«Кроки оптимізації були надзвичайно  болючими, але вимушеними»

SambirWZ
616
Хто на початку розмов про реформи у медицині зорієнтувався та  їх проводив, той сьогодні може похвалитися результатами
Зізнаюсь, дещо з пригніченим настроєм залишав засідання колегії Самбірської районної державної адміністрації, на якому розглянули стан функціонування  закладів охорони здоров’я на території об’єднаної Самбірщини. Веселого почув мало.

Традиційно кажемо, що люди в білих халатах стоять на сторожу нашого здоров’я, завжди приходять нам на допомогу, якщо щось загрожує життю. На них одна надія. А тепер  медики самі потребують серйозної підтримки. Так би не мало бути. Бо ж лікувальні установи фінансує Національна служба здоров’я України і частково кошти виділяють місцеві бюджети.

На день засідання колегії заборгованість по заробітній платі у Добромильській районної лікарні склала 7 мільйонів 307,5 тис грн. – разом з минулорічною невиплатою майже два мільйони. Тепер наполегливо шукають порятунку та виходу із фінансової ями. 

Мало не з болем говорила директорка КНП Добромильської міської ради «Добромильська районна лікарня» Оксана Урбанович, що вдались до вкрай непопулярного заходу – підготували проект на скорочення 32 ставок. Більше вже нема кого і що оптимізувати. Або залишився один вихід – хіба що закривати лікарню. Працівники на межі протесту.  

Не менш тривожним і навіть, я би сказав, безнадійним був виступ т.в.о. генерального директора КНП Старосамбірської міської ради «Старосамбірська районна лікарня»  Володимира Корольчука. Тутешнім медикам бракує 7 млн. 230,6 тис. грн. (чверть заробітної плати за липень, не виплачено за серпень та вересень). У цій сумі також є вагома частка минулорічного боргу. З цього приводу РДА звернулась до обласної ради щодо додаткового фінансування медичної установи, але наразі це не дало жодного результату. 

У цій ситуації у виграшному становищі медичні колективи первинки. Вони фінансуються з Національної служби здоров’я України. Їм навіть дещо заздрять колеги з вторинки, яким не те що вчасно не виплачують зароблене, але у них суттєво нижчі ставки. Виникає проблема, як у відділеннях  лікарні втримати кваліфікованого лікаря, вимагати від нього надання хворим якісних послуг. Серед колективів наростає напруження, нервозність. 

Про заборгованість по зарплаті, наголошував Володимир Корольчук, написали листи в Кабмін, Верховну Раду України. Там ніби не чують. Люди не мають грошей, щоб заплатити за проїзд у транспорті на роботу і назад, не говорячи про інші вкрай важливі життєві потреби… За його словами, у лікарні готові скоротити 70 працівників з наявних на сьогодні 351. І це вже край. 

“Лікарня – єдиний організм і всі служби забезпечують його функціонування, включаючи працівників бухгалтерії, кухні, водіїв… Мусить бути цілодобовий пост, бо хто тоді зможе надати у потрібний момент меддопомогу. Тут є над чим глибоко замислитися?”, – загострював увагу членів колегії  Володимир Корольчук. А далі він резюмував, що така ситуація сформувалася не через те, що на місцях чогось вчасно не догледіли, зорієнтувалися у вигоді співпраці з НСЗ, як через те, що не все гаразд у верхах профільного керівництва. Ясності наразі немає.  

На тлі невтішного становища у медиків Старого Самбора та Добромиля песимізм розвіяв головний лікар КНП Самбірської міської ради «Самбірська центральна лікарня» Богдан Марчук. Він навіть готовий був поділитися з колегами власним досвідом успішних реформ, які забезпечують якісні зміни в охороні здоров’я. 

За словами Богдана Марчука, п’ять років тому розпочали впроваджувати реформи в розгалуженій структурі медицини тодішньої Самбірщини. Додамо, що це завдяки далекоглядності народного депутата України Ярослава Дубневича. На його прохання фахівці провели аудит в усіх лікувальних установах, розробили дорожню карту, чітко визначили, якщо її покроково дотримуватися, в майбутньому вдасться уникнути насамперед фінансових проблем. Цю схему втілював голова райради Віталій Кімак спільно з РДА. 

«Кроки оптимізації були надзвичайно болючими, але вимушеними. І ми їх пережили, – сказав Богдан Марчук. – Із  1250 працівників залишилось 880. Тепер навіть бракує кадрів. На сьогодні центральна лікарня обслуговує 230 тисяч населення – це жителі об’єднаного Самбірського району. Наявні 330 ліжок. Із НСЗУ уклали угоди на надання 14 пакетів різних видів меддопомоги. В тому числі й паліативної. Охоронці здоров’я міста не відчувають затримки зарплати. Однак її розміром явно не задоволені». 

Богдан Марчук на засіданні колегії РДА ділився іншими здобутками, які забезпечили реформи. Зокрема, працює відділення екстреної медичної допомоги, для якого на 4 млн. грн. закупили сучасне медичне обладнання, включаючи комп’ютерний томограф. Господарським способом вдалось перекрити дах хірургічного відділення, але ремонту потребують решта приміщень. 

Попри все не обходиться без проблем. Зокрема, лікарні потрібно понад  5 млн. грн. для встановлення пожежної сигналізації; не рахуючи нової щитової та окремої підстанції для безперебійного електропостачання комп’ютерного томографа. Багато допомагала міська рада. Не обходилися без звернення до меценатів. Відгукувалися, розуміючи важливість підтримки медиків. Бо і від цього залежить чиєсь життя.

Микола СЕНЕЙКО.

Вас це може зацікавити

Залишити комментар