Іван ТИМЦІВ: «Підприємцям треба бути готовими до будь-яких сценаріїв…»

SambirWZ
253

Іван ТИМЦІВ: «Підприємцям треба бути готовими до будь-яких сценаріїв…»

Період чи не найскладніших місцевих виборів минув, пора братися за буденні теми, яких за час політичних випробувань побільшало. А тому вкотре запросили на редакційну філіжанку кави нашого експерта з економічних питань, керівника Самбірського Центру зайнятості Івана Тимціва. Є про що поговорити… Тим паче, у ці дні – 30-річчя Служби.

ВАНЕ Михайловичу, традиційне питання: як міняється ситуація з безробіттям?

-Якщо навесні кількість безробітних зростала, то влітку дещо зменшилася, а зараз традиційно показник росте. Так завжди було у часі зими… Однак є пересторога, що цифри зростатимуть через карантин. Станом на зараз, маємо 1100 осіб на обліку. Це багато…

-Чи скорочують своїх працівників торговельно-розважальні заклади?

-Багато закладів не працювало на повну потужність, а окремі уже припинили бізнесову діяльність. Це печально, але це факт. Така тенденція по усій      Україні. Хто має підстави після звільнення стати на «біржу», стає… Основна підстава – офіційне працевлаштування і робота не менше, ніж пів року. Для осіб, які працювали менше, ніж пів року і зареєстровані у сільській місцевості, умовою ще є й відсутність членства у ОСГ.

-Проаналізуйте, будь ласка, ринок праці на нашій території з часу карантину – з березня… Тобто, чи можете ще щось додати до щойно сказаного?

-Піковий режим незайнятих працівників був на початку літа до середини літа. А потім люди повернулися на свої робочі місця. Частково, звичайно… Другою причиною стало те, що люди зверталися за коштами до Центру зайнятості, які не працювали тривалий час і, очевидно, були зайняті неофіційно. Тобто, скажу простіше: людина працювала на «конверт», а коли їй показали на двері, то попросила державної допомоги.

-В ЗМІ пишуть нині різне: підприємцям, які коряться «карантину вихідного дня», мають компенсовувати певну суму грошей. Якщо так, то який механізм повернення збитків при порожньому державному бюджеті? Чи ці виплати навісять на місцеві бюджети?

-Це будуть кошти державного бюджету, їх будуть виплачувати три структури – Центр зайнятості, органи Пенсійного фонду та органи державної фіскальної служби. В залежності від виду допомоги. Наразі порядок виплат ще не діє. Але однозначно, вони будуть…

-Що порадите численній армії безробітних чиновників після децентралізації та створення ОТГ?

-Перше – вивчити підставність їхнього звільнення (окрім виборних посад). Друге: треба визначитися, де б ви хотіли у майбутньому працювати? І почати з допомоги нашого Центру та особистих контактів шукати місце праці. Просив би звернути увагу на сайт нашого центру у ФБ – там є всі вакансії. Зрештою, усі чиновники, які потрапили чи потраплять під скорочення, заздалегідь знали, що їх буде очікувати. Люди, які були звільнені з виборчих посад, мають право повернутися на свої попередні місця, якщо, звісно ж, ці посади ще існують…

-Що пропонує «біржа праці» сьогодні? Чи взимку кількість вакансій катастрофічно зменшується?

-Вакансій є небагато. А ті, які з’являються, як правило, закриваються протягом кількох днів. Люди часто питають про роботу. Я б сказав, частіше, ніж до карантину. У ФБ є група «Робота Самбір» і, що цікаво, люди частіше просять місце праці, ніж у нас з’являються вакансії. Звертаю увагу роботодавців, що ми маємо можливість безкоштовно розміщувати ваші вакансії на оглядини. При цьому хочу сказати, що кількість учасників групи – більше 7 тисяч.

-Ми доволі часто говоримо про те, що випускники місцевих закладів освіти не мають місця праці. Чи багато ви взяли новачків на облік, чи все діється за принципом: де б хто не вчився, однаково опиниться в Чехії?

-Протягом року у нас було кілька вакансій для педагогів. Крім мовників, математиків і  у більш віддалених від райцентру селах. Охочі знайшлися. Педагогів-випускників цьогоріч не було багато. Загалом, ми не відчули проблеми працевлаштування випускників самбірських закладів. Може й справді поїхали на чехи…

-Старосамбірщина та Турківщина тепер об’єднані в єдиний Самбірський район. Чи ваша служба також буде об’єднаною, чи матимуть горяни свої «біржі праці»?

-Мені про це невідомо нічого. Відомо лише про скорочення в рядах нашої служби, яке триває по усій Україні. Наш колектив повинен скоротити 5 працівників, які, ймовірно, стануть у нас же на облік.

-Як ви як експерти з питань економічних оцінюєте майбутню фінансову спроможність уже нинішніх об’єднаних територіальних громад?

-Насамперед все залежить від самих громад та простих людей. Маю на увазі оптимізацію видатків, збільшення податкових надходжень за рахунок тих, хто працює неофіційно, реальна інвентаризація земель та сплата земельного податку, продаж землі через аукціони.

-Запитання з політичним присмаком: чи ті люди, яких обрали лідерами громад, здатні на якісь економічні прориви? Не секрет, що у більшості випадків виборці обрали тих, хто уже був…

-Життя покаже… Хоча цього хотілося б… На мій погляд, свого часу дуже гарно збалансувала бюджет ще тоді Вільщаницької ОТГ голова Любов Ковалик. Іншим треба переймати добрий досвід.

-Давайте пофантазуємо: створені ОТГ, достаток яких вимірюватиметься платою місцевих податків. Чи люди стануть на стільки свідомими, що легалізують свій бізнес, що усіх влаштують офіційно на роботу?

-Це не завжди залежить від пересічної особи. Є дві сторони процесу. Роботодавець і найманий працівник. І треба, щоб дві сторони хотіли чогось одного…

-Чи підтримуєте ви намагання ФОПів скасувати ті драконівські вимоги держави, які на них чекають найближчим часом?

-До першої та другої груп підприємців таких вимог не треба. Щодо третьої групи, то не у всіх сферах діяльності. Але від моєї думки нічого у цій ситуації не залежить. Якщо підприємстві досягнуть своєї мети, це буде добре.

-Чи прогнозуєте ви ситуацію: якщо закони, які хоче нав’язати парламент, приймуть, місцевий бізнес вклякне?

-Увесь ні, але певна частина – так. На жаль. Знову ж таки, треба готуватися до будь-яких сюрпризів.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити