав його найближчий шеф – голова облдержадміністрації Олег Синютка. Серед слухачів було трішечки депутатів райради, зовсім небагато сільських голів, а переважаюча більшість – представники владних структур.

Взагалі, як на мене, і писав про це багато разів, звіти перших осіб мали б виглядати так: начальник розповідає про те, що сам зробив, до чого причетний безпосередньо, а не виступати у ролі веселого чи сумного статиста справ. Бо доповіді перетворюються у нудне вичитування цифр та фактів, які не конче охота слухати. Зрештою, обстановка у залі була такою спокійною, як, перепрошую, на парастасі – народ слухав мовчки з опущеними головами…

Спробую закцентувати увагу на деяких речах, що видаються важливими. Розпочав пан Орест з того, що торік виробили продукції на 25 відсотків більше, ніж у 2016-му. Видно, це гарна цифра, якщо її винесли на оглядини найпершою, але з’ясовується, що такий показник – заслуга вітряків, що їх звела приватна фірма. Так би мовити, вітер надув, але ж ніхто у владних руках фуртаки не вертів, тому сказати, що то заслуга чиновників, не можна. До заслуг людських належить і відкриття найближчим часом добудованого садочка у Добромилі. Гроші громада виграла у якомусь проекті… Потім голова РДА похвалився успіхами району у царині проектів та мікро-проектів – згадав екологічні проблеми з їхніми сміттєвозами, сміттєвими баками, берегоукріплення річок, спортивні майданчики. Окремо зупинився на дорогах, але ми зупинятися не будемо, позаяк тема занадто дратівлива для горян. В галузі сільського господарства, до якого влада, за нинішніми законами, так само має невелику причетність, зросла кількість вирощених зернових на 45 відсотків, порівнюючи з 2016-м. У «білому домі» помітили зростання кількості овочів та зокрема картоплі. Восени посіяли 5500 гектарів озимих і це так само більше, ніж позаторік… А от цифра, яка вивела мене з рівноваги. Виявляється, на такий великий район маємо лише 357 голів великої рогатої худоби. Це у фермерських господарствах. Колись, а я пам’ятаю ще ферми з худобою, таку кількість «хвостів» утримувало одне середнього розміру село… Хоча потім мені персонально аграрники району пояснювали, що насправді це добра цифра, бо є райони, які навіть того не мають… Орест Бонк зазначив, що в районі 57,7 тисяч гектарів угідь, щоправда, не сказав, скільки з них обробляють. Видно, забув… Показником сучасності є розмір середньої зарплати. Він мене так само шокував, як кількість худоби в районі. З’ясувалося, що горяни не такі вже й бідні – в середньому заробляють в економіці по 5295 гривень. Не маю права сумніватися у статках, але чому тоді горяни вічно ґнирають на бідність?

Хоча про бідність і титанічну працю влади говорять зовсім інші цифри, яка є показником статків. На Старосамбірщині 17 тисяч сімей отримує різні соціальні допомоги від держави, а це за минулий рік – 179 мільйонів гривень. Станом на 1 січня, субсидії брало майже 13 тисяч родин і розмір субсидій – 115 мільйонів гривень. Це означає, що люди на теренах живуть не з того, що заробляють, а з того, що дає їм держава. Якщо помиляюся, готовий надати газетну площу для спростувань…

Після того Орест Едуардович перерахував, скільки у нас закладів освіти, культури, медицини, але до цієї статистики влада конче не має ніякого стосунку, зрештою, варто було розповісти губернаторові та й громаді слухачів, які проблеми у цих структурах, але про них не йшлося. Може й добре, бо однаково Олег Синютка скаже їх вирішувати керівникам району. Ще одна цифра, яку, признатися, не знаємо, як трактувати. Це показник, коли чим менший – тим ліпший. На «гарячу лінію» – 112, а це доведені до відчаю, було торік 743 дзвінки, які стосувалися електропостачання, доріг, перевезень пасажирів, субсидій. Це щодня по 2 дзвінки. Здається, забагато і свідчать вони про те, що служби працюють не конче добре, якщо треба турбувати обласну владу. Ну, це, здається все, що мене особисто вразило. Десь на 45-й хвилині звіту Олег Синютка запитав Ореста Бонка, скільки часу йому ще треба… Це свідчення того, що губернатор, не виключено, втомився…

Повірте, не хотів бути упередженим, навпаки, йдучи на звіт пана Бонка, прагнув його підтримати авторитетним друкованим словом, бо чоловікові справді важко у проблемному районі. До того ж, тривалий час працював без заступників і лише кілька місяців тому губернатор погодився дати Оресту Едуардовичу у перші помічники Руслана Пупу.

Потім радше «для годиться» і згідно з протоколом, виступила голова райради Тетяна Терлецька і дала зрозуміти, що як виконавча, так і представницька влади у районі – для людей найближчі, а тому працюють спільно.

Далі пішло цікавіше – питання від людей. Багато з них стосувалися транспортного перевезення пасажирів. Кількість питань була такою великою, що Олег Ситнютка вирішив скликати нараду у районі за участю своєї першої заступниці Ірини Гримак та департаменту транспорту і у кожному випадку предметно розібратися. Ще й у тарифах на перевезення. Ми вже не будемо згадувати, про які рейси піде мова, бо сподіваємося, «Високий Замок» запросять на цю нараду. Якийсь пан, який не представився, але ми зрозуміли, що із залізниці, просив владу, у тому числі і львівську, виділити дотацію на потяг Самбір-Старжава, бо якщо не дадуть колійовцям 4 мільйони компенсацій за перевезення пільговиків, то рейс знімуть. Прохання, віримо, справедливе, але сума у 4 мільйони на кілька вагонів, що сновигають туди-сюди, чесне слово, завелика. Були питання і з приводу доріг. У відповідь звучали обіцянки… Головецький війт Михайло Катрич питав про дорогу у його закуток, на яку начебто виділяли мільйон гривень, а дороги нема. Обиватель вирішив, що коли дороги нема, значить Катрич вкрав мільйон. Пан Михайло готовий був забігматися, що таких грошей не брав… Нагадали губернаторові його обіцянку дворічної давності відремонтувати міст у Стрілках, через який добираються в гори Грозьово, Мшанець, Головецько та інші… Олег Синютка не став розсусолювати цю тему, а лише дав вказівку своїм помічникам наступного дня нагадати йому про міст… Були інші питання до губернатора, але вони більше дріб’язкові, ніж глобальні.

Усі чекали виступу Олега Синютки, але те, з чого він розпочав, нас вразило. Каже, що відчуває у нашому залі зневіру у житті і бачить «опущені руки». Згадав вітряки – «це добре», але треба робити все, аби люди мали роботу… У Турківському районі торік відкрили два цехи з виробництва сиру, а чим Старосамбірщина гірша? Потім розповів про ремонти доріг – все зробимо, але не відразу. Згадав те, чого жоден район не має: на Старосамбірщині кожен четвертий гектар, який обробляють інвестори чи орендарі, документально і юридично не оформлений і люди не отримують оплату за свою землю. Мені здається, це катастрофа. У земельних питання, як відомо, дідько ногу зламає, але щоб така біда була – чесно, навіть не здогадувалися.

Ось таким побачив звіт голови РДА наш репортер – особливо втішатися нічим. Хоча така ж ситуація була і попередніх років, а тому твердити, що Орест Бонк чимось гірший чи ліпший за попередників, не можемо… Тема здобула вивершення уже наступного дня, коли засідали у тій же залі районні депутати. Звіт РДА вичитував керівник управління економіки Микола Масляк. Він, безперечно, добрий фахівець і знається на економіці, але обранці хотіли бачити Ореста Бонка, який поїхав того дня на важливу нараду у Львів. Депутати образилися на неповагу до себе і не проголосували за звіт. Причому, важко було відслідкувати, які фракції пішли проти, бо якоїсь системності не побачив. Обранці так і казали в кулуарах: нехай прозвітує сам, вислухає наші претензії, а тоді затвердимо звіт, хоч від того, чи проголосують, чи ні, владна доля Ореста Едуардовича не залежить. Того ж сесійного дня звітувала Тетяна Терлецька, голова райради. Її доповідь була значно коротшою, ніж день перед тим у пана Бонка, говорила своєю скоромовкою більш впевнено і без папірця, згадувала перемоги у проектах, міжнародну співпрацю, розвиток культури, туризму і спорту. Ми не будемо вдаватися до деталей, бо про все це писали раніше. Констатуємо лише той факт, що з доповіддю пані Терлецької депутати погодилися без проблем і проголосували «за».

…Після звітів очільників будемо очікувати на полегшення.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар