Імость отця Романа Грома буде боронити горян від неінфекційних смертей

SambirWZ
400
Представники Стрілківської громади натішитися не можуть тим, що стали переможцем престижного проєкту. Уявити тільки – ідеєю охопили лише 5 областей України і у кожній з них – лише по 4 громади-переможці. Тобто, Стрілки вибороли право увійти у четвірку з Львівщини.

Проєкт називається «Діємо для здоров’я», що впроваджує Консалтингова група GFA у співпраці з Університетськими клініками Женеви, Міністерством охорони здоров’я України (МОЗ), Благодійним Фондом «Здоров’я жінки і планування сім’ї» та агенцією Be-it Health & Social Impact за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Мета – зменшити тягар неінфекційних хвороб та підвищити тривалість життя людей шляхом запровадження інтегрованого підходу до профілактики, лікування та контролю серцево-судинних, онкологічних, хронічних респіраторних захворювань та діабету. Тепер громада буде мати можливість пройти навчання, провести оцінку ситуації по захворюваності на неінфекційні захворювання у громаді.
Далі в тлумаченні ідей проєкту, шановні читачі, є дуже багато незрозумілих слів, термінів, що ми не ризикнули морочити ними голови горян і поспілкувалися з Наталією ГРОМ з Мшанця, яка є куратором цього проєкту. І всі незрозумілі словеса вона перевела на народну мову. Отож, 86 відсотків смертей – це серцево-судинні недуги, діабет, онкологія і таке інше. Проєкт має на меті навчити людей, як боронитися від цих недуг, переконати, що шкідливі звички як от куріння чи алкоголь, до нічого доброго не ведуть, навчити особливо молодь, займатися спортом і менше сидіти в комп’ютерах. У відповідності до вимог проєкту, будуть створені кілька робочих груп, наприклад, при опорних школах у Стрілках та Головецько і в ліцеї, де фахівці будуть вчити наших вести моніторинг, досліджувати проблеми і давати свої рекомендації. Зокрема, у школах гості і наші експерти вивчатимуть стан харчування дітвори, можливість займатися спортом. Визначатимуть такий собі індекс рівня здоров’я. Особливу увагу приділятимуть роботі первинних медичних закладів, найперше вивчаючи їхні потреби…
Якщо люди цим зацікавляться, то є надія, що смертей у нас поменшає. Плани доволі амбітні, але якщо нічого не планувати, то нічого і не буде. Ми звикли до того, що будь-який іноземний проєкт на наших теренах – це і гроші, бо куди без них? Ми скромно перепитали у пані Наталії, чи буде фінансування, і вона не менш скромно відповіла, що начебто планується на проєкт на нашій території 15 тисяч швейцарських франків. Бігме, не знаємо, чи це багато, чи мало під усі ідеї, але справа, мабуть, не завжди в грошах…
Ще одна деталь, на яку хотіли б звернути увагу. Наталія Гром – імость отця Романа з Мшанця. Отець увійшов в історію краю тим, що писав пісні про погані дороги, стояв на блокуванні траси, домагаючись ремонту, облаштував зону відпочинку «Мшанецькі колиби». Одне слово, діяльний такий. Гадаємо. у всьому цьому імость була першою помічницею, а відтак маємо надію, що й новий проєкт, потрапивши на такий благодатний ґрунт, принесе горянам ефект.

Роман ІВАНЧУК.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар