«Я наругу над хрестами на себе і своїх дітей брати не буду»

SambirWZ
190

«Я наругу над хрестами на себе і своїх дітей брати не буду»

У Самборі відбулася чи то презентація, чи то громадські слухання з приводу облаштування території колишнього єврейського кладовища. Справа дуже давня і ми не раз про це писали. До нас приїжджали представники єврейських громад, вели численні перемовини, міняли та допрацьовували концепції і уже, здається, вийшли на фінішну пряму…  

УРАТУШІзібралося більше шістдесяти осіб – з числа працівників магістрату, депутатів міськради, журналістів, у тому числі і заїжджих, священики… Як на мене, такі речі треба провадити у значно більшій залі і з участю більшої кількості людей, аби обговорення такої серйозної теми не нагадувало кулуарність. Міський голова Юрій Гамар, здається, не втаємничував думки, що так чи інакше, а треба ставити крапку у цій історії, бо занадто довго тягнеться, а колишнє кладовище занедбане. З цим, зрештою, ніхто не сперечався, а тому відразу взялися до обговорення. Хтось доповнював надписи, які мають бути на меморіальній таблиці, хтось твердив, що садити там берізки – то недобре, бо російське, треба верби. Хтось твердив, що біля монумента похованим там воїнам ОУН треба зробити стежку. Представники єврейської громади все це дружно занотовували і, як правило, погоджувалися. Трохи більше часу вділили майбутньому хресту на місці розстрілу українців, мовляв, він не зовсім нагадує хрест. Автори проекту відповіли, що саме такий хрест погоджений зі Святославом Чухраєм, рідний брат якого – член ОУН, там похований… А далі пішло гарячіше…

Отець Володимир Коркуна (УГКЦ)запитав, що робити з цими трьома хрестами, які уже є на території. Мовляв, не з того боку підходите до проблеми облаштування території. Треба сказати, саме ці хрести давно стали темою для дискусій і, як видається, поки не буде вирішена ця проблема, говорити про берізки чи верби не пасує. Представники єврейських громад твердили, що є звернення Патріархів Святослава Шевчука та Філарета, які погодилися з таким проектом і навіть можуть приїхати у Самбір, щоб провести перенесення хрестів. Священик Богдан Добрянськийнагадав, що свого часу мав розмову з Главою УГКЦ Любомиром Гузаром і той сказав, що якщо там похований бодай один українець, то хрести не можна зачіпати. Йому відповіли, що той же Любомир Гузар свого часу також мав розмову з представниками єврейської громади і начебто благословив перенесення хрестів… Скінчилося тим, що отець Богдан зазначив: «Я наругу над хрестом на себе і своїх дітей брати не буду».

Обговорювати тему далі смислу уже не було, а тому, ще трохи подискутувавши, розійшлися, хоча залишили ідею отця Володимира Коркуни, щоб міський голова зібрав абсолютно усіх священиків міста на нараду – не важко здогадатися про що піде мова.

Після зустрічі у Самборі поважна міжнародна делегація поїхала у Старий Самбір на оглядини синагоги, яка потребує і реконструкції, і постійної підтримки. Визначилися, що цей об’єкт будуть доводити до пуття.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар